1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Placenta previa kimlerde ve neden olur?

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  plasenta previa olanlar plasenta previa nedir placenta nedir akreata İmplantasyon (döllenen yumurtanın uterusa yerleşimi) uterusun en verimli ve en uygun bölgesinde gerçekleşir. Genellikle çok geniş bir endometrium alanında embriyonun yerleşecek bir yer bulması çok zor olmaz. Ancak daha önceden geçirilen şiddetli endometritler (endometrium (rahim iç tabakası) enfeksiyonları), endometriumun yapısını bozan myom gibi kitleler ya da çok fazla sayıda doğum ya da kürtaj endometriumun bazı alanlarını embriyonun yerleşmesine elverişsiz hale getirir.

  Endometriumda kendine yerleşecek yer arayan embriyo son çare olarak uterusun en alt kısmına kadar gider ve gebeliğin ileri dönemlerinde alt segment haline gelecek yerde yerleşerek büyümeye başlar. Servikal kanala yakınlığına göre kanalın girişini kısmen ya da tam kapatacak şekilde yerleşim gösterdiğinde plasenta prevya meydana gelir.

  Plasenta prevya her gebelikte ortaya çıkabilir. Ancak özellikle aşağıdaki risk faktörlerini taşıyanlarda daha sık gözlenir:


  *

  çok sayıda doğum yapmış olanlar;
  *

  düşük ve kürtaj sayısı fazla olanlar;
  *

  çoğul gebelik taşıyanlar;
  *

  iki gebelik arası süresi kısa olanlar;
  *

  uterusa ait tümörleri olanlar (myom-özellikle endometrium tabakasına yakın yerleşim gösteren submüköz tipte olanlar);
  *

  uterusta doğumsal bazı gelişim kusurları olanlar;
  *

  geçirilmiş endometrit öyküsü olanlar;
  *

  ileri anne yaşı olanlar;
  *

  şiddetli kansızlığı olanlar;
  *

  fetusun uterusta anormal yerleşimi (makat ya da yan duruş);

  Görülme sıklığı

  Plasenta prevya dört ve daha fazla sayıda doğum yapmış olanlarda 1/20 oranında görülür.
  İlk gebeliğini yaşayanlarda ise nadirdir ve 1/250 oranında görülür.

  Bir kez plasenta prevya oluştuğunda diğer bir gebelikte tekrarlama riski 12 kat artar.

  Plasenta prevyaların %4'ünde placenta accreata (plasenta akreata) adı verilen riskli bir durum meydana gelir.

  Placenta akreata plasentanın uterusun lifleri arasına yerleşmesi durumudur. Bazı durumlarda plasenta özellikle eski sezaryan kesisinin bulunduğu bölgeye yerleşirse uterusu o bölgeden delerek ciddi kanamalara ve fetusun ölmesine yol açabilir. Placenta akreata doğum sonrası plasentanın ayrılmaması ve aşırı kanama olmasıyla kendini belli eden ve uterusun ameliyatla alınmasına (histerektomi) kadar gidebilen ciddi bir durumdur.

  Belirtileri

  Plasenta prevya en sık 34. gebelik haftasından sonra ortaya çıkan ağrısız kanama şeklinde belirti verir. İlk kanama cinsel ilişkide, vajinal muayene esnasında ya da durup dururken olabilir. Kanamanın nedeni olgunlaşmaya başlayan alt segmentin üstünde yer alan plasentadaki kan damarlarının açılmasıdır. İlk kanama bazen çok şiddetli de olabilir. Plasenta prevyada en sık düzensiz aralıklarla ortaya çıkan ve kendiliğinden duran ancak cinsel ilişki, aşırı yorgunluk gibi durumlarda tekrarlayan kanamalar söz konusu olur.

  Bazı durumda plasenta prevya plasentanın erken ayrılmasına neden olur.

  Tedavi yaklaşımı

  Tüm kanamalı gebelerde alınan ilk önlemler alınır. Ağır kanama ile seyreden durumlarda eğer kanama önlemlerle durdurulamıyorsa gebelik haftası ne olursa olsun sezaryenle doğum gerçekleştirilir.

  Sezaryende genellikle alt segment insizyonu tercih edilir. Gebeliğin ufak olduğu ve alt segmentin henüz gelişmediği durumlarda, yan duruşta, ya da plasentanın alt segmente kesi yapmayı engelleyecek yerleşimde olması durumunda klasik insizyon ile doğum gerçekleştirilir.

  36. gebelik haftasından sonra ortaya çıkan kanamalarda bebek "olgunlaşmış" kabul edildiğinden genellikle sezaryen için fazla beklenmez.

  36 haftanın altındaki gebeliklerde kanama hafifse veya önlemlere cevap veren bir kanama söz konusuysa anne adayının durumu tümüyle kontrol altında tutularak bebeğin olgunlaşması için bir süre beklenebilir. Bekleme sürecinde akciğer gelişimini teşvik etmek amacıyla kortizon uygulaması yapılabilir.

  Bekleme sürecinde anne adayına kaybettiği kanı tamamlamak için haftada 2-3 üniteden daha fazla kan verilmesi gerekirse genellikle daha fazla beklenmeden doğum gerçekleştirilir.

  Plasenta prevya erken doğum tehdidi zemininde de kanamaya başlayabilir. Bu yüzden uterusta kasılma saptanırsa, yani kanamayla beraber erken doğum eylemi bulguları varsa tokoliz (doğum eyleminin durdurulması) denenir.

  Anne adayı ile eşi arasında Rh uygunsuzluğu söz konusuysa mutlaka koruyucu amaçlı Anti-Rh immunglobulini (Rhogam®) uygulanır.


   
Placenta previa kimlerde ve neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kim, neye layıksa 'o' olur

  Kim, neye layıksa 'o' olur

  kim, layik olmak, o, tercih, basari konularini incelemektesiniz Merhaba Melekler, Tercihlerini, önceden planlayanlar başarılı olur. Tercihlerini en kötü planlayanlarla planlamayanlar arasında dahi fark vardır. Çünkü bütün başarısızlıkların ve kötü sonuçların ortaya çıkmasına, kişilerin başlarına gelen hadiselere “hazırlıksız” yakalanmaları sebep olmuştur. Zira tercihlerini yapmak...
 2. plesenta previa nedir

  plesenta previa nedir

  plesenta previa nedir ne demektir hakkında bilgi verir misiniz lütfen.
 3. plasenta previa nedir ?

  plasenta previa nedir ?

  Plasenta previa nedir bilgi ricia ediyorum.
 4. Placenta previa hamilelikte kanama nedir?Tedavisi nelerdir?

  Placenta previa hamilelikte kanama nedir?Tedavisi nelerdir?

  bu konu;placenta previa nedir,hamilelikte kanamanın nedenleri nelerdir hakkında bilgiler vermektedir Plasenta bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen transferini sağlayan gebeliğin devamı açısından hayati bir organdır. Bebeğin anne ile arasındaki ilişkiyi sağlayan plasentanın, bebeğin önde gelen kısmından daha aşağıda yani servikse daha yakın olmasıdır. Hamileliğin son dönemlerinde...
 5. Sarılık neden olur ?Tedavisi ve Belirtileri

  Sarılık neden olur ?Tedavisi ve Belirtileri

  sarılık nedir,sarılık neden olur ve tedavisi,sarılık belirtileri,sarılık kimlerde görülür,sarılık neden yükselir,sarılık nasıl tedavi edilir,sarılık nasıl geçer, Sarılık cildin, mukozanın (iç organlarımızın içini örten zar) veya gözlerin sarı renk almasıdır. Bu sarı pigment, kırmızı kan hücrelerinin bir yan ürünü olan bilirubin maddesinden kaynaklanır. Bilirubin, vücudun eski kırmızı kan...

Sayfayı Paylaş