1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Plağı kim buldu, Plağın icadı

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  plağın icadı plak kim icat etti pikap ne zaman icat edildi pikabın icadı Plağı kim buldu, Plağın icadı Plak ne zaman bulundu, Plak nasıl bulundu, Plağı ilk kim buldu gibi sorularınızın tüm yanıtları bu yazımızda yer almaktadır.
  Eskilerin vazgeçilmezi olan şimdiler ne yazık ki eski değerini görmeyen plağı ilk kim hangi tarihte bulmuştur; buyrun öğrenelim Melek'lerim:)


  [​IMG]

  Plak ne zaman bulundu,
  Plak nasıl bulundu,
  Plağı ilk kim buldu

  “Fonograf” adı verilen ilk ses kayıt aygıtı, Thomas Alva Edison tarafından 1877 yılında geliştirildi. Aygıt üzerindeki son teknik çalışmaları, Edison’un teknisyeni John Kruesi, 6 Aralık günü New Jersey’deki West Orange’ m atölyesinde tamamladı. Aynı gün, “Mary” nün küçük bir kuzusu vardı” adlı şarki plağa alındı. Bilimin son mucizesine ilişkin olarak Scientific American dergisinin 22 Aralık 1877 günlü sayısında şu satırlar çıktı: “Geçenlerde Bay Thomas Â. Edison, büromuza geldi. Masamızın üstüne küçük bir aygıt koydu. Bir kolu çevirdi ve aygıttan çıkan bir ses, bize sağlığımızın ne alemde olduğunu sordu. Daha sonra da bu aygıtın adının fonograf olduğunu söyledi ve ‘umarım beğenmişsinizdir’ dedi. Aynı ses, en sonunda bize iyi geceler diledi. Bu sözleri yalnızca biz değil, masamızın etrafına toplanan bir düzineyi aşkın insan da duydu.” Edison’un konuşan makinesinin seri üretimine 24 Nisan 1878 günü, New York’ta başlandı. İlk birkaç aygıtı alan gezginci tanıtımcılar, yanlarındaki plakları ücret karşılığında gittikleri yerlerde dinlettiler ve kazançlarının bir bölümünü, komisyon olarak Edison’un şirketine ödediler. Bu komisyon, fonograflarla birlikte verilen plakların kirası olarak alınıyordu. Bu gösterilerde, ayrıca ses kaydı da yapılıyordu. New York’ta yapılan gösterilerden birinde, “Yankee Doodle” adlı parça, Jules Levy tarafından kornetle çalındı ve bu ilk enstrümanlı müzik kaydı oldu. Evde kullanılabilecek pikapların ilki de, Edison şirketi tarafından 1878 yılında 10 dolardan piyasaya çıktı. Aygıtın yarattığı ilk heyecandan sonra, kayıtların kötülüğü, plakların dayanıksızlığı ve pikabı çalıştırmanın güçlüğü daha belirginleşti ve plağa olan ilgi azaldı.

  Edison da kendisini ampulüne ilişkin çalışmalara vermişti. Bell ve Tainter tarafından ilk geliştirilmiş gramofon üretilinceye kadar da ses kayıt tekniğiyle ilgilenmedi. İngiltere’de satış amacıyla doldurulan plaklardan günümüze kadar kalabilenleri, London Phonograph Co. tarafından 1892 yılında yapılan kayıtlardır. Harry Bluff’un seslendirdiği komik şarkılar ve baladlardan oluşan bu plaklarda, sanatçıya piyanist Edward Hesse eşlik ediyordu. Komedi dünyasının krallarından Albert Chevalier, özyaşam öyküsünde, 1892 yılında ziyaret ettiği bir panayırda,bir pikaptan kendi sesinin yükseldiğini duyunca hayretler içinde kaldığını belirtir.

  Zira, o güne dek hiç plak doldurmamıştır. Kuşkusuz, o plağı dolduran, öteki birçok yeteneğinin yanı sıra döneminin ünlü sanatçılarını da çok başarılı bir biçimde taklit edebilen Harry Blufftür.

   
Plağı kim buldu, Plağın icadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bmw plaka

  bmw plaka

  bmw plakaları bmw plaka plakalık plaka 1 milyon$ a satılıktır arbada hediyee :D:D:D
 2. Plak

  Plak

  Rüyasında plak gören kişi, önündeki günler içinde eğlenceli dakikalar geçirecek demektir. Rüyada plak görmek kişi, gelecek günlerde eğlenceli zamanlar geçirecek demektir. Rüyada plak, yakında alacağınız haberdir anlamındadır. Çalan plak, gelen haberdir. Rüyada plak satan bir magazaya girip orada çesitli plaklari dinleyerek, bir kaç plak satin aldiginizi görmek, is hususunda gösterdiginiz israr...
 3. Plaka sorgulama

  Plaka sorgulama

  ordu plaka sorgulama pilakasorgulama plaka sorgulama sorgula mersin Aracınıza yada herhangi bir arabaya ait plakayı aşağıdaki linkten sorgulayabiliyorsunuz arkadaşlarım. Tek yapmanız gereken aşağıdaki linke tıklayarak gerekli yerleri doldurup sorgula butonuna basmanız... BURADAN SORGULAYIN
 4. Plak Çanta

  Plak Çanta

  plak çanta plak şeklinde çanta modelleri çantalar al Müzik plağı şeklinde çantamız sizler için burada melişler.
 5. Sabunu kim buldu, sabunun icadı

  Sabunu kim buldu, sabunun icadı

  sabunu ilk kim buldu sabunu kim buldu sabun ne zaman icat edildi icat etti Bu yazı: Sabunu kim buldu, sabunun icadı içerik kısaca.. Sabunu ilk kim buldu, Sabun ne zaman icat edildi, Sabun nasıl bulundu hakkında bilgiler içermektedir. Hijyen açısından oldukça önemli bir rol oynayan sabunun tarihçesini hiç merak ettiniz mi Melek'ler? O halde buyrun kızlar:) Sabunu ilk kim buldu, Sabun ne...

Sayfayı Paylaş