Plaka ile Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Konbuyu başlatan Sevimli cadı
  • Başlangıç tarihi
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Plaka ile Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?
Plakadan araç sorgulama nasıl yapılır? İnternet üzerinden araç hasar kaydı sorgulama faaliyetleri ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde sıkça yapılan bir uygulamadır. Araç Tramer hasar kaydı sorgulamasını Sms ile ya da internet üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulamak istediğiniz otomobilini plakasını yazarak bilgileri görebilirsiniz.

Araç hasar kaydı sorgulama işlemleri ile alacağınız ya da satmak istediğiniz araçlarda hasar kayıtlarını kolayca görüntüleyebilirsiniz. Araç sorgulama yapmak, ikinci el araç alacağınız durumda yanlış seçimler yapmamanız adına oldukça önemlidir. Yeni araç alımı için bütçeniz yoksa veya tercihinizi ikinci el araçtan kullanıyorsanız, aracın hasar kaydını sorgulamanız gerekiyor. Bu sorgulama sayesinde ikinci el otomobil almak isteyenler seçtikleri aracın tüm hasar geçmişine, kaza tutanaklarına, arabanın kasko bilgilerine, trafikte bulunduğu süre boyunca ne kadar kaskolu olduğuna, aracın kaç defa el değiştirdiğine ve en son sahibinin kim olduğu gibi bilgilere plaka sorgulama yaparak ulaşabiliyor.


araç plaka sorgulama.Jpeg
HASAR KAYDI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!


ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!


PLAKA SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!


nternete kolayca erişim sağlanabilmesi dijital dünyada bulunan hizmetlerin zenginleşmesine ve daha geniş içeriklere ulaşılmasına yol açıyor. Günümüzün gelişen ve büyüyen ülkemizde internet altyapısını en aktif olarak kullanılan devlet kurumları içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü yer alır. Kurumun dijital platform üzerinde bulunan online araç sorgulama uygulaması vatandaşlar tarafından en sık ve en yoğun şekilde kullanılır. Bu sayede artık internet aracılığı ile son derece pratik olarak bir aracın çalıntı yer alıp almadığını ya da diğer tüm resmi bilgileri öğrenebilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Dijital platform üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile beraber vatandaşlara sunulan plaka sorgulama vatandaşın satın alacağı aracın çalıntı çıkması durumunda yaşadığı maddi ve manevi mağduriyet sorunlarının önüne geçilebilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden günümüz modern koşullar içerisinde son derece yoğun olarak kullanılan dijital kamu hizmet uygulamaları içerisinde kendisine yer bulur. Araç ticari işlemlerinde vatandaşların karşı karşıya kalmış oldukları bir diğer önem problemlerin başında ise aracın hasar bilgi durumunun doğru yer almaması veya eksik bulunmasıdır. Bu koşullarda aracın trafiğe çıkışlarına engel olabileceği gibi maddi ve manevi zararlara da yol açmaktadır. Hayati risk taşıyan kazalara da sebep olacak bu duruma ilişkin şekilde internet üzerinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi online araç hasar kaydı sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz.

Araç plaka sorgulama sayesinde aracın kaza yapıp yapmadığını, kazanın ne derecede bir kaza olduğunu ve hasar oranını, tutarını, aracın hangi servis süreçlerinde hangi parçalarının değiştiğini ve değişen parçaların orijinal olup olmadığını öğrenebilmek mümkün. Hasar kaydı sorgulama işlemlerinin 2003 yılı sonrasındaki hasar bilgileri ile sınırlı olduğunu da hatırlatalım.

Aracın kilometresini öğrenme işlemlerinde ise ilgili aracın TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında işlenen bilgileri esas alınıyor. Özellikle son dönemlerde araçların kilometresi ile oynayarak hile yapanlara ikinci el piyasasında rastlanabiliyor.

Nasıl Yapılır?
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adı altında internet adresinde yer alan online hizmet kategorisinden kolayca erişim sağlanan kaza tespit tutanağı bölümünden yapılan hasar bilgisi sorgulama işlemi için 3 farklı sorgulama yöntemi kullanılır. Vatandaşlar plaka sorgulama ile sigortalı T.C. kimlik numarası ile beraber plaka ya da vergi kimlik numarasını kullanabilmektedir. Bununla beraber plaka ile sürücü T.C. kimlik numarası bilgileri ile birlikte araç hasar bilgisini kolayca sorgulama işlemine sokabilmektedir. Vatandaşlar cep telefonları aracılığı ile beraber SGBM mobil tramer sorgulama hizmetinden de yararlanarak araçların hasar bilgilerine birkaç dakika içerisinde kısa sürede ulaşabilme şansına sahip olmaktadır.

Bir aracın hasar geçmişini öğrenmek, hakkında bilgi edinebilmek için SMS yolunu kullanabilirsiniz. SMS yöntemi oldukça kolay ve pratik. Araştırdığınız aracın plakasını birleşik bir şekilde yazdıktan sonra SMS hizmet bedeli ödemek suretiyle 5664’e göndermeniz yeterli

Trafik poliçenizi sorgulamak istediğinizde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sitesinden faydalanabilmeniz mümkün. Siteyi açtığınızda Trafik Poliçe Sorgula bölümüne girdikten sonra ilgili alana araç plakanızı ve TC kimlik numaranızı yazıp sorgulayarak aracınıza ait poliçe bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Araç sahibi kimse o kişinin TC kimlik numarasını girmeye dikkat edin.

Vatandaşlar Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin online sorgulama uygulamalarını kullanarak, araç ticaretlerinde çok daha güvenli işlemler yapabilme imkanına sahip olabilmektedir. İnternet ağlarına son derece pratik ve kolay olarak bu kısma erişim sağlayabilen pek çok vatandaş, internette bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama işlemini e-Devlet sisteminden günün her saati içerisinde ve internete erişim bulunduğu her noktadan kolayca kullanarak, araca ilişkin yasal bilgileri alabilme imkanına sahip olur.
 
Üst