1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Plasentanın Rahim Girişini Kapatması Sorunu

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  plasentanın rahim girişini kapatması, nedir, neden olur, tedavisi, tanısı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  [​IMG]  Sevgili melekler,
  Gebelikte yaşanan sorunlardan biri plasentanın rahim girişini kapatmasıdır.Gebelik esnasında ciddi kanamlara yol açan bu rahatsızlıkla ilgili olarak makalemize göz atalım..


  Plasenta bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen transferini sağlayan gebeliğin devamı açısından hayati bir organdır. Plasentanın bebeğin doğum yolu üzerine yerleşmesine plasenta previa denir.
  Gebeliğin henüz başında gebelik ürününü oluşturan hücre topluluğundan plasentayı oluşturmak üzere bir yapı ayrışır ve bu yapı anne rahminin iç yüzeyine yerleşir. Bu yerleşim rast geledir. Gebeliğin ilk 3 ayında plasenta rahim çıkışına (serviks uteri) doğru yerleşmiş olsa da gebelik ve dolayısı ile rahim büyüdükçe plasenta serviksi kapatmayacak şekilde yukarı çekilir. Ancak bazı gebeliklerde plasenta serviksi kapatmaya devam eder ve bu durumda plasenta previa tanısı konur. Meydana geldiğinde özellikle ciddi kanamalarla gebeliği komplike hale getirir ve çoğunlukla gebelik erken sonlandırılmak zorunda kalınır.

  Risk faktörleri nelerdir?
  1. Annenin 35 yaş üzerinde olması
  2. Daha önce çok sayıda düşük veya küretaj geçirmiş olmak
  3. Çoğul gebelik olması
  4. Daha önce rahim ameliyatı geçirmiş olmak
  5. Daha önceden plasenta previalı gebelik geçirmek

  Plasenta previa da yakınmalar nelerdir?
  İlk bulgusu lekelenme tarzında açık kırmızı vaginal kanamadır. Bu kanama şiddetli de olabilir. Kanama sırasında rahimde kasılma olmaması ve hastanın ağrı hissetmemesi plasenta previa için karakteristik bulgulardır. Ancak bazen beraberinde doğum sancısı şeklinde ağrılar görülür.

  Tanı nasıl konur?
  Ultrason, plasenta da dahil olmak üzere rahim içi yapıların incelenmesinde önemlidir. Ultrason ile bebeğin plasentasının yerleşim yeri saptanır. Plasenta rahim ağzına yerleşmişse tanı plasenta previadır. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total, kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel Plasenta previa olarak adlandırılır. Ultrason ile previa tanısı konan gebeye vaginal yolla steril spekulum muayenesi yapılarak vaginal kanamanın başka bir patolojiden olup olmadığı kontrol edilir.

  Tedavi
  Tedavi tamamı ile gebenin vaginal kanama epizodlarının sıklığına ve kanama miktarına bağlıdır. Burada bebeğin doğumuna ne kadar süre kaldığı da önemlidir. Mümkün olduğunca doğum geciktirilerek bebeğin olgunlaşmasına fırsat tanınmaya çalışılsa da çok şiddetli bir vaginal kanama da gebenin hayatı tehlikeye gireceği için gebelik sonlandırılır.
  Plasenta previa kanaması bebek olgunlaşmadan önce meydana gelmişse ve kanama miktarı azsa bebeğin olgunlaşmasına izin verilir.

  Vaginal kanaması olan hasta hastaneye yatırılarak izleme alınır. Plasenta previadaki kanama annenin hayatını tehlikeye sokabildiği gibi daha az miktardaki kanamalar annede kansızlığa neden olacaktır. Bu nedenle tanı konar konmaz tam kan sayımı yapılır. Varsa annedeki aneminin düzeyi saptanır. Anemiyi tedavi etmek için kan yapıcı demir ilaçlarına başlanır. Eğer kansızlık ilaç tedavisi ile düzeltilemeyecek boyutta ise kan transfüzyonu zorunludur. Kan transfüzyonu ile annenin hemoglobini en az 10 gr/dl seviyesine yükseltilir.

  Annenin fiziksel aktivitesi de plasentadan kanamayı başlatabilmektedir. Bu nedenle hastanın fiziksel aktivitesi kısıtlanarak yatak istirahatine alınır.

  Rahim kasılmaları erken doğum eylemini ve dolayısı ile kanamayı başlatacağından önlem olarak doğum eylemini baskılayıcı (tokolitik) tedaviye başlanır.

  Bu şekilde hastanede durumu stabil hale gelinceye kadar izlenen hasta bebek olgunlaşması henüz tamamlanmamışsa evinde yatak istirahatine devam etmek şartıyla taburcu edilebilir. Bu arada doktorun uygun göreceği sıklıkta takiplere devam edilir.

  Cinsel ilişki de kanamayı başlatabileceğinden plasenta previalı hastalarda yasaklanır.

  Takipler sırasında bebek olgunlaşması tamamlandığında veya vaginal kanama ciddi boyutlara ulaştığında doğuma karar verilir

  Plasenta previa da doğum genellikle sezaryen ile olur. Ancak plasenta tam değil de kısmi olarak rahim ağzına yerleşmişse vaginal doğumda denenebilir.
  kadınvegebelik

   
Plasentanın Rahim Girişini Kapatması Sorunu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Girişler:

  Girişler:

  Girişler: Bütün girişler en az 80 cm. genişliğinde olmalıdır. Eğer iki tezgah girişte bir araya geliyorsa her iki tezgahın uçları arası mesafe en az 80 cm. olarak belirlenmelidir.
 2. Hukuka Giriş Ders Notları 170 soru cevap şeklinde

  Hukuka Giriş Ders Notları 170 soru cevap şeklinde

  hukuk başlangıcı ders notları tüzükler hangi makam tarafından çıkarılır temel hukuk ders notları hukuka giriş başlangıcı soruları 1) Tazminatın şekli aşağıdakilerden hangisinde tam ve doğru olarak verilmiştir? A)Örfi-hukuki B)Nazari-fiili C)Maddi-manevi … D)Miktaren-malen E)Nakdi-gayrinakdi 2 )Hukuk niçin gereklidir? — Sosyal hayatı düzenlediği için 3 ) Kişilerin kendi nefislerine...
 3. Hukuka Giriş Soru-Cevap

  Hukuka Giriş Soru-Cevap

  hukuka giriş soruları hukuk başlangıcı soruları gaiplik kaç yıl medeni hukuk test genel kurala göre para borçlarında ifa yeri neresidir Hukuka Giriş Soru-Cevap Hukukta zararın karşılığı olan müyeeyide tazminat ise, suçun karşılığı nedir? Cevap Cevap-Ceza Genellikle tartışmalı olan hukuki konularda hukuk bilginlerinin ileri sürmüş oldukları görüş, düşünce ve...
 4. Plesenta Previanın Rahim Ağzını Kapatması

  Plesenta Previanın Rahim Ağzını Kapatması

  plesentanın rahmi kapatması nedir,plesentanın rahmi kapatması neden olur,plesentanın rahmi kapatması nelere yol açar,plesenta sorunları hakkında bilgiler Plasenta bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen transferini sağlayan gebeliğin devamı açısından hayati bir organdır. Plasentanın bebeğin doğum yolu üzerine yerleşmesine plasenta previa denir. Gebeliğin henüz başında gebelik ürününü...
 5. Bebeğin eşinin rahim ağzını kapatması

  Bebeğin eşinin rahim ağzını kapatması

  Doğum yaklaştığında bebeğin eşinin (plasenta) rahim ağzını kapatması durumunda normal doğum mümkün değildir, doğum sezaryen ile gerçekleştirilir. Gebeliğin erken dönemlerinde bebeğin eşi rahim ağzını kapatmışsa bu durum doğuma kadar değişebilir ve plasenta yukarı doğru çekilerek rahim ağzı serbest kalabilir bu durumda normal doğum mümkün olabilir. Plasenta previa saptanan gebeliklerin bir...

Sayfayı Paylaş