gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Plastik kaplar zararlı mı?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  plastik kap Hepimizin mutfağında bir çok plastik kap mevcuttur. Peki bu plastik kaplar zararlı mı? Buyrun öğrenelim Melek'lerim:)


  [​IMG]
  Suya dayanıklı plastik ambalajlar yüksek ısıya maruz kaldıklarında yiyeceklerinize zehirli toksinler damlatır. Dioksin 2004 yılında zehirlenen Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yushchenko'nun zehirlenmesine neden olan kimyasalın adı. Yüz kondisyonunun korkunç bir şekilde bozulması ve klorakneleriyle Toksik İntikamcı'ya benzedi. Ancak bir karikatür dergisinde değil. Ciddi bir şekilde hastalandı, neredeyse ölüyordu. Dioksin çok sayıdaki insan yapımı toksiklerden biridir. Endüstriyel sürecin yan ürünleri sayesinde açığa çıkarlar, her an her yerde bulunurlar, hatta o kadar ki canlı varlıkların bedenlerinde bile az miktarda da olsa mevcutlar. En çok besin yoluyla, hatta kirli havanın solunmasıyla bile geçebilir.

  Plastik ambalajlarla saklama kapları gerçekten sizi bazı kimyasallara maruz bırakırlar. Ama dioksinler onlardan biri değildir. Aslında dioksin hemen hemen asla ticari plastiklerde bulunmaz. Eğer bulunsaydı mikrodalgadaki ısıyla açığa çıkıp yiyeceğinize geçebilirdi ama oda sıcaklığında tutulan plastik su şişesinde ya da soğuk tutulan bir saklama kabında bir şey olmazdı çünkü bu toksiğin kimyasal reaksiyona girebilmesi için ısıya ihtiyacı vardır. Her şekilde tehlikeli olabileceğinden üreticiler bu maddeyi kullanmazlar.

  Eğer endişelenilecek bir şey varsa o da plastiklere esnekliğim sağlayan ftalat ya da plastikleştirici olarak bilinen diğer bir grup kimyasaldır. Plastikleştiriciler çok küçük bir oranda yiyeceğinize geçebilir ancak toksik ya da doksinler gibi ölümcül değildir.
  Plastikleştiriciler yüksek oranda astım, hormon a l problemler ve diğer medikal problemlere yol açabilir. Bazı bilim insanları göğüs kanserini tetikleyen östrojen gibi, plastik-leştiricilere maruz kalmanın da göğüs kanseri riskini de tetiklediğini söylüyorlar. Ancak plastikleştiriçilerle kanser arasındaki bağlantı, eğer varsa bile kapsamlı olarak tartışılmamış, bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

  Pratikte ne kadar plastikleştiricinin yiyeceklerinize geçtiği ve risk oluşturup oluşturmadığı kesin değil. Fakat John Hop-kins Üniversitesi Su ve Sağlık Merkezi uzmanı, "Kendinizi korumak bu kadar kolayken neden kendinizi bu kimyasallara maruz bırakıyorsunuz?" diyor.

  İşte riski azaltacak bazı ipuçları:

  • Üzerinde yalnızca mikrodalgaya uygundur yazan plastik ambalajlan kullanın ve bu ambalajların asla doğrudan yiyeceğinize temas etmesine izin vermeyin.

  • Plastik ambalajınızın yiyeceğinizin üzerine gevşek bir şekilde yerleştirmiş olduğundan ( ve bir köşesini açık bıraktığınızdan) emin olun, böylece buhar dışarı çıkabilir. Damlacıkların kimyasal içerme riskini düşününce yiyeceğinizin üzerine damlamasını istemezsiniz.

  • Üzerinde mikrodalgaya uygundur (ki bu yüksek ısıya dayanıklı olduğunu gösterir) yazmayan hiçbir plastik kabı ısıtmayın. Özellikle mikrodalga için tasarlanma mış kaplar yüksek ısıda eriyip sizi plastikleştiricilerin etkisine maruz bırakabilir.

  • Margarin ve restoranların evlere serviste kullandığı paketler yüksek ısıya dayanamazlar, sakın, sakın mikrodalgada kullanmayın!

  • Mikrodalgalar için üretilmiş kapları da sakın bir kereden fazla kullanmayın. Tek kullanımlıktırlar.

  • En iyisi yiyeceklerinizi mikrodalgada çömlek ya da seramik kağlarda ısıtmanızdır.

   
Plastik kaplar zararlı mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mutasyonlar Zararlı mıdır?

  Mutasyonlar Zararlı mıdır?

  heterozigot mutasyon nedir Soru : Evrim mutasyonlara bağlı ve çoğu mutasyon zararlı değil midir? Cevap: Hayır, mutasyonların çoğu ne zararlı ne de faydalıdır. Bu kısa cevaptı. Uzun cevap şudur; mutasyonlar nötr (ne zararlı ne de yararlı) olabilirler, çok zararlı ya da çok yararlı olabilirler ve en önemlisi mutasyonların zararlı ya da yararlı olmaları çevreye bağlıdır. Çoğu mutasyon ya nötrdür...
 2. kutu sütler zararlı mı?

  kutu sütler zararlı mı?

  hazır sütten yoğurt yapılırmı Reklamlara inandık, bir nesil margarinle büyüdük. Reklamlara inandık, mahallemizi kapı kapı dolaşan sütçümüzü bıraktık, marketlerden kutu süt alır olduk. Kutu süt üreten şirketler, sokak sütünün (diğer adıyla çiğ sütün) sokakta uzun süre gezdiğini, mikrop ürettiğini, sütçünün su kattığını, pis olduğunu söylediler. Kendi ürettikleri kutu sütler “hijyenik”...
 3. Emzik Zararlı Mı ?

  Emzik Zararlı Mı ?

  Yapılan çeşitli araştırmalara göre bebeklerin yaklaşık olarak %85 inin birinci aydan başlayarak emzik kullandığı gösterilmiştir. Annelerde emzik kullanımı ile ilgili yapılan anketlerde, emzik kullanımının genellikle normal bir davranış olarak kabul gördüğü ve bebeklerin emziğe kuvvetle bağlandıkları saptanmıştır. Anne sütünü kısa süre alan bebeklerde emzik kullanma sıklığının daha fazla...
 4. Mutfak Silikonları Zararlı mı?

  Mutfak Silikonları Zararlı mı?

  silikon mutfak eşyaları, silikon eşyalar, silikonun zararları Sevgili melekler, mutfaklarda her görselliği hem de kolay kullanımı ve rahat temizlenmesi sebebiyle son zamanlarda silikon eşyalar çokça kullanılır hale geldi. Birbirinde gözalıcı renklerle ilgi çeken ve satın alınıp kullanılan kek kalıpları haricinde, yumurta fırçası, maşa, kaşık, spatula şeklinde de karşımıza çıkan silikon...
 5. Protein Tozu Zararlı Mı ?

  Protein Tozu Zararlı Mı ?

  protein tozu nedir,protein tozu ne için kullanılır,protein tozunun yan etkileri varmı,protein tozu kullananlar,protein tozu hakkında bilgiler Antreman esnasında yorulan kasların beslenebilmesi ve kendini toparlayabilmesi için Proteine ihtiyaç duyar. Yetersiz Beslenme ile birlikte gelen Protein yetersizliğini hızlı bir şekilde gidermek için Protein Tozları Kullanılmaktadır. Peki Bu...

Sayfayı Paylaş