Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  polis akademisine girmek istiyorum bilgi lazım

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba.Ben küçüklüğümden beri polis olmak istiyordum.Şimdi polis akademisine gçrmek istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım ?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Sayın misafirimiz, Bu yıl ilk defa yazılı sınavı ÖSYM tarafından yapılacak olan Polis Meslek Yüksek Okulları'na ilişkin yönetmelik düzenlemesi yapıldı. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre okullara giriş yaşı bir yıl büyütüldü.

  Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına alınacak öğrencilerle ilgili usul ve esasları düzenleyen yönetmelik bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu yeni yönetmeliğe göre yüksekokullara genel lise erkek ve kız teknik öğretim ticaret ve turizm öğretimine bağlı ortaöğretim kurumlarından mezun olan kişiler aday olarak başvurabilecekler.

  Yüksekokullara alınacak öğrenci sayısı Başkanlık ile Personel Dairesi Başkanlığı tarafından; okulların kapasitesi Emniyet teşkilatındaki boş kadro ve ihtiyaç göz önüne alınarak her yıl erkek ve kız olmak üzere ayrı ayrı belirlenecek. Kız öğrencilerin sayısı yüksekokullara o yıl için alınacak erkek öğrencilerin sayısının yüzde 10'unu geçemeyecek.
  Emniyet Teşkilatı şehit veya malullerinin eş ya da çocukları giriş koşullarını taşımaları ve haklarında ''Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur'' kararı verilerek yazılı sınava alınabilecekler. Sınavda ise bu adaylardan en yüksek puan alan adayın en az 3'de 1'i kadar puan almaları istenecek.

  Yüksekokullara başvuru yapacak yönetmelikte belirtilen okullardan mezun adayların herhangi bir eğitim-öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış ve ÖSYM Başkanlığınca o yıl içinde yapılan üniversiteye giriş sınavında akademi başkanının teklifi genel müdürün uygun görmesiyle belirlenen puan türü ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor.

  Yaş sınırı olarak sınavın yapıldığı yılın Ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını doldurmuş 24 yaşından gün almamış olmak olarak belirlenirken askerliğini yapanlar için bu yaş sınırı 26'a kadar yükseltildi. Daha önceki düzenlemede üst yaş sınırı 23 askerliğini yapanlar için 25'di. Başvuracak erkeklerin boyu 167 santimetrekızların ise 165 santimetreden kısa olmayacak ve beden kitle indeksi 15-30 aralığında bulunacak.

  Yönetmeliğe göre hakkında herhangi bir adli veya idari kovuşturma devam edenler ile Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen süreler geçmiş olsa bile bir yıl veya daha fazla hapis cezası öngörülen kasten işlenmiş suçlar ile Devlet Memurları Kanunu'nda sayılan suçlardan dolayı hüküm giyenler
  başvuramayacak.

  Bu yıldan itibaren ÖSYM tarafından yapılacak sınavda belirlenen başarı oranında alınacak adaylar ayrıca oluşturulacak komisyonda mülakata alınacaklar.
   
polis akademisine girmek istiyorum bilgi lazım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gülme krizine girmek istiyorsanız okuyabiliriniz...

  Gülme krizine girmek istiyorsanız okuyabiliriniz...

  Bir dönem bir genel müdür yardımcılığı yapmış birisi anlatıyor: "Sene 1965. Bir genel müdürlükte özel kalem müdürü yardımcısıyım.. Bayrama 10 gün var.. Benim müdür hastalandı.. Ben ise işe gireli 2 hafta olmus, olmamış. Genel Müdür bey beni çağırttı: - Tebrik kartları hazır mı?.. Şaşırdım: - Anlamadım! Hangi kartlar efendim? - Aman evladim, Şükrü Bey sana söylemedi mi? Bayram...
 2. GüLme KriZiNe GiRMeK İsTiYoRSaNıZ OkUyUn =D

  GüLme KriZiNe GiRMeK İsTiYoRSaNıZ OkUyUn =D

  GüLmeye hazır oLun MeLekLerim....:laugh: Bir dönem bir genel müdür yardımcılığı yapmış birisi anlatıyor: "Sene 1965. Bir genel müdürlükte özel kalem müdürü yardımcısıyım.. Bayrama 10 gün var.. Benim müdür hastalandı.. Ben ise işe gireli 2 hafta olmus, olmamış. Genel Müdür bey beni çağırttı: - Tebrik kartları hazır mı?.. Şaşırdım: - Anlamadım! Hangi kartlar efendim? - Aman evladim,...
 3. Tesettüre girmek istiyorum

  Tesettüre girmek istiyorum

  Kız arkadaşım açıktı. 2 gün önce kapandı. O'nu daha çok teşvik etmemi, daha ısındırmamı istiyo benden. siz genelde sert olarak uyarmışsınız. daha yumuşak dille anlatabilir misiniz...
 4. Polis olmak istiyorum şartlarını öğrenebilirmiyim

  Polis olmak istiyorum şartlarını öğrenebilirmiyim

  Ya ben aramayı bilemedim ya da dikkat edemedim. Polis olmak istiyorum ve güncel polis olma şartları hakkında bilgi almak istiyorum ne yapmalıyım ?
 5. Polis olmak istiyorum ne yapmam lazım yardım edermisiniz

  Polis olmak istiyorum ne yapmam lazım yardım edermisiniz

  Merhaba.Ben ilerde polis olarak görev yapmak istiyorum.Hangi okula gitmeliyim, nasıl bir yol izlemeliyim?

Sayfayı Paylaş