1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Polonya'nın Gezilecek Yerleri

  Konu, 'Haydi Tatile' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Polonyanın Güzel Yerleri Polonyanın Gezilecek Güzel Yerleri


  Sevgili melekler, bu yazımızda seyyah ruhlu meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için Polonya'nın gezilip görülebilecek en güzel mekanlarıyla ilgili bilgiler veriyoruz sizlere :)

  [​IMG]

  Kazimierz Dolny:Vistül Nehri'nin kenarında yer alan ve 14. yüzyılda Kral Kazimierz'in kurduğu bu şirin köy ilginç mimarisi, müzeleri ve doğası ile pek çok ziyaretçi ağırlar.

  Zamosc:1580 yılında Jan Zamoyski tarafından örnek bir kırsal kent olması için kuruldu. II. Dünya Savaşı'nda önemli bir Nazi karargâhı oldu. 1992'den beri UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Rynek Wielki olarak anılan ana meydan etkileyici bir Rönesans meydanı.

  Vistül (Vistula) Nehri'nin kıyısında yer alan Varşova II. Dünya Savaşı yıllarında Hitler'in emriyle yerle bir edildi. Kent savaşı izleyen yıllarda yeniden inşa edildi.

  Lublin:Ufak ama şirin bir kent ola Lublin II. Dünya Savaşı sırasında fazla zarar görmedi ve tarihi yapılarını koruyabildi.Bugün bir müzeyi barındıran bu kale II. Dünya Savaşı sırasında ölüm kamplarına gönderilen 100 bin insanın gelip geçtiği bir ara istasyon görevi gördü.

  Poznan:15. yüzyıldan bu yana önemli bir ticaret ve fuar merkezi. Temmuz ve ağustos aylarında fuar olmadığından kalabalık olmaz. 16. yüzyıl Rönesans stili Belediye Binası ve meydandaki Tarih Müzesi görülebilir.

  Torun:Kopernik'in doğum yeri Torun, dar sokakları ve tarihi yapılarıyla tipik bir Ortaçağ kenti. Tarihi 13. yüzyıl başlarına, Teutonic Şövalyeleri'ne kadar uzanır. Torun 1997 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine alındı.

  Gdansk Baltık Denizi kıyısında önemli bir liman ve gemi inşa merkezi. 9. yüzyılda kurulan kent birçok kez işgal edildi. Fahrenheit, Schopenhauer, Günther Grass gibi birçok ünlü yetiştiren Gdansk, kozmopolit bir yapıya sahip.

  Tarih Müzesi, Belediye Binası, hemen yanında yer alan Neptun Çeşmesi (1613), zengin cephe süslemesine sahip Altın Ev, Arkeoloji Müzesi ve 17. yüzyıl Tüccar Evleri ile süslü en şirin sokak Ulica Mariacka gezilebilecek yerler.
   
Polonya'nın Gezilecek Yerleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Suriyenin Gezilecek Yerleri

  Suriyenin Gezilecek Yerleri

  Suriyenin Gezilecek Yerleri nerelerdir sureyi arkadaşlar varsa onlar yazarsa daha bir iyi olur :) Çünkü ben suriyeye gitmeyi düşünüyorum da
 2. Marmaris'te Gezilecek Yerler Nereler ?

  Marmaris'te Gezilecek Yerler Nereler ?

  Bu konu; Marmaris'te Gezilecek Yerler Nereler konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, havalar her ne kadar soğuk gitse de yaz yavaş yavaş yaklaşıyor. Eğer sizin de tatil planlarınız varsa ve bu yaz için tercihiniz Marmaris ise, bu sayfamızda vereceğimiz Marmaris gezilecek yer bilgileri mutlaka işinize yarayacaktır.. Marmaris büyük bir sahil kenti. Marmaris ve...
 3. Brezilya'da gezilecek yerler

  Brezilya'da gezilecek yerler

  brezilyada gezilecek şehirler,brezilyanın meşhur yerleri,brezilyada nelere gezilir,brezilyada gezilecek tarihi yerler,brezilyada gezilecek turistik yerler,brezilyada gezilcek yerler hakkında bilgiler Dünyanın en büyük beşinci ülkesi olan Brezilya, aynı zamanda bulunduğu kıtanın da en büyük ülkesini teşkil etmektedir. Sambacı kızları ile tüm dünyada haklı bir üne sahip olan ülke, aynı zamanda...
 4. Dublin'de gezilecek yerler

  Dublin'de gezilecek yerler

  dublinde nereleri gezmeli,dublinde nerede yemek yenir,dublinde tarihi yerler,dublinde turistik yerler,dublin nereye bağlı ,dubline nasıl gidilir,dublin hakkında bilgiler Liffley ırmağının güneyinde bulunan cadde: Dublin şehir merkezindeki iki ana alışveriş caddesinden birisidir. Kuzeyde College Gren ve güneyde St Stephen Green arasında uzanır. 1980’lerden bu yana: cadde genellikle yayalara,...
 5. Prag'da gezilecek yerler

  Prag'da gezilecek yerler

  prag nereye bağlı,pragda gezilcek turistik yerler nereleridir,pragda meşhur yerler,pragda gezilcek tarihi yerler,pragda nerde kalınır,pragda ne yenir ne içilir,prag hakkında bilgiler Doğu Avrupa şehirlerinin gri ve kasvetli görünümünden bahsedenlere aldırmayın! Burada tam tersine insanı kendisine çeken bir gizem, bir sihir vardır adeta. Üzerinden geçtiğiniz bir kaldırım taşının bile onlarca...

Sayfayı Paylaş