1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Porsche 235 milyar dolarlık imparatorluk yönetecek

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  AB Komisyonu Volkswagen’deki payını yüzde 50’nin üzerine çıkarmasına izin verince Alman spor otomobil üreticisi Porsche için 235 milyar dolarlık bir devin kaptan köşküne oturma yolu açıldı.
  GEÇTİĞİMİZ mart ayında değeri 15 milyar doları bulacak bir anlaşma ile Volkswagen Grubu içindeki yüzde 31 olan hissesini yüzde 50’nin üzerine çıkartma kararı alan Alman spor otomobil üreticisi Porsche’ye Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan onay çıktı. Bu onayla birlikte Porsche, 235 milyar dolarlık (150 milyar Euro) bir imparatorluğun yönetimini ele geçirmiş olacak. Söz konusu imparatorluk Avrupa’nın en büyük markalarından Volkswagen, Audi, Bentley, Seat, Skoda, Lamborghini, Bugatti ve Scania’ya sahip. Porsche’yi 15 yılda dünyanın en kárlı otomobil şirketi yapan ve kendinden 10 kat büyük bir grubun yönetimini ele geçirmesini sağlayan CEO’su Wendelin Wiedeking "Amacımız dünyadaki en güçlü ve en yaratıcı otomobil ittifaklarından birini yaratmak. Böylece artan uluslararası rekabetin gerekleri yerine getirilebilecek" dedi.

  Martta onaylandı

  Porsche yönetim kurulu geçen mart ayında piyasa değeri 150 milyar Euro’yu bulan Volkswagen AG’deki yaklaşık yüzde 31’lik hisse oranlarını yasal engellerin aşılması durumunda yüzde 50’ye çıkarılmasına karar vermişti. Bu kararı inceleyen AB Komisyonu dün farklı sınıflarda yer alan güçlü Alman otomobil üreticileri Porsche ve Volkswagen’in birleşmelerine onay verdi. AB’den yapılan açıklamada, Avrupa’nun en büyük otomobil üreticisi Volkswagen ve yalnızca spor sınıfında faaliyet gösteren Porche birleşmesinin rekabet açısından ciddi bir sorun yaratmayacağı bildirildi. Bu onayın ardından şimdi bir tek VW’nin ikinci büyük ortağı olan Saksonya eyalet hükümetinin tavrı merak ediliyor.

  Merkezi taşınacak

  Porsche’nin VW AG’de çoğunluk hisseyi aldığında yeni şirketin Frankfurt Borsası’nda değil Avrupa Borsası’na kote edilen bir şirkete dönüştürüleceğini ve yeni şirketin merkezinin Wolsfburg’dan Stuttgart’a taşınacağını belirtiliyor.

  Net kárı 4.2 milyar Euro

  Bünyesinde sadece 11 bin 600 kişinin çalıştığı ve yıllık cirosu 7 milyar Euro olan Porsche, 329 bin kişinin çalıştığı ve yıllık cirosu 109 milyar Euro olan bir şirketin yönetimini ele geçirmiş oluyor. Ama Porsche, VW’nin onda biri ciroya sahip olsada kárı neredeyse VW Grubu’yla aynı seviyede. Porsche, 2007 yılında VW’deki hisse oranının artırmasının da etkisiyle net kárını 1.4 milyar Euro’dan 4.2 milyar Euro’ya çıkardı.

  Porsche, Volkswagen’i başkalarından kurtardı

  VW’nin mülkiyet ve sermaye yapısı 1960 yılında çıkarılan özel ’Volkswagen Yasası’ ile güvence altına alınmıştı. Şirket hissedarlarının oy hakkını yüzde 20 ile sınırlayan yasa, fiili kontrolü yüzde 18.2’lik hissesi bulunan Aşağı Saksonya eyaletine bırakıyordu. Yasa, böylece şirketin çoğunluk hisselerini toplamayı düşünen sermaye gruplarının VW’nin kontrolünü ele geçirme ihtimalini ortadan kaldırıyordu. Ancak söz konusu yasa geçtiğimiz yıl Avrupa Konseyi tarafından iptal edildi. Mahkemece yasanın iptaliyle, VW’nin kontrolünün istenmeyen ellere geçebileceği korkusuyla harekete geçen Porsche VW’ye stratejik destek sağlamış tı.

  Dede, torun ortaklığı

  Porsche’nin VW ile tarihi bağları bulunuyor. VW’nin bir otomobil şirketi olarak temelini atan ve şirketin dünya çapında tanınmasını sağlayan ünlü ve klasik ’kaplumbağa’ (beetle) modelinin tasarımcısı olan mühendis Ferdinand Porsche, kendi soyadını verdiği Porsche şirketinin de kurucusu.
  Bugün VW’nin Başkanı olan ve gruba yeni modeller katarak büyük başarıya imza atan Ferdinand Piech de kurucu Fernidand Porsche’nin torunu. Piech’in satın alma girişimi başarılı olduğu takdirde, Porsche ve VW’nin oluşturacağı birleşik şirketin de yönetimini alacağı kaydediliyor.

  hurriyet.com
   
Porsche 235 milyar dolarlık imparatorluk yönetecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2 milyar dolarlık tefecilik operasyonu

  2 milyar dolarlık tefecilik operasyonu

  MALİYE Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine İstanbul’daki 4 faktoring şirketine kayıt dışı tefecilik yaptıkları gerekçesiyle operasyon düzenlendi. Devletin 2 milyar dolar zarara uğratıldığı belirlenen operasyonda 40 kişi gözaltına alındı ve 500 bin dolara el konuldu. Polis, operasyonun Cumhuriyet tarihinin en büyük tefecilik operasyonu olduğunu belirtti. Vergi denetmenleri, şirketlerin 2001’e...
 2. Yabancıya 10 milyar dolarlık taşınmaz

  Yabancıya 10 milyar dolarlık taşınmaz

  YABANCILARIN 2003-2007’yi kapsayan son beş yıllık dönemde Türkiye’deki gayrimenkul alımlarının tutarının 10 milyar doları aştığı belirlendi. Hazine Müsteşarlığı verilerine göre anılan dönemde yabancılar Türkiye’de aldıkları gayrimenkuller için toplam 10 milyar 56 milyon dolar getirdi. Koalisyonların iş başında olduğu önceki dönemde ortaya çıkan siyasal ve ekonomik istikrarsızlık 2002 sonunda...
 3. Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı

  Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı

  Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı Bu köpek, gelecekte milyarderler listesine girecek. New Yorklu bir otel ve gayrimenkul patronu milyarlarca dolarlık servetini köpeklere bıraktı. New York Times gazetesinde yeralan haberde New Yorklu bir otel ve gayrimenkul patronu olan Leona Helmsley'in öldükten sonra, değeri 5 milyar dolar ile 8 milyar dolar arasında değişen tüm...
 4. EPDK'dan 105 milyar dolarlık uyarı

  EPDK'dan 105 milyar dolarlık uyarı

  EPDK Başkan Yardımcısı Ahmet Aydın, elektrik sektörünün Türkiye'nin elektrik ihtiyacını karşılayabilmesi için 2020 yılına kadar 105 milyar dolar yatırım ihtiyacı olduğunu söyledi. İstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezince düzenlenen ''Türkiye'nin Enerji Politikaları Çalıştayı''nda konuşan Aydın, enerji piyasalarını düzenleyen 4 kanun...
 5. 200 milyar dolarlık İslami banka

  200 milyar dolarlık İslami banka

  Körfez ülkelerinin kuracağı dev İslami bankasının yakın zamanda açılış tarihinin açıklanacağı belirtildi. Körfez ülkeleri tarafından kurulacak dünyanın en büyük İslami bankasının faaliyete geçtiğinde sermayesinin 200 milyar doları aşacağı bildirildi. Dubai’de yayınlanan Gulf News’in haberine göre küresel finans krizi dolayısıyla açılışı ertelenen İslami bankanın merkezi Bahreyn’de...

Sayfayı Paylaş