1. gurbet kuşu

  gurbet kuşu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  936
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Porsuk ağacı...

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında gurbet kuşu tarafından paylaşıldı.

  porsuk çam < Konu Resmi..>
  Porsuk (Taxus Baccata) daimi yeşil bir çam türü olup dalları ve iğneleri benzer türlerine göre daha yumuşaktır. Taxaceae ailesindendir. Avrupa’nın güneyi, Afrika’nın kuzey batısı, Asya’nın güney batı bölgelerinde ve İran’nın kuzey bölgelerinde doğal olarak yetişiyor. Tabiatta dağınık şekilde gelişeni dışında, dikine sütun gibi ve toprağa paralel, enine büyüyen bodur türleri de vardır. Çok yavaş gelişir.

  Bitki çok uzun ömürlüdür. Bazı bulunan fosillerde porsuk izlerine rastlanmaktadır. Dünyada boyu 28 metre, çapı 4 metreye kadar ulaşabilen 3000-4000 yaşında örnekleri bulunabiliyor. Porsuğun yaşını bilinen gövde içindeki yaş halkalarını sayarak tahmin etmek imkansızmış. Eski bina bahçelerinde, korularda, Türkiye ve Avrupadaki saraylar’da yaşlı örneklerini görebilirsiniz. (Porsuk Avrupada dikilen en eski ve yaşamayı becerebilmiş ağaçlardanmış.)

  < Konu Resmi..>
  Çim sevmediğim için genellikle yer örtücü olarak üzerine basılmayacak yerlerde, gölgeli alanlarda hep yayılıcı porsuk kullanırım. Bitki, güneşli’den, karanlık alanlara kadar pek çok yerde yaşar. Kayın, meşe gibi altında bitki yetişmesi zor ağaçların altında gelişebiliyor.

  Aşırı sulu fakat suyu geçirgen, kireçli ya da kurak topraklarda yetişebilir. Boylanan, boylanmayan türler sadece özel çam gübresi seviyor, hayvansal gübrelere bu bitkilerde de dikkat. Ağaç olan türlerin altında çim yerine Osmanlı çimi, yonca ya da hosta mükemmel yetişebiliyor.


  Bitki her deva gibi gözükse de dikiminde insanı biraz zor duruma sokar. Çünkü porsuk iğneleri, gövdesi, dalları tamamen zehirlidir. Sadece boncuklar zehirli madde taşımıyor, ama yinede dikkat. (Bir tek, geyikler bu bitkinin yeni sürgünlerini yiyip hastalanmazmış. Kuşlar’da porsuk boncuklarını yiyip, midelerinde öğütüp dışkıladıkları yerlerde doğal olarak yeni porsukların yetişmesine yardımcı olabilirlermiş.)
  < Konu Resmi..>
  Geleneksel İngiliz bahçeleri çitlerden, ortada labirentlerden oluşur. Porsuk da bu bahçelerde kullanılmış budanabilen bitkidir. İdeal yüksekliği 1–2 metre olan çitler, Ağustos, Eylül aylarında budanabilir. Aşırı gelişmiş, deforme olmuş çitler nisan ayında çok fazla budanabilir. Tarihlere, budama miktarına dikkat edin. Şu zamanda çok fazla budama kışın bitkiyi öldürebilir.

  Porsuk bahçelerde, çitlerin dışında, kapı girişlerinde, saksı içinde ilex gibi çok güzel olabilir. Fakat asla oturduğunuz ya da yemek yediğiniz yere yakın porsuk dikmeyin. Kokusu, zakkum, datura gibi baş ağrısı yapabiliyor. (Birde fiyatı. Yaşlandıkça anormal paralara satılıyor, söylemedi demeyin.)

  Bu bitki de bol boncuk üretebilmesi için ilex gibi dişili erkekli dikilmelidir. Dalların boğumlarında açık yeşil boncuklu olursa erkek, boncuk dalların ucunda ve bolca kırmızıysa dişi bitkidir. Sarı boncuklu türü de vardır.

  < Konu Resmi..>
  Saray tipi (budamalı-muntazam) bahçelerde çitlerin dışında dikili taş gibi olanları da çok yavaş ve güzel büyüdükleri için dekor amaçlı dikilmişlerdir. Açık sarı-yeşil olanları inanılmaz pahalıdır ve asla budanmaz (yaşlıları). Porsuk bitkisi, hava kirliliğine kolaylıkla dayanabilir.

  Çamlarla, dikenli yada meyvalı bitkilerle yapacağınız gruplamalarda koyu yeşil yapraklar ve ilkbaharda verdiği açık yeşil sürgünlerle çok güzel tamamlayıcı olabilir. Pek fazla hastalık kapmaz ama bir tek yapışkan reçineli bir hastalık bitkiyi öldürebilir. Böyle bir durumda Tarım İl Müdürlükleri’ne başvurup gereken ilacı alabilirsiniz.

  İlginç renklerdeki gövdesi bol yetiştiği bölgelerde mobilya yapımında kullanılırmış. Meraklıları için, porsuk Bonsai yapımı için de uygundur. Siz heves ederseniz zehirli olduğunu unutmayın, uğraşırken dikkat edin.


   
 2. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Cevap: Porsuk ağacı...
  ilginç ama güzel bir bitki türü ilk defa duydum emeğine ellerine sağlık canım
   
Porsuk ağacı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Porsuk

  Porsuk

  Rüyada derisinden kürk yapiminda faydalanilan porsuk görmek, bir sevdiginize yaptiginiz vaadi unutmanin veya yerine getirememenin üzüntüsü içinde bulundugunuza, inkar edemeyeceginiz bir olayin sorumluluk ile utanç duymakta oldugunuza, lükse olan merakinizi, imkansizlik içinde bulundugunuzdan dolayi yerine getiremeyerek üzüldügünüze isarettir.
 2. Ağaç

  Ağaç

  Ağacın tabiri, o ağacın cinsine, mahiyetine, faydalı ya da faydasız olma gibi özelliklerine göre yapılır Her mevsim yeşil kalan, yaprakları dökülmeyen ağaçları görmek dinde sebat etmeye, zenginliğe, uzun ömre ve rızkın devamına delalet eder. Yaprağını ddöken ağaçları görmek -ağacın cinsine göre- sevinç ya da üzüntüye; fakirlik ya da zenginliğe delalet eder. Tanınmayan ağaç endişe ve şiddetle...
 3. ağaç

  ağaç

  Ağacın tabiri, o ağacın cinsine, mahiyetine, faydalı ya da faydasız olma gibi özelliklerine göre yapılır Her mevsim yeşil kalan, yaprakları dökülmeyen ağaçları görmek dinde sebat etmeye, zenginliğe, uzun ömre ve rızkın devamına delalet eder. Yaprağını ddöken ağaçları görmek -ağacın cinsine göre- sevinç ya da üzüntüye; fakirlik ya da zenginliğe delalet eder. Tanınmayan ağaç endişe ve şiddetle...
 4. Keseli Porsuklar (Peramelidae)

  Keseli Porsuklar (Peramelidae)

  Keseli Porsuk veya Bandikutlar Keseli porsuklar (Bilimsel adı: Peramelidae), kimi sincap kadar ufak, kimi tavşan kadar iri, garip yaratıklardır. Hepsinin uzun ve sivri bir yüzü vardır. Hepsi uzun pençeli dar ve uzun ayaklara sahiptir. Pek çoğunun kuyruğu adamakıllı kir sadır. Art ayakları genişlemiş olduğundan kangurular gibi hoplayarak yol alırlar. Ön ayaklarıyla pençeleri toprağı...
 5. Porsuk Taxus Bitkisinin bakımı

  Porsuk Taxus Bitkisinin bakımı

  Porsuk Taxus Bitkisi; Her dem yeşil çalı ve ağaçtır. Uzun ömürlüdür. Yavaş büyür. Yaprakları çok sıktır. Dişi ağaçlar sonbaharda kırmızı meyveler verir. Nemli, organik maddece zengin, geçirgen toprağı sever. Porsuk Taxus Bitkisi; toprağının ıslak kalması gelişiminde sorun yaşatır. Bahçenizin doğrudan güneş alan ya da yarı gölge bir alanı onun için idealdir. Hava kirliliğine karşı...

Sayfayı Paylaş