1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Portakal hakkında bilmeniz gerekenler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi portakal, girdiği tariflere lezzet ve hoş koku katmakla kalmaz, aynı zamanda faydalarıyla da dikkat çeker. Portakal genelde pek çok insanın hastalanınca aklına geliyor. Çünkü içeriğindeki C vitamini ile dikkat çeken bir meyve. Bu nedenle özellikle kış ayalarında boğaz ağrısı veya grip başladığında portakal tüketimi de artıyor.
  İçeriğindeki bileşenler sayesinde cilt, akciğer, mide, göğüs ve kolon gibi kanser türlerinden korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca içindeki antioksidan ve C vitaminleri bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve bu da vücudunuzun kanser hücreleri ile savaşabilmesini sağlar. Bir araştırma sonucuna göre kolon kanserinin yüzde 10-15’i DNA daki mutasyonlar sonucu ortaya çıkar ve bu mutasyonlar C vitamini bakımından zengin portakal tüketimi ile önlenebilmektedir.

  < Konu Resmi..>


  Böbrek Rahatsızlıklarını Önler

  Düzenli olarak portakal suyu tüketmek böbrek rahatsızlıklarını önler ve böbrek taşı oluşması riskini azaltır. Ancak tüketmiş olduğunuz portakal suyunun miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü portakal suyu yüksek oranda şeker içerir ve vücuda fazla alınan şekerin de sağlığa çeşitli zararları vardır.

  Karaciğer Kanseri Riskini Azaltır

  Japonya’da yapılan 2 araştırmaya göre portakal yemek karaciğer kanserine karşı sizi korur. Bunun sebeplerinden birinin A vitamini bileşenlerinden olan karotenoyidler olduğu sanılmaktadır.

  Kolestrolü Düşürür

  Çözünür lifler bakımından oldukça zengin olan portakal kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur.

  Yüksek Kan Basıncını Düzenler

  Portakalın içinde yer alan flavonoit hesperidin yüksek kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca portakalın bileşenlerinden olan magnezyum da kan basıncını korur.

  Cildi Korur

  Portakalın bileşenlerinden olan beta karoten güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve hücrelerin zarar görmesini engeller, cildi serbest radikallere karşı korur ve yaşlılık belirtilerini geciktirir. Bu sebeple güzellik endüstrisinde de sıkça kullanılır ve birçok yüz maskesi ya da kremin anahtar içeriği portakaldır.

  Bağışıklığı Arttırır

  Portakal çok zengin bir C Vitamini kaynağıdır ve bir orta boy portakal günlük C Vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %72sini karşılar. C Vitamini ise vücudunuzu serbest radikallerin vereceği zarara karşı korur ve bağışıklığı arttırır. Ayrıca kışın sık rastlanan gribe, soğuk algınlığına ve öksürüklere karşı da bağışıklığı arttırması sebebiyle koruma sağladığı söylenir.

  Gözleri Korur

  Portakalın içeriğindeki A vitamini gözleri korur. Ayrıca gözlerinizin ışığı emmesinde de önemli rol oynar.

  Optimum Kalp Fonksiyonlarına Sahip Olmanıza Destek Olur

  Portakal içerisindeki potasyum kalp fonksiyonlarınızın normal seyretmesine yardımcı olur. Vücudunuzdaki potasyum seviyesinin düşmesi anormal kalp ritmine neden olabilmektedir. Linus Pauling Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre günlük potasyum ihtiyacınız 4,700 miligram kadardır ve orta boyda bir portakaldan 240 miligram potasyum kazanırsınız.

  Sperm Kalitesini Arttırır

  Portakalın içeriğindeki antioksidanlar ve C Vitamini sperm kalitesini arttırır. Ayrıca portakalda yer alan bir diğer vitamin olan folik asit de sağlıklı spermlere sahip olmak için gereklidir.

  Ülserin Önlenmesine Yardımcı olur ve Mide Kanseri Riskini Azaltır

  Günde tüketilen bir portakal ülseri sizden uzak tutar ve devamında oluşabilecek mide kanseri riskini azaltır. Ancak diğer yandan da hali hazırda gastrit ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişilerin fazla portakal tüketmemesi gerekmektedir. Portakal midedeki asidi arttırır ve bu da mide de yanmaya ve ekşimeye yol açar. Bu sebeple eğer midenizle ilgili bir probleminiz var ise portakal tüketimi konusunda doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

  Solunumla İlgili Sağlığı Korur

  Portakal tüketimi solunumla ilgili sağlığı korur ve akciğer kanseri riskini azaltır.

  Saç Kaybını Önler

  Saç dokularının bir arada tutulmasını sağlayan kolajenin üretilmesi için C Vitamini gerekmektedir. Portakalın da C Vitaminince çok zengin bir meyve olduğu düşünülürse ilerleyen yaşlarda saçsız kalmak istemiyorsanız mutlaka portakal tüketmelisiniz.

  Kabızlığı Önler

  Portakal hem çözünür hem de çözünmez lifler açısından oldukça zengindir. Bu sebeple portakal tüketmek midenizin ve bağırsaklarınızın sağlığını korur. Aynı zamanda huzursuz bağırsak sendromunu da engeller. Ayrıca lifli yapısı sayesinde sindirilen besinlerin hacmini arttırıp, dışkının transit süresini azaltarak kabızlığı önler.

  Beyin Gelişimini Destekler

  Portakalın içerisinde yer alan folik asit ve B9 vitamini beyin gelişimini destekler ve bu hayati organın iyi bir durumda olmasını sağlar. Bu bileşenler sebebiyle portakal hamile kadınlar için de oldukça sağlıklı bir besin maddesidir ve bebeklerin ilerde nörolojik düzensizlikler yaşamalarını önler. Portakal meyvesi, aynı zamanda beynin öğrenme ve hafıza fonksiyonlarının gelişiminde rol oynayan bileşenleri de içerir.

  Portakal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Brezilya’da diğer tüm ülkelere kıyasla en fazla portakal üretilir
  Bir yetişkin için günlük ortalama C Vitamini ihtiyacı yaklaşık 70 mg’dır. Orta boyda bir portakal ise yaklaşık 50 mg C Vitamini içerir.
  Portakal güçlü bir lif kaynağıdır
  Aşırı portakal tüketimi reflüyü tetikleyebilir ve mide sorunlarına neden olabilir
  Organik olmayan portakalların kabuğuna kimyasal ürünler sıkılmaktadır ve bu sebeple kullanım öncesi suyla ya da meyve yıkama ürünleri ile yıkanmalıdır
  Kek, kurabiye, muhallebi, pilav ve tavuk gibi yiyeceklerin yapımında portakal kullanılabilmektedir
  1 portakal yaklaşık 60 kaloridir.
   
Portakal hakkında bilmeniz gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sigil hakkında bilmeniz gerekenler

  Sigil hakkında bilmeniz gerekenler

  Viral kökenli bir hastalıktır. HPV( Human Papilloma Virüs)’e ait bir enfeksiyondur. Şekilleri görüldükleri bölgeye göre değişse de genelde;deriyle aynı renkte,nasır gibi sert,kabarık görüntülerdir. Bulaşıcıdır işiden kişiye direkt temasla geçer.Bu yüzden siğili olan kişi dikkatli olmalıdır. Genel olarak dört çeşittir: -Ellerde gördüğümüz yaygın siğil . -Ayak tabanında rastlanan, deri içine...
 2. nutuk hakkında bilmeniz gerekenler

  nutuk hakkında bilmeniz gerekenler

  atatürkün türk milletinden beklentilerini anlatan sözleri nutuk un tarihsel niteliği nutuğun tarihsel niteliği geniş özeti büyük un Nutuk; Yurdumuzun parçalanıp, işgal edildiği günlerden başlayarak, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan İstiklal Savaşı'nı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve inkılapların yapılışını, kısaca siyasi ve milli tarihimizi birinci elden anlatan değerli bir kaynak...
 3. Otizm Hakkında Bilmemiz Gerekenler

  Otizm Hakkında Bilmemiz Gerekenler

  Otizm Hakkında bilmemiz gerekenler 1) Ben “otizm”i olan bir çocuğum. “Otistik” değilim. Otizm karakterimin sadece bir bölümü. Beni tek başına tanımlayacak bir kavram değil. Siz düşünceleri, duyguları, yetenekleri olan bir birey misiniz yoksa sadece şişman, gözlüklü ya da sakar bir kişi mi? 2) Duyusal algılarım bozuktur. Gündelik yaşam içerisinde sizin çoğunlukla fark etmediğiniz...
 4. Rüyalar hakkında bilmeniz gerekenler

  Rüyalar hakkında bilmeniz gerekenler

  Meleklerim adım gibi eminim bu konu hepinizin çok işine yarayacak:DÇok rüya görüyor ve ne anlama geldiğini merak ediyorsanız mutlaka bu yazıyı dikaktle okuyunuz.Emin olun işinize çok yarayacak. Kendi rüyalarınızı artık kendiniz yorumlayacak ve geleceğinizi kendiniz göreceksiniz:) Rüyalar hakkında bilmeniz gerekenler!!! "Burası bizim ev ama eşyalar başka"rüyasının anlamı...
 5. Madonna Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Madonna Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  madonna,madonna hakkında bilgiler,madonna hakkında bilinmesi gerekenler,gençlerin madonna hakkında bilmesi gerekenler VH1 Madonna'nın efsanevi ''Like a Virgin' albümünün 30. yılını kutlamak amacıyla genç neslin (Y jenerasyonu), Madonna hakkında doğru bilmediği ve bilmesi gereken özelliklerini bir liste haline getirdi. VH1'ın Madonna hakkındaki bu derlemesi kısaca şu şekilde:...

Sayfayı Paylaş