Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Potasyum düşüklüğünün zararları

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hücre içinde hücre dışına oranla otuz kat daha fazla bulunan potasyum, hücrelerin düzenli şekilde çalışması için çok gereklidir. Sinirlerin iyi çalışmasını, kasların kasılmasını ve kalp kasının iyi çalışmasını sağlamaktadır.
  Potasyum düşüklüğünün nedenleri:

  Potasyum düşüklüğü aşırı kusma, idrar söktürücü ilaçların fazla alınması, bazı böbrek hastalıkları, aşırı alkol tüketimi, fazla miktarda kabızlık ilacı alınması, magnezyum eksikliğinde, aşırı kahve tüketiminde ve aldosteron hormonunun böbrek üstü bezinden aşırı şekilde salgılanması nedeniyle oluşmaktadır.
  < Konu Resmi..>

  Genellikle beslenmelerde tuz alımı potasyum alımından daha fazladır. Bundan dolayı da birçok kronik hastalık gelişebilmektedir. Günlük olarak 40 mEq/l’den daha az olan potasyum alımı tansiyonun yükselmesine katkı sağlar. Aşırı tuz alımı olan kişilerde böbrek taşı sıklıkla görülür ayrıca kemik erimesi gelişir.

  Potasyum alımının arttırılıp tuzun azaltılması ile felç riski azalır, tansiyon düşer, kemik erimesi geriler ve böbrek taşı azalır.

  Yetişkin bir kişinin günlük potasyum ihtiyacı 4,7 gram civarındadır. Sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan potasyum, çok fazla sebze ve meyve tüketen kişilerin günlük 8-11 gram kadar potasyum almasını sağlar. Potasyum yönünden en zengin besinler olarak muz, domates, kayısı, hurma, fasulye, portakal ve ıspanaktır. Orta boy bir muzun içeriğinde 467 mg, portakalda 237 mg, domateste 273 mg, bir avuç badem ya da ayçekirdeğinde 211 mg, yarım bardak ıspanakta ise 419 mg potasyum bulunur.Kandaki potasyum oranı azalırsa yorgunluk, halsizlik, kaslarda güçsüzlük ve kramplar ile bağırsaklarda felç oluşur. Aşırı ve şiddetli potasyum azlığı durumunda kaslar çalışamadığı için kalp ritmi bozulur hatta kalp çalışmasını durdurabilir. İlave olarak potasyum alınması gerekirse, bunun potasyum bikarbonat olarak alınması önerilmektedir.

  Kandaki potasyum fazlalığı da zararlıdır. Bazı idrar söktürücü ilaçlar kullanıldığında ve böbrek üstü bezinden aldosteron hormonunun az miktarda salgılanması sonucu potasyum fazlalığı olur. Yüksek potasyum düzeyi bulunan kişilerin kalp atışlarında düzensizlik, el ve ayaklarında karıncalanma ve uyuşma meydana gelir.Sodyum/Sofra tuzu:

  Sodyum daha çok sofra tuzu veya tüketilen besinlerle alınır. Sodyum, damar içerisindeki kanın miktarı ve tansiyon kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Kanda bulunan sodyumun normal düzeyde olmasını sağlayan ve bunu ayarlayan faktör bazı hormonlardır. Bunlar aldosteron ve kortizol hormonlarıdır. Beyindeki hipofizden salgılanan ADH hormonu da kandaki sodyum düzeyini ayarlayan etkenlerden biridir.

  Kandaki sodyum düzeyinin az olması sadece az tuz yenmesinden kaynaklanan bir durum değildir. Şayet kandaki sodyum 136 mEq/l’nin altında ise sodyum düşüklüğü vardır. Sodyum düşüklüğü, vücutta aşırı su birikmesi veya aşırı sodyum kaybından dolayı olur. Kortizol ve tiroit hormonlarının azlığı kandaki sodyum düzeyinin azalmasına neden olabilir. ADH hormonunun aşırı salgılanması halinde de vücuttaki su miktarı artar, dolayısıyla kandaki sodyum miktarını azaltabilir. Kanda olması gereken sodyum miktarı düştüğünde baş ağrısı, bulantı, kusma, kaslarda kramp, yorgunluk ve baygınlık görülür.
  Fazlaca egzersiz yapan kişilerde ve özellikle de maraton koşan atletlerde, vücutta sıvı birikmesi ve sıvı alımının azalmasından dolayı kandaki sodyum miktarında düşme yaşanır.
  Kullanılan bazı ilaçlar mesela morfin, idrar söktürücüler, romatizma ilaçları, prozac ve tofranil gibi psikiyatri ilaçları da kanda sodyum miktarını düşürür.
  Yetişkin bir birey için günlük 1,5 gram sodyum alımı yeterli olmaktadır. Vücuda tuz alımı ile bazı hastalıkların gelişimi arasında bir ilişki söz konusudur. Sürdürülen diyette tuz alımı azaltıldığında mide kanseri, kemik erimesi, böbrek taşı ve tansiyon olma sıklığında düşüş görülmektedir.
   
Potasyum düşüklüğünün zararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. potasyum yüksekliği tedavisi

  potasyum yüksekliği tedavisi

  potasyum yüksekliği tedavisi potasyüm yüksekliği nedir nasıl düşürülür neden olur ? Potasyumu yüksek olan kişiler bu yüksekliği nasıl tedavi edebilirler ? Teşekkür ediyorum.
 2. Potasyum fazlalığı nedir ve tedavisi

  Potasyum fazlalığı nedir ve tedavisi

  Potasyum yüksekliği tedavisi Potasyum fazlalığı nedenleri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda sizlere Potasyum yüksekliği tedavisi hakkında ve Potasyum fazlalığı hakkında ki merak ettiğiniz tüm bilgilere yer veriyor ve bu konuya dair sorularınızı yanıtlıyoruz arkadaşlarım. Kan potasyum düzeyi 3,64-8 mEq/l arasında olmalıdır. Bu miktar 4,8 mEq/l değerinden fazla olduğunda...
 3. Potasyum Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar ?

  Potasyum Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar ?

  potasyum eksikliği,potasyum eksikliği neden olur,potasyum eksikliğinin neden olduğu hastalıklar hangileri,potasyum eksikliğine ne iyi gelir,potasyum eksikliği nasıl anlaşılır,potasyum eksikliği tedavisi Potasyum; hücre sağlığı için gerekli olan, organik bir maddedir. Her vitamin, mineralde olduğu gibi; potasyumun da vücutta belli miktar bulunması gerekir. Aksi takdirde; eksikliğin bayutuna...
 4. Nötrofil düşüklüğü nedir?

  Nötrofil düşüklüğü nedir?

  Lenfosit hücreler, kanda ve bağışıklık sisteminde yer alan dokulardır. Bu lenfosit dokular, iltihap problemi olan bölgelere hareket etme kabiliyetine sahiptir. Bu sebeple bu dokularda ki azalmalar ya da sayısında artmalar çeşitli problemlere yol açabilir. Kanda Lenfosit değerlerinin normal sınırları, %20 ila %50 arasında bulunur. Bu oranın altındaki ya da üstündeki değerler anormal durumlar...
 5. Postasyum yüksekliği belirtileri ve tedavisi

  Postasyum yüksekliği belirtileri ve tedavisi

  Hayati önem taşıyan vücudun işlevini yerine getirebilmesi için gerekli minerallerden biridir potasyum . Hücrelere besin taşıyarak , su ve mineral dengesini koruyan postasyum , ayrıca sinir sisteminin düzgün çalışmasın da rol oynar. Beynimiz için gerekli oksijeninin iletilmesini sağlayan potasyum kalp için de önemi oldukça da büyüktür. Potasyum hakkında tüm bilgileri yazımızın devamın da...

Sayfayı Paylaş