1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  pozitif olun kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanın

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Bilimsel araştırmalar insan ilişkilerinde pozitif davranış sergileyenler kariyer basamaklarını daha hızlı tırmandığını gösteriyor
  İyimserlik, kişisel ve iş başarınızın gizli anahtarıdır. İyimserler, heyecanlı bir yaşama ilişkin net bir vizyona sahiptirler; vizyonlarına ulaşmak için hedefleri üzerinde tutarlı bir biçimde çalışırlar ve kendi sorumluluklarını üstlenirler. Buna karşılık kötümserlerin, harika bir yaşama ilişkin net bir vizyonları yoktur ve şikayet etmeye, suçlamaya ve yakınmaya bayılırlar. Nasıl daha iyimser olabilirsiniz?
  Kendinizi anında mutlu, emin ve iyimser hissetmenize yardımcı olmak için öncelikle basit bir araştırma yapmak gerekiyor.
  Çok sayıda araştırma şunu kanıtlıyor ki; iyimserler, sağlık, zenginlik ve kariyer başarısı gibi konularda kötümserlerden daha iyi performans gösteriyor.

  Test uygulanıyor
  Pek çok şirket, adaylar arasında seçim yaparken, birtakım testler uygular. Önce, yüksek başarılılar teste tabi tutulurlar. Yüksek başarılılar, tipik olarak iyimserlik testinden yüksek derece alırken, az başarılılar, iyimserlikte orta ya da düşük derece elde ederler. Bu tekrarlanan bulgu, iyimserlerin kötümserlere göre daha fazla kariyer başarısı sağladıklarını gösteriyor.


  Parada daha şanslılar İlginç bir araştırmaya göre, kendi çabalarıyla milyoner olanlar, aynı derecede para kazanan ama milyoner statüsüne sahip olmayan kişilere oranla daha az endişe duyarlar. İyimser olmak ile milyoner olmak arasındaki bağlantı nedir? İyimserler, kötümserlere göre, milyoner statüsü kazanma konusunda daha avantajlıdırlar. Ayrıca, tutumlu olmak, akıllı yatırımlar yapmak ve finansal hayalleri gerçeğe dönüştürmek için kararlı bir çalışma sergilerler. Buna karşılık kötümserler, açık ve değecek hedefler belirleme ya da milyoner olmak için tutarlı adımlar atmada daha başarısızdırlar.

  BU ÖNERİLERİ SİZ DE UYGULAYABİLİRSİNİZ

  1- Dik duruş ve büyük adımlar
  İyimser insanlar, dik dururlar, hızlı yürürler ve büyük adım atarlar. Kötümser insanlar, gevşek bir duruşa sahiptirler, yavaş yürürler ve küçük adım atarlar. Başı dik, omuzları geride, büyük adımlarla son derece hızlı yürüyen birini gördüğünüzü hayal edin. Bu kişi kendine güvenir. Aksine, başı ve omuzları düşmüş, küçük adımlarla yavaş yürüyen biri ise kasvetli bir ruh haline sahiptir.
  Dik duruş neden önemlidir? Çünkü, başınızı doğrultabilmek için önce vücudunuzu dik tutmanız gerekir!

  2- Neşeli bir ses tonu
  Mutlu olmanın en kestirme yolu, neşeli bir ses tonu kullanmaktır. Sinirlendiğiniz bir anı düşünün. O sırada telefon çaldı. Yanıtladınız ve sizi arayan, etkilemek istediğiniz biriydi. Hiç şüphe yok ki onu etkilemek için neşeli bir sesle konuşursunuz. Sonuç: Ruh halinizin hemen yükseldiğini hissetmeye başlarsınız.
  Neşeli bir ses, neden çok güçlü bir iyimserlik aracıdır? Psikolojik araştırmalara göre, kişi o anda yaşadığı duyguyu hisseder. Neşeli davranırsanız, kendinizi neşeli hissedersiniz. Neşeli ses, iyimser davranmanın en hızlı yoludur.

  3- Mutluluk verici sözcükler
  Çeşitli sözcük türleri kullanılabilir: üzücü ve mutluluk verici. Kötümserler, üzücü sözcükleri kullanmaktan keyif alırlarken, iyimserler, mutluluk verici sözcüklere odaklanırlar. Üzücü sözcükler: Sorun, yorgun, sıkıntılı. Mutluluk verici sözcükler: Fırsat, xarj olmak, enerji dolu.
  Örneğin, kötümser biri "Sorunum var" der. Buna karşılık iyimser biri, "Bir dahaki sefere daha iyisini yapmak için elimde bir fırsat var" der.

  4- Doğru bir yaklaşıma sahip olun
  İyimser biri olmanın en basit yolu, sorunlara değil, çözümlere odaklanmaktır. Her sorun çıkışında hemen çözüm yaratın ve bunları eyleme geçirin. Örnekler:
  Üzücü yaklaşımlar: Sorunlara odaklanmak, zayıf noktalara dayanmak, finansal sıkıntıları düşünmek. Mutluluk verici yaklaşımlar: Çözümlere odaklanmak, güçlü noktalara dayanmak, refaha ulaşmayı düşünmek.
  Çözüm odaklılık neden son derece önemlidir? Çünkü, kafanızda her seferinde yalnızca bir düşünce olabilir. Dolayısıyla, çözümlere odaklanırsanız, sorunların içinde yüzmez, şikayet etmez, suçlamaz ya da yakınmazsınız.

  5- Başkaları için örnek olmalısınız
  Biri için örnek olduğunuz zamanları hatırlayın. O insana yardım ederken kendinize de yardım ediyordunuz. Atalarımızn dedikleri gibi, "Ne ekersen onu biçersin". Çalışanlar, iş arkadaşları, aile ve arkadaşlar için harika bir iyimserlik örneğiyseniz, eşzamanlı olarak kendinizi de iyimser yaparsınız.
  Bunu nasıl başarırsınız? İnsanların sizi dik dururken, büyük adım atarken, neşeli bir ses tonuyla konuşurken, mutluluk verici sözcükler kullanırken ve çözümlere odaklanırken gördüklerinden emin olun.
  Herkes iyimser olabilir. İnsanlar, bu beş tekniği kullandıklarında, omuzlarından büyük bir yükün kalktığını hissederler. Pozitif, mutlu ve kendinden emin olurlar. Bu ipuçlarını eyleme geçirmek için, yalnızca bir iki dakikaya ihtiyacınız olacaktır. Bunlar daha iyi bir sağlık, daha çok zenginlik ve daha yüksek kariyer başarısı için anahtar olabilir.


  alıntı


   
pozitif olun kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği

  Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği

  kariyer yönetmeliği kariyer basamaklarında yükselme yönetmeliği öğretmenlik basamaklarında yükselme ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARINDA YÜKSELME YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, öğretmenlerin, öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselmeleri ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir. Kapsam...
 2. Pozitif Ol, Şans Peşini Bırakmasın

  Pozitif Ol, Şans Peşini Bırakmasın

  şans duası şans duaları için dua sans duasi şanslı olmak için dua POZİTİF OL, ŞANS PEŞİNİ BIRAKMASIN! Neden bazı insanlar inanılmaz derecede şanslıyken, diğerleri hak ettikleri olanaklara asla sahip olamaz? Bir psikolog, yanıtı bulduğunu söylüyor. 10 yıl önce, şansı araştırmaya başladım. Neden bazı insanların hep doğru zamanda doğru yerde olduğunu, diğerlerinin ise sürekli olarak...
 3. Mozillanız daha hızlı olsun istermisiniz ...

  Mozillanız daha hızlı olsun istermisiniz ...

  Firefox tarayıcınızı açın... 1-Adres satırına "about:config" yazın ve enter deyin.. 2-Listeden aşağıdaki iki girişi bulun ve girişlerin üzerine sağ tıklayarak değeri değiştir diyerek true yapın...(her ikisin de de yapın) "network.http.pipelining" "network.http.proxy.pipelining" 3-Şimdi "network.http.pipelining.maxrequests" girişini...
 4. İki kat daha hızlı

  İki kat daha hızlı

  SATA'nın gücü ikiye katlanacak! AMD ve Seagate, veri transfer hızını ikiye katlayacak yeni SATA standardını resmen tanıttı. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde geliştirilen cihazların da artık daha hızlı bir yapıda olması bekleniyor. Bu nedenle firmalar ürünlerini satışa sunarken hız kavramından kolay kolay kendilerini soyutlayamıyorlar. Bu bağlamda geçtiğimiz...
 5. IE8 hepsinden daha hızlı

  IE8 hepsinden daha hızlı

  MS: Internet Explorer 8 hepsinden hızlı. MS kendi testini kendi yaptı, IE8'i en hızlı tarayıcı ilan etti. İşte o test ve şaşırtan sonuçlar. Yazılım devi Microsoft kendi hazırladığı bir performans testi ile Internet Explorer 8'i piyasadaki diğer güncel tarayıcılarla karşılaştırdı. Sonuçta ortaya çıkan tablo ise çok şaşırtıcı: Internet Explorer, web sitelerini görüntüleme de en hızlı tarayıcı...

Sayfayı Paylaş