1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63

  Pratik Yön Bulma Teknikleri

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  yön bulma yöntemleri Pratik yön bulma, yön bulma teknikleri, nasıl yön buluruz, hangi arçlarla yön buluruz konuları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.


  Kaybolduğumuz zaman yön bulmak hem telaşlı hemde stresli bir iş haline gelir melekler. Ama yön bulmak içinde bir takım araçlara ihtiyacımız vardır. En bilinen yön bulma aracı pusuladır. Bakalım diğerleri hangileriymiş.
  Yıl içerisinde gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde bu tarihlere Ekinoks da denir – bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur. Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir.

  Yönlerimiz bu şekilde belirlenmiştir. Diğer belli başlı yön bulma yöntemleri ise şunlardır :

  1 – Pusula Metodu : Yönümüzü bulmak için en çok pusuladan yararlanırız. Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönlü bir göstergesi vardır. Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i gösterir. (Yakınında bulunan mıknatıs, pusulanın yönünü değiştirir tam doğru yönü gösterememesine neden olabilir.) Pusulada genellikle yönler İngilizce’de bu anlamdaki kelimelerin baş harfleriyle belirtilir. Kuzey – N ( : North ), Güney – S ( : South ), Doğu – E ( : East ) ve Batı – W ( : West )

  2 – Çubuk Metodu : 1 m uzunluğunda bir çubuğu yere diker, daha sonra gölgesini izleriz. Gölgenin en kısa olduğu ( öğle vakitlerinde ) andaki yönü Kuzey’i gösterir. ( Güney Yarımkürede Güney’i ). Bunun tam zıt yönü ise Güney yönüdür.

  Veya öğle vaktini hiç beklemeden çubuk gölgesinin ilk yerini işaretleriz. Dünya döndükçe – zaman geçtikçe – gölgenin yönü de değişecektir. Daha sonra ikinci bir gölge noktası belirleriz. Birincisine sol, ikincisine sağ ayağımızı basarız. Bu duruşumuzla yüzümüz veya önümüz Kuzey yönü gösterir. Yine bu anda sol ayağımızı bastğımız yerden sağ ayağımızı bastığımız yere çizilen doğru Doğu’yu gösterir.

  3 – Camilere Bakarak : Camilerde Mihrab’ın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i gösterir. Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı ) Güney’e bakar.
  Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısındadır.

  4 – Karınca Yuvalarına Bakarak : Karınca yuvalarının ağzı Güney’i gösterir.

  5 – Mezar Taşlarına Bakarak : Müslüman mezarlarında baş taraf Batı’yı, ayaklar Doğu’yu, yüz ise Güney’i gösterir.
  Hrıstiyan mezarlarının baş tarafı Güney’i gösterir.

  6 – Taşlarda ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak : Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur / olur.

  7 – Geceleri ise Kutup Yıldızı’na Bakarak : Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösterir.
  Kutup Yıldızı şu şekilde bulunur : Büyük Ayı ve Küçük Ayı yıldız kümeleri bulunur. Bu yıldız kümeleri diğerlerine göre geometrik bir diziliş gösterirler. Büyük Ayı Yıldız Kümesi’nin 6. ve 7. yıldızları doğrultusunda çizilecek çizgi (takip edilecek doğrultu) ve bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı kadar ötesinde daha büyük ve daha parlak bir yıldız bulunur. İşte bu Kutup Yıldızı’dır. Kutup Yıldızı aynı zamanda Küçük Ayı Yıldız Kümesinin de 1. yıldızıdır.

  8 - Güneş ve sopa usulü:

  a-Yere güneşli bir havada 50- cm'lik bir kazık çakılır.
  b-Kazık gölgesinin ucu işaretlenir.
  c-Gölge 20 cm'lik hareket yapıncaya kadar en az 10 – 15 dk. Beklenir.
  d-Gölgenin ucu ikinci defa tekrar işaretlenir.
  e-İşaretlenen iki uç bir doğru çizgi ile birleştirilir.
  f-Bu doğru doğu-batı istikametini gösterir.
  g-İlk işaretin daima batıyı göstereceği unutulmamalı

  9 - Güneş saat usulü :

  a. Güneşli havada akreple güneşe nişan alınır.
  b. Akrep ile 12 arası açıortayı güneyi gösterir

  10- Güneşin durumuna göre yön tayini:

  a. Güneş sabah 06.00 da doğudadır.
  b. Güneş saat 09.00 güneydoğudadır.
  c. Güneş saat 12.00 da güneydedir.
  d. Güneş saat 15.00 da Güney batıdadır
  e. Güneş saat 18.00 da batıda olur   
Pratik Yön Bulma Teknikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. IP Bulma

  IP Bulma

  IP Bulma Taktikleri İlk önce kendi IP’mizi öğrenelim:) Başlat > Çalıştır’ı açın ipconfig yazıp enter’layın.Evet şimdi IP adresiniz karşınızda.. IP Adresini bulmayı 2 bölüme ayıralım.. 1- Site IP Adresi 2- Kişisel IP Adresi Site IP Adresi Çeşitli programlarla da yapabilirsiniz fakat en kolay yolu; Başlat > Çalıştır’a gelip CMD yazın.?imdi ise ping yazdığınızda un IP adresi karşınıza...
 2. Yön

  Yön

  Ana yönler sağlam tesbit yapmaya, isitkametini iyi belirleyeme, tali yönler tereddüde delalet eder.Rüyasında yönünü kolaylıkla bulan kimse bütün sorunlarını çok kolay çözer. Elinde pusula olan kimse hata yapmadan başarıya ulaşacak demektir. Ayrıca görülen yönlere de dikkat etmeli ve rüya ona göre yorumlanmalıdır
 3. tüm yönleriyle saç boyama teknikleri

  tüm yönleriyle saç boyama teknikleri

  saç boyama teknikleri kirli saça boya tutar mı ileri boyama teknikleri soruları kirli saç boyanırmı ileri Kimyasal boyalar mı yoksa doğal boyalar mı, hangisini seçmeli? Saç rengini değiştirmek, beyazları gizlemek veya sadece bir ışıltı yaratmak için... En uygun saç boyası nasıl seçilir? Hangi metoda öncelik tanınmalı? Saç sağlığına zarar vermeden nasıl kullanmak lazım? Güzel günlerin şerefine...
 4. Yön bulma yöntemleri

  Yön bulma yöntemleri

  yön haritası yön bulmada kullanılan yöntemler bulma yöntemleri ve çeşitleri arazide bulma yöntemleri Bazen hiç bilmediğimiz yada bizlere işaretlerle yön göstermeyen yerlerde kalakalırız ve acaba hangi yön nereye ait gibisine düşünürüz sizlere yön bulma yöntemleriyle ilgili bilgileri vermek istiyorum bakalım yön bulmada bizlere yardımcı olan etkenler nelermiş=) Dünya üzerinde bulunduğumuz yeri...
 5. Kutup Yıldızı İle Yön Bulma Yöntemi

  Kutup Yıldızı İle Yön Bulma Yöntemi

  yön bulma yöntemleri kutup yıldızı ile yön nasıl bulunur kutup yıldızı ile yön bulma Pusulanın olmadığı durumlar da eğer ıssız bir yerde iseniz ve gideceğiniz yönü nasıl bulabileceğinizi bilmiyorsanız eski bir yön bulma yöntemlerinden biri olan kutup yıldızı ile yön nasıl bulunur bilgilerini sizler ile paylaşıyoruz. Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz Kuzey arkamız Güney yönünü gösterir…...

Sayfayı Paylaş