gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.203
  Beğenilen Mesajlar:
  2.178
  Ödül Puanları:
  113

  Pregnyl (hCG) Nedir?Pregnyl Hakkında Genel Bilgiler

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  bu konu;pregnyl nedir,pregnyl nerelerede kullanılır hakkında bilgiler vermektedir

  Pregnyl hamile kadınların idrarlarından elde edilen natürel bir insan plasentasıdır. Kesinlikle erkek hormonu değildir.FSH ve LH kadınlarda her ay, yumurtalıklardan birindeki bir yumurta hücresinin olgunlaşmasına neden olur.
  LH ayrıca ovülasyon yumurtlama, olgunlaşan yumurta
  hücresinin salıverilmesi için de gereklidir.Erkeklerde PREGNYL, yalnız başına veya FSH içeren bir ürünle birlikte; cinsel salgı
  bezlerinin pek az geliştiği, buluğ çağının geciktiği veya sperm oluşumuyla ilişkili
  sorunların bulunduğu hastaların tedavisinde kullanılabilir.Doktorunuzun yakın gözetimi altında bulunmanız, son derece önemlidir. Bunun için
  doktorunuz genellikle, yumurtalıklarınızı düzenli olarak ultrasonla inceleyecek ve yine
  düzenli aralıklarla sizden kan örnekleri alacaktır.Pregnyl hakkında genel bilgileri konumuzda bulabilirsiniz


  [​IMG]

  hCG kadın yumurtalıklarında yumurtanın normal gelişimini destekleyen bir hormondur ve yumurtlama (ovülasyon) sırasında yumurta salınımını teşvik eder (uyarır).
  Erkeklerde ise testosteron ve sperm yapımını uyarır. Böylece düşük kan testosteron düzeylerine sahip erkeklerde testosteron seviyelerinin normalleşmesini sağlar. Ayrıca sperm sayısını da arttırır.
  hCG aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:


  • testislerden birinin veya her ikisinin birden testis kesesine inmediği belirli durumlar;
  • erkeklerde testisleri uyaran hormonların yetersizliğine bağlı oluşan bozukluklar;
  • erkeklerde görülen, vücutta cinsiyet özelliklerinin oluşmasını sağlayan hormonların yetersizliğine bağlı ergenlik gecikmesi;
  • yumurtlamanın olmamasına veya folikül olgunlaşma bozukluğuna bağlı kısırlık;
  • yumurtalıkların kontrollü olarak aşırı uyarıldığı tedavi programlarında, foliküllerin fonksiyona hazır hale getirilmesi;
  • kadınlarda luteal faz desteği.
  hCG burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


  Pregnyl (hCG) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

  hCG deri altına veya kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Eğer bu ilacı evde kullanacaksanız doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz enjeksiyonu nasıl ve nereye uygulayacağınızı size öğretecektir. Eğer enjeksiyonu nasıl uygulayacağınızı ve kullanılmış enjektör ve iğneleri nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız, ilacı kesinlikle kendi kendinize uygulamayınız.
  Kan pıhtılaşması belirtileri olan; ağrı, sıcaklık, kızarıklık, bacaklarda ya da kollarda hissizlik veya karıncalanma; bilinç bulanıklığı, aşırı baş dönmesi veya ağır baş ağrısı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.
  hCG kullanan bazı kadınlarda yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS) olarak adlandırılan bir sendrom meydana gelmiştir, özellikle de ilk tedavi döneminden sonra. OHSS hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur. Eğer OHSS belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

  • ellerde veya bacaklarda şişlik; karın ağrısı ve şişlik; nefes darlığı; kilo alma; ishal; mide bulantısı veya kusma; normalden az idrar yapma; ağır pelvis (leğen kemiği) ağrısı.
  hCG ergenlik öncesi dönemdeki erkek çocuklarda erken ergenliğe sebep olabilir. Eğer bu ilacı kullanan erkek çocuğunuz ses kalınlaşması, kasık bölgesinde tüylenme artışı, sivilce artışı veya terleme artışı gibi ergenlik belirtileri gösteriyorsa doktorunuz ile görüşmelisiniz.
  Bu ilaç ile tedavide ikiz, üçüz veya dördüz çocuk sahibi olma (çoğul gebelik) şansınız artabilir. Bu tür hamilelikler hem anne hem de bebek için yüksek riskli hamileliklerdir. Bu tür hamileliklerin riskleri ve kendi yapmanız gerekenler ile ilgili doktorunuza danışmalısınız.
  hCG hamile kalmanıza yardımcı olsa bile hamilelikte kullanılmamalıdır.
  Pregnyl (hCG) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

  Eğer hCG’ye ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da vücudunuzda erkeklik hormonu olan androjene bağımlı bir tümör (örneğin: prostat kanseri, erkeklerdeki meme kanseri) varsa ya da şüpheleniliyorsa; bu ilacı kullanmayınız:
  Eğer aşağıdaki diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz, ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir:

  • kalp hastalığı;
  • böbrek hastalığı;
  • epilepsi (sara);
  • migren;
  • astım;
  • erken ergenlik;
  • yumurtalık kisti;
  • meme, yumurtalık, rahim, hipotalamus veya hipofiz bezi kanseri ya da tümörü;
  • teşhis edilmemiş rahim kanaması;
  • bir tiroid veya böbreküstü bezi hastalığı.
  Gebelik ya da Emzirme Döneminde Pregnyl (hCG) Kullanabilir miyim?

  hCG hamile kalmanıza yardımcı olsa bile hamilelikte kullanılmamalıdır.
  Hamileyken hCG kullanmak bebekte doğum kusurlarına sebep olabilir. Eğer hamileyseniz hCG kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildirmelisiniz.
  hCG’nin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız.
  Araç ve Makine Kullanırken Pregnyl (hCG) Kullanabilir miyim?

  İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
  Pregnyl (hCG) Nasıl Kullanılır?

  Bu ilacı kullanım direktifleri doğrultusunda veya doktorunuz tarafından reçete edilen şekilde kullanınız. İlacı kesinlikle daha yüksek dozlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Eğer kullanım şeklinde anlamadığınız bir şey olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  hCG deri altına veya kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz bu enjeksiyonu size uygulayacaktır. Bu ilacı evde nasıl hazırlayacağınız ve uygulayacağınız size öğretilmiş olabilir. Eğer enjeksiyonu nasıl hazırlayıp uygulayacağınızı ve kullanılmış enjektör ve iğneleri nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız, ilacı kesinlikle kendi kendinize uygulamayınız.
  Eğer ilacınızın kutusundan çıkan ampulün içindeki sıvı renk değiştirmişse veya sıvının içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeni bir reçete yazması için doktorunuza başvurunuz.
  Toz ilacı ampulün içerisindeki sıvı ile karıştırıp hazırladıktan sonra hemen kullanınız, bekletmeyiniz.
  Tek kullanımlık iğne ve enjektörleri yalnızca bir kez kullanınız. Kullanılmış iğne ve enjektörleri koruyucu paketle birlikte atınız (iğne ve enjektörleri nasıl atmanız gerektiği bilgisini ve koruyucu paketleri eczanenizden edinebilirsiniz). Bu paketleri çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde tutunuz.
  Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için doktorunuzun sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.
  Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

  hCG’nin bir dozunu almayı unutursanız yapmanız gerekenleri öğrenmek için doktorunuzu arayınız.
  Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

  Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız hemen acil servise başvurunuz. hCG’nin doz aşımının hayati tehlike yaratacak semptomlara sebep olması beklenmez.
  Pregnyl (hCG) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

  Yiyecek, içecek veya aktiviteler ile ilgili kısıtlamalar konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  Pregnyl’in (hCG) Yan Etkileri

  Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz hCG kullanımını durdurunuz ve acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.
  hCG kullanan bazı kadınlarda yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS) olarak adlandırılan bir sendrom meydana gelmiştir, özellikle de ilk tedavi döneminden sonra. OHSS hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur. Eğer OHSS belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

  • karın ağrısı ve şişlik;
  • nefes darlığı;
  • kilo alma;
  • ishal;
  • mide bulantısı veya kusma;
  • normalden az idrar yapma;
  • ellerde veya bacaklarda şişlik;
  • ağır pelvis (leğen kemiği) ağrısı.
  Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

  • hafif şişlik veya vücutta su miktarı artışı;
  • erkeklerde memelerde büyüme;
  • enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, yanma, şişlik veya tahriş.
  Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  Pregnyl (hCG) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

  hCG ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
  Pregnyl’i (hCG) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

  İlacınızı 2 - 15 derece arasında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
  Eğer ilacınızın kutusundan çıkan ampulün içindeki sıvı renk değiştirmişse veya sıvının içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeni bir reçete yazması için doktorunuza başvurunuz.
  Toz ilacı ampulün içerisindeki sıvı ile karıştırıp hazırladıktan sonra hemen kullanınız, bekletmeyiniz.
  İlacın karıştırılması, muhafaza edilmesi ve son kullanma tarihleri ile ilgili eczacınıza danışınız.
  Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

  Pregnyl Ampul ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.
  UNUTMAYIN! Pregnyl Ampul ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Pregnyl Ampul’u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Pregnyl Ampul’u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.
  UYARI!
  Melekler Mekanı.comve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak,Melekler Mekanı.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
  kaynak:ilacpedia.com

   
Pregnyl (hCG) Nedir?Pregnyl Hakkında Genel Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkeli Hakkında Genel Bilgiler

  Türkeli Hakkında Genel Bilgiler

  bilyedin bilyedin meyvesi Anadolu'nun Türkleşmesinden sonra bu coğrafyanın tamamının Türk kültür unsurlarıyla donatıldığını görmekteyiz. Özellikle Kuzey Anadolu Bölgesinin dolayısıyla Sinop ve çevresinin Türk fetihlerinden sonra ebedi yurt haline geldiği görülür. Bu bölge fetih edildikten sonra bir daha Türklerin elinden çıkmamış, düşman işgali yaşamamış nadide yurt köşelerinden biridir....
 2. Çankırı hakkında genel bilgiler

  Çankırı hakkında genel bilgiler

  çankırı ili hakkında bilgi çankırı hakkında bilgi kalesi kısa genel Çankırı ili hakkında tüm merak ettikleriniz burda.Tarihi,neleri meşhur mutfağı hakkında bilgileri öğrenmek isterseniz bu bu konu tam size göre:) Tarihi Çankırı'nın adı, Batılı kimi gezginler tarafından "Çangırı" ya da "Çengiri" biçiminde yazılmıştır. Kent eski Gangra adlı kentin yerinde kurulmuştur....
 3. Klomen Nedir? Klomen Hakkında Genel Bilgiler

  Klomen Nedir? Klomen Hakkında Genel Bilgiler

  bu konu;klomen nedir,klomenle hamile kalmak hakkında bilgiler vermektedir Klomen tedavisi bir nevi yumurtalıklarınızın uyarılması tedavisidir. Kısırlık yani diğer ismi ile infertilite durumlarında anne adaylarının yumurtlama problemlerinin tedavi edilmesi ve giderilmesi için klomifen sitrat kullanılır.Kısırlık (infertilite) vakalarında, kadınlardaki yumurtlama problemlerinin giderilmesi için...
 4. HCG Diyeti yapan varmı?

  HCG Diyeti yapan varmı?

  HCG hamilelik sırasında plasentadan salınan (aynı hormon hamilelik kistlerinde de kanda saptanmıştır) bir hormondur. İlk defa, hamilelik sonrasında fazla kiloya sahip olan kadınlarda kullanılmış ve başarı elde edilmiştir. Çok sayıda medikal çalışma göstermiştir ki HCG kullanım ile birlikte uygulanan düşük kalori diyeti ve egzersiz her gün ciddi şekilde yağ kaybını sağlamakta, doğal olarak...
 5. HCG kanda gebelik testi hakkında tüm bilgiler

  HCG kanda gebelik testi hakkında tüm bilgiler

  Tüm gebelik testlerinde esas artan bu gebelik hormonunun ölçümüne dayanır. Gebelik hormonu önce kanda yükselmeye başlar, belli bir eşik değeri geçtikten sonra idrar ile atılmaya başlar. Böylece idrarda gebelik testi pozitif çıkar. İdrardan bakılan gebelik testinin pozitif çıkabilmesi için bu eşik değeri aşmalıdır. Bu nedenle henüz idrarda gebelik testinin negatif olduğu dönemlerde gebelik...

Sayfayı Paylaş