Etiketler:
 1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Prematüre Anneleri...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  prematüre, bebekelri, hakkında, sağlığı, anneleri ne düşünüyor, genel bilgiyi buradan bulabilirsiniz
  Bebeğini bırakıp hastaneden ayrılırken anneler ne düşünüyor ;


  Doğum yaptıktan bir süre sonra sizi hastaneden taburcu ederler çünkü 24 saat boyunca etrafınızda hemşirelerin dört dönmesi gerekmez, her ne kadar bebeğinizin hala böyle bir bakıma ihtiyacı olsa da. Sizin için en zor anlardan biri de bu olacaktır. Bebeğinizi dünyaya getirip ne kadar yorgun ve tükenmiş olursanız olun eve bebeğinizle birlikte mutlu bir şekilde dönmeyi planlıyordunuz. Ama maalesef öyle olmadı.

  [​IMG]

  Eve dönüşünüzü kolaylaştıracak sihirli bir sopa da yok. Hiçbir söz, hiçbir cümle acınızı hafifletmeye ve bebeğinizin yanında durma isteğinizi azaltmaya da yardımcı olmayacaktır. Siz Yoğun Bakım Ünitesinden uzaktayken, bebeğinizin yanında değilken ona birşey olmasından ne kadar korktuğunuzu kimse anlayamayabilir. Hastaneden ayrılırken üzgün olmanız, yıkılmış olmanız, sürekli ağlama ihtiyacı hissetmeniz de son derece normal ve beklenen bir durumdur.


  Bu travmatik anların etkisini hafifletmek için işte size bazı tavsiyeler:
  * Eğer mümkün ise, hastaneden çıkmadan önce bebeğinizi kucağınıza alıp alamayacağınızı, en azından elini tutup fısıldayarak onunla konuşma imkanınızın olup olmadığını öğrenin.
  * Hastane izin veriyorsa, bir sürü fotoğraf çekin ve “1 saatte teslim” hizmeti sunan fotoğraf stüdyolarında tablettirin. Böylece bebeğiniz sürekli yanınızda olacaktır.
  * Bebeğinizin hayata sımsıkı tutunup mücadelesine devam ettiğini unutmamak için yanınıza onu hatırlatacak bir eşyasını alın- bu bir bebek bezi, battaniye ya da şapka olabilir mesela. Kendinizi yalnız hissettiğinizde ya da bebeğinizi özlediğinizde dokunabilmeniz için yanınızda taşıyın.
  * İhtiyaç duyabileceğiniz tüm telefon numaralarını kaydedin- Yoğun Bakım Ünitesi sekreterliği, bebeğinizin odası (odası var ise), hastane santrali vs. Bu numaraların olduğu listenin bir kopyasını ev telefonunuzun yanına asın, bir kopyasını da cüzdanınızda taşıyın.
  * Bebeğinizi ziyarete gideceğiniz zaman aşağıdaki listeyi gözden geçirin. Bu listede sizin ziyaret için ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen herşey bulunduğundan listeyi elinizin altında bulundurmanızda fayda var. Götürmeniz gereken herşeyi hatırlamanız zor olabilir ve birşey unuttuğunuzda da eve geri dönmek genellikle neredeyse imkansızdır.

  Hastaneye giderken lazım olabileceklerin hepsini bir çantada toplayın ve çantanızı kolay bulunur bir yere asın. Hastaneye acilen ulaşmanız gerektiğinde faydalı olacaktır.
  *Ziyaretçi kartınız ya da (eğer gerekiyor ise) hastanenin verdiği bileklik.
  * Park yeri/dolmuş/taksi vs için bol bol bozuk para, otobüs kartı.
  * Ağrı kesici ya da parasetamol
  * Süt sağıyorsanız: pompa (kendi pompanızı kullanıyorsanız), kalem, etiket (biberonlar için), göğüs pedi, peçete ya da kağıt havlu, içecek, yedek üst, bir de minik bir el havlusu (sıcak su ile ıslatıp göğüslere kompres yapmak için)
  * Bir şişe su ya da meyve suyu
  * Hastaneye götürmeniz gereken, önceden sağdığınız süt poşeti.
  * Son ziyaretinizden bu yana aklınıza gelen soruların listesi ile daha sonra hatırlamak için kaydettiğiniz bilgilerin yazdığı kağıt.
  * İzin veriliyor ise kamera ya da fotoğraf makinesi ile şarj edilmiş bataryası.
  * Aramanız gerekebilecek telefon numaralarının listesi (evdekiler, bakıcı, doktor vs)
  * Yemek ya da kantinden atıştırmalık almak için para
  * Hava almak için dışarı çıktığınızda ya da bebeğinizi göremediğiniz zamanlarda okumanız için dergi ya da kitap
  * Hastane izin veriyorsa, bebeğiniz için temiz kıyafetler.
  * Hırka ya da yelek.

   
Prematüre Anneleri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. PrematÜre Bebekler

  PrematÜre Bebekler

  PREMATÜRE BEBEKLER Bebeğiniz erken doğmuşsa ilk haftalarda zorluk çekebilirsiniz. Çok ağlıyabilir ve uyuyabilir. Özel ilgiye ihtiyacı vardır. Bebeği sıcak tutmalı , sık sık beslemeli,ilk haftalarında bütün ilgi ve sevginizi ona vermelisiniz. Prematüre bebekler gelişimlerini diğer bebeklere göre biraz daha gecikerek yaşarlar. Ama anne karnında geçirmediği günleri sayarsak...
 2. Rop, prematüre retinopatisi geniş açıklama

  Rop, prematüre retinopatisi geniş açıklama

  Erken doğan bebekler gözün retina yani “ağ tabakası” tam olarak gelişmeden dünyaya gelirler. Bebeğin doğumunu takip eden aylarda ağ tabaka gelişimini tamamlamaya devam eder. Bazı bebeklerde ağ tabakada normal olmayan damarlar, bunların kanaması ve göziçine büyümesi ile ağ tabaka ayrılmaları ve sonunda körlük gelişir. Bunu engellemek çoğu zaman olanaklıdır. Doğum tartısı 1500 gramın altında...
 3. Prematürler Nasıl Beslenmelidir?

  Prematürler Nasıl Beslenmelidir?

  prematürler, nasıl beslenmeli, ne yemelidir, anne sütü, bebek gelişimi hakkında bilgi burada Prematür bebekler normal bebeklee göre daha çok dikkat gerektirir. Meleklerim bu tarz bebeklerin beslenmesine dikkat çekmek istiyorum. Doğum ağırlığı 2500 gr'dan aşağı olan bebeklerdir. Prematüre bebekler sütü emmek ve yutmakta güçlük çekerler. Doğumdan sonraki yaşam şartlarına alışmaları...
 4. Prematüre Bebeğinize Dokunmak..

  Prematüre Bebeğinize Dokunmak..

  Artık çocuğunuz dünyaya geldiğine göre, muhtemelen değerli prematürenizi kucağınıza alıp nihayet onun annesi/babası olduğunuzu hissetmek için sabırsızlanıyorsunuzdur melişlerim. Hastane bebeğinizi kucağınıza almanıza izin vermeyebilir ya da prematüre bir bebeğe nasıl dokunmanız gerektiğini hakkında sizi bilgilendirmiyor olabilirler.Ama biz melekler mekanı olarak siz değerli anneleri...
 5. Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir?

  Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir?

  prematüre doğum, nedir, sebepleri, nedenleri, nelerdir, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Doğum bazen istenmeyen şekillerde sonlanabilir.Bunlardan biri prematüre doğumdur ki,bebeğin sağlığı ciddi tehlikelerle karşı karşıya gelebilir.Ancak doğru bakım ve özenle bebek sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder. Prematüre Doğumun Nedenleri Anne karnındaki bebek...

Sayfayı Paylaş