Prematüre Bebekte Katı Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?

Uzman SühaN

Administrator
Prematüre Bebekte Katı Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?
prematüre bebek nasıl beslenir,prematüre bebeğe katı gıda verilirmi,prematüre bebeğin uyuması,prematüre bebeğin duyma ve görmesi,prematüre bebek bakımı hakkında bilgiler


pr.jpg

Katı Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?

Çoğu doktor prematüre bebeklere normal doğum tarihlerinden 6 ay sonra katı gıdalar verilmeye başlanmasını önerir. Ancak çok ufak prematürelerde bu süreye anne karnında eksik kalan sürelerini de eklemek gerekebilir. Prematüre bebekler normalden önce katı gıda alırlarsa gıdayı yutamayabilirler ve parça boğazlarına takılabilir. Yutma kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekir.

Bebeğiniz Nasıl Uyumalı?

Prematüre bebekler normal doğan bebeklere göre daha fazla saatlerini uykuda geçirseler de daha kısa sürelerle uyurlar. Daha sık uyanırlar. Prematüre bebekler de dahil olmak üzere tüm bebekler sırtüstü yatırılmalıdırlar, karın üstü değil. Sert bir yatak kullanın ve yastık koymayın. Bebeğinizin karın üstü yatması ve yumuşak bir yatakta olması, ani bebek ölüm sendromu riskini artırabilir.

Bebeğinizin Görme ve Duyma Kabiliyeti

- Şaşılık prematüre bebeklerde normal doğan bebeklere göre daha sık görülür. Tıp bilimindeki adı strabismus’dur. Genellikle bu durum bebeğin büyümesiyle kendiliğinden ortadan kalkar. Eğer aşırı değilse ilk 4-6 ay için normal kabul edilebilir.

- Bazı prematüre bebekler, kısaca ROP denilen göz hastalığına sahip olabilir. ROP genellikle çok erken doğan bebeklerde ortaya çıkar. Özellikle hamilelik sürecinin 32. haftası ya da daha erken dönemde doğan bebeklerde görülebilir.

- Normal doğan bebeklere göre prematüre bebeklerin işitme problemi olma olasılığı daha yüksektir. Özellikle de yüksek ve uzun süren sarılık problemleri olan bebeklerde işitme sorunu daha ciddi olabilir. Bebeğin işitme problemi olup olmadığını yan tarafından ya da arkasından gürültüler çıkararak anlayabilirsiniz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr. Anıl Yeşildal

hurriyetaile.com
 
Üst