1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir?

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  prematüre doğum, nedir, sebepleri, nedenleri, nelerdir, ile ilgili bilgiler burada melekler

  [​IMG]
  Sevgili melekler,
  Doğum bazen istenmeyen şekillerde sonlanabilir.Bunlardan biri prematüre doğumdur ki,bebeğin sağlığı ciddi tehlikelerle karşı karşıya gelebilir.Ancak doğru bakım ve özenle bebek sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder.

  Prematüre Doğumun Nedenleri
  Anne karnındaki bebek (fetus), rahim içinde amniyon sıvısı içinde büyür ve başta oksijen olmak üzere her türlü gereksinim ve beslenmesi gebelik eşi (plasenta) aracılığı ile olur. Atıklar yine plasenta aracılığı ile atılır. Yani fetusun beslenmesi annenin kan dolaşımı aracılığı ile olmaktadır. Kan dolaşımındaki sorunlar, annedeki bazı problemler, fetusun içinde bulunduğu rahimdeki bozukluklar ya da fetusun kendisine ait hastalıklar, zamanından önce yani prematüre doğuma neden olabilmektedir.


  Anneden Kaynaklanan Nedenler
  * Anne yaşı: İdeal gebelik yaşı 20-30 yaş arasıdır. Hamilelik dönemi ve doğum sonrası bakım, anne yaşından etkilenir. 17 yaş öncesi ve 35 yaşından sonraki gebelikler risklidir. Erken yaş gebeliklerinde annede yüksek tansiyon ile seyreden ve eklampsi, geç yaş gebeliklerinde bebekte Down Sendromu (Mongol bebek) gibi kromozom anormallikleri görülebilmektedir.


  * Hipertansiyon: Kan dolaşımı aracılığı ile beslenen fetus, annenin hipertansiyonundan etkilenir. Hipertansiyon önceden olabileceği gibi gebelikte de ortaya çıkabilir. Annedeki hipertansiyon hem annenin yaşamını tehlikeye atar, hem de doğum ağırlığı düşük bebek ya da erken doğum riski yaratır.


  * Kronik hastalık: Kalp, böbrek, akciğer, damar hastalığı gibi annedeki kronik hastalıklar, prematüre bebek doğum riskinin artmasına neden olur.


  * Düşük gelir düzeyi: Yoksulluk, küçük yaşta gebelik, yetersiz beslenme ve yetersiz gebelik bakımı gibi nedenlerle premetüre bebek doğurma riski artar.


  * Sık doğum: Annenin doğumdan sonra fiziksel ve ruhsal olarak toparlanabilmesi ve bir sonraki hamileliğin sağlıklı gerçekleşebilmesi için, iki gebelik arasında en az iki yıl olması gerekir.


  * Enfeksiyon: Enfeksiyonda vücudun salgıladığı ve vücudun savunma mekanizmasını oluşturan bazı maddeler, rahmin kasılmasına neden olarak erken doğuma neden olurlar.Erken doğumların olmasında amnion mayide enfeksiyon görülmektedir. Hamilelik döneminizde, idrar yolu enfeksiyonu gibi her türlü enfeksiyonun acilen saptanarak, uygun antibiyotik tedavisine başlanması erken doğum riskini azaltır.


  * Sigara veya uyuşturucu kullanımı: Gebelikte sigara kullanımı, fetus ve plasentada bir yandan karboksihemoglobinin artıp oksijenin azalmasına, bir yandan da içerdiği nikotin ile prematüre bebek doğum riskinin artmasına neden olur. Kokain ve amfetamin gibi keyif verici ilaçlar da, prematüre doğuma neden olurlar. Kokain, plasentanın ayrılmasına ve annede hipertansiyona neden olmakta, ayrıca direk olarak rahmin kasılmasına da neden olarak prematüre doğuma neden olmaktadır.


  Genital Nedenler
  Rahim ve doğum kanalındaki yapısal bozukluklar (örneğin rahim içinde tümör, rahimin bir zarla ikiye bölünmüş olması) prematüre bebek doğuma neden olurlar. Bunlardan Servikal Yetersizlik olarak adlandırılan durumda düşük ya da erken doğum olmakta, bunun için de gebelere doğum zamanına kadar yatak istrihati verilerek erken doğum önlenmeye çalışılmaktadır.


  Diğer Nedenler
  Erken membran rüptürü: Amniyon sıvısını içeren su kesesisin doğum zamanı gelmeden önce açılması durumudur (Normalde doğum sırasında su kesesi açılır). Birlikte enfeksiyon riski de vardır.
  Polihidramnios: Amniyos sıvısının normalden fazla olması durumudur. Artan rahim içi hacim nedeni ile erken doğum olur.   
Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sezeryan doğum sebepleri nelerdir % kaç risklidir

  Sezeryan doğum sebepleri nelerdir % kaç risklidir

  kaç haftalıkken sezeryan yapılır sezeryan hangi haftada yapılır kaç haftalıkken sezeryanla doğum sezeryanla doğum Sezaryen nedenleri nelerdir? Annenin çeşitli hastalıkları, fetal sıkıntı (distres), bebeğin bir an önce doğurtulmasını gerektiren riskli gebelikler, psikolojik...
 2. doğum sonrası bel ağrısı çekiyorum sebebi

  doğum sonrası bel ağrısı çekiyorum sebebi

  doğum sonrası bel ağrısı doğum sonrası sırt ağrıları doğumdan sonra bel ağrısı ayak doğumdan sonra sırt Doğum sonrası anneler özellikle, iç karın, iç rahim, bel, sırt, kol, omuz, boyun ve bacak güçlenmesine ihtiyaç duyuyor. Vücudun güçsüz bölgelerine binen aşırı yük bu bölgelerde ağrılara sebep oluyor. Anneler doğum sonrası...
 3. Bebekler Neden Prematüre Doğar?

  Bebekler Neden Prematüre Doğar?

  bebek neden prematüre doğar,sebebleri nelerdir, dikkat edilmesi gerekenler, tedavi yöntemi, süreci ne kadardır, yeni doğan bebek hakkında bilgiler burada Bebekler Neden Prematüre Doğar? Evet bayanlar bebek prematüre doğar tamam ama neden, etkenleri nelerdir bu konuda sizi bilgilendiriyoruz. Prematüre vakalarının yaklaşık yarısı açıklanamamaktadır, ancak araştırmacılar prematüre bebek...
 4. Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

  Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

  Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Nedenleri Saç dökülmesi pek çok kişinin sorunudur melekler. Ancak özellikle doğumdan sonra saçlar daha çok dökülür. Bunun sebepleri konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz melekler.. :) Bayanlar Hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar ise doğumdan sonraki 2-6 ay arasında doğal olan dökülme evresini toplu halde gerçekleştirip...
 5. Yenidoğan (prematüre)bebeklerde solunum durması nedir?

  Yenidoğan (prematüre)bebeklerde solunum durması nedir?

  prematüre bebeklerde solunum durması nedir,yenidoğan bebeklerde solunum durmasına nasıl müdehale edilir,yeni doğan bebeğe nasıl oksijen takviyesi yapılır,bebeklerde solunum durması nasıl olur,prematüre bebeklerde görülen solunum durmasına yapılacak ilk müdehale nedir, Yeni doğan bebeklerde solunum sıkıntısı, veya tıbbî adıyla “Respiratuar Distres Sendromu” özellikle prematüre (erken doğum)...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş