1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Prenatal tanı nedir ?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  prenatal tanı nasıl yapılır Anne adaylarının en büyük korkularıdır bebeklerinin sorunlu ya da sakat doğması.Sakat bir bebek dünyaya getirmek aileden çok çocuğa bir yüktür çünkü.Aile bakmakla yükümlüdür fakat çocuk ömrü boyunca sakat bir yaşam geçirmenin zorluğunu her anında hisseder.

  Bu gibi sakat doğumların önlenmesi için doğumdan önce yapılabilecek bazı tetkikler vardır ve bunların yapılması çok önemlidir.Gerek sağlıklı olmayan bebeklerin alınması gerekse düzeltilebilecek tedavi edilebilecek hastalıkların giderilmesi için.

  [​IMG]
  Gelişen teknolojinin önünü açtığı yeni bir kavram
  Gebeliklerin yaklaşık %3 ünde ciddi sayılabilecek anomaliler görülür ve gelişmiş ülkelerde , diğer nedenleri azaldıkça doğumsal anomalilerin erken dönem bebek ölümlerindeki oranı %20-25 lere kadar yükselmiştir. Toplumsal yapının değişmesiyle bebek sahibi olma yaşının giderek ileri atılması genetik hastalıklar açısından risklerin artmasına neden olmuştur.Bütün bu etkenler doğum öncesi tanı (prenatal tanı) kavramının doğmasına neden olmuştur.Gelişen teknolojinin de yardımıyla bu konuda son yirmi yılda büyük mesafeler kaydedilmiştir.
  Genetik bilimindeki başdöndürücü gelişmeler sayesinde pek çok hastalığın kökeni olan genler ve kalıtım şekilleri saptanmıştır. Prenatal tanı yöntemleri ve genetik laboratuar teknikleri sayesinde hastalık taşıyıcısı olan ebeveynlerin sağlıklı çocuk sahibi olma şanslarının arttırılması mümkün olmuştur.
  Prenatal tanı yardımıyla
  -sorunlu gebeliklerde gebeliğin sonraki döneminin planlanması
  -gebeliğin muhtemel sonucu hakkında ailenin bilgilendirilmesi
  -yenidoğan döneminde karşılaşılabilecek sorunlara karşı hazırlık yapılması
  -gebeliğin devam edip etmeyeceğine karar verilmesi
  -sonraki gebeliklerde karşılaşılması mümkün olan sorunların öngörülmesi mümkün olabilir.

  Prenatal tanıda temel amaç ;
  1) Ebeveynlere hayatla bağdaşmayan problemi olan veya normal bir yaşam sürme şansı olmayan bir bebeği doğurmama şansı verebilmek .
  ( Örneğin her iki böbreği de gelişmemiş olan bir bebeğin doğum sonrası yaşaması mümkün değildir.Aynı şekilde anensefali adı verilen ve beyin dokusunun gelişmediği bebekler deanne açısından gebeliğin sonuna dek herhangibir sorun yaratmadan büyüyebilirler ama doğduktan kısa bir süre sonra ölüme mahkümdurlar. Bazı hastalıklarda ise yaşam mümkün olmasına karşın ciddi sağlık sorunları ve hayat boyu bakıma muhtaçlık söz konusu olabilir.Bu durumda dakanuni olarak belli sınırlar içinde gebeliğin sonlandırılması mümkündür. Nöral tüp defektleri, Down Senromu ve diğer trizomiler ve daha pek çok hastalık bu grup içinde yeralır)

  2)Aileyi yenidoğanda karşılaşılabilecek sorunlar hakkında bilgilendirmek ve gerekli tedaviler için hazırlık yapabilmektir.
  (Doğumsal kalp hastalıkları,diafragma hernisi,barsak tıkanıklıkları gibi problemlerle doğan bebeklerin yenidoğan dönemindr cerrahi müdahale ile tedavisi ve sonrasında normal bir hayat sürmesi mümkündür.Bu gebeliklerde de doğumun bu tür müdahalelerin yapılabildiği donanımlı bir merkezde gerçekleşmesi ve ilgili bölümlerin gerekli hazırlıkları yapabilmesi bebeğin yaşam şansını arttıracaktır)

  Kanunların izin verdiği sınırlar içinde sorunlar hakkında yeterince bilgilendirildikten sonra gebeliğin devamı ya da sonlandırılması kararı tamamen aileye aittir.
  Prenatal tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulan bazı durumlar
  - İleri anne yaşı (35 yaşın üzeri sınır kabul edilir)
  - Daha önceden anomalili bebek doğurma öyküsü
  - Ebeveynlerin herhangi birinin ailesinde bilinen genetik hastalık
  - Akraba evliliği
  - Üç veya daha fazla düşük öyküsü
  - Gebelik sırasında bebek için zararlı olabilecek ilaç kullanma, radyasyona maruz kalma veya enfeksiyon öyküsü
  - Tarama testlerinde ya da ultrasonografide genetik bir hastalıkla birlikte olabilecek bulguların saptanması
  - Ebeveynlerin doğumsal anomaliler konusunda aşırı hassas ve endişeli olması

  Bu koşullar altında ailenin bilgisi dahilinde farklı yöntemler kullanılarak bebeğe ait anomali olup olmadığının araştırılması için farklı yöntemler uygulanır.Burada da temel mantık,etkin ve ucuz tarama testlerinden başlamak,pahalı ve bazı riskler içeren yöntemleri özel durumlarda uygulamaktır


   
Prenatal tanı nedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinize alıp ta kullanmamadığınız ürünler varmı varsa neler ?

  bebeğinize alıp ta kullanmamadığınız ürünler varmı varsa neler ?

  Melekler, bebeğiniz doğmadan ya da doğunca alıp ta bir heves, hiç kullanma imkanı bulamadığınız ürünler varmı? Biz de bilelim de boşuna almayalaım di mi ? :D
 2. Non-Invaziv Prenatal tanı (NIPT)

  Non-Invaziv Prenatal tanı (NIPT)

  non Invaziv prenatal tanı testi nedir, NIPTnedir,non Invaziv prenatal tanı testi ne için yapılır,non Invaziv prenatal tanı testi nıpt hakkında bilgiler Oluşmuş bir gebeliğin takibinde gerçekleştirilmesi istenen prenatal tanı testleri, her ne kadar fetusun genetik yapısı hakkında kapsamlı olarak bilgi verseler de, genetik inceleme için bebeğe veya bebeklere ait hücrelerin alınması...
 3. Erken trizomi tanı testi (QF-PCR) nedir?

  Erken trizomi tanı testi (QF-PCR) nedir?

  amniyosentez nedir,amniyosentez hangi durumlarda yapılır,amniyosentez risk gurupları nelerdir,amniyosentez hakkında bilgiler Kadın-doğum uzmanı tarafından, ultrason görüntüsü eşliğinde ve steril şartlarda, anne adayının karnına ince bir iğne ile girilerek fetusun içinde bulunduğu amnion sıvısından yaklaşık 20 ml kadar örnek alınması işlemidir. Amniosentez ne zaman yapılır? Sıvı ve sıvı...
 4. Sepsis tanı testleri nelerdir ?

  Sepsis tanı testleri nelerdir ?

  Sepsis, bir enfeksiyona karşı vücudun verdiği yanıt sonucu oluşan, hayatı tehdit edici boyutlara ulaşabilen bir durumdur. Normal şartlar altında vücudumuzun herhangi bir yerinde bir enfeksiyon oluşabilir. Bağışıklık sistemimiz bu enfeksiyon ile savaşarak enfeksiyon etkenini ortadan kaldırmaya çalışır. Ancak bazı durumlarda, bu savaş sırasında ortaya çıkıp kana karışan kimyasal maddeler tüm...
 5. Preimplantasyon genetik tanı nedir?

  Preimplantasyon genetik tanı nedir?

  Tüp Bebek uygulamaları ile genetik teknolojinin bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur. İlk defa 1990'lı yılların başında cinsiyet üzerinden geçiş gösteren hastalıkların engellenmesi amacı ile embriyonun seksinin belirlenmesi ile başlayan ve genel anlamda preimplantasyon genetik olarak adlandırılan uygulamalar son derece hızlı bir gelişme göstermiş ve bugün artık tek gen...

Sayfayı Paylaş