1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Presipite doğum nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Normal doğumun hızlı gerçekleştirilmesine Presipite yani Hızlı Doğum denir.
  Tüm doğum eylemi 4 saat ya da daha kısa sürede sonlanır. Hem bebek hem de anne için tehlike
  yaratan bir durumdur. Tüm doğumların yaklaşık %2’sinde hızlı doğum görülür. Hızlı doğum eyleminde, doğumun aktif fazının başlangıcından bebeğin doğumuna kadar geçen süre 4 saaten kısa sürmektedir.
  < Konu Resmi..>


  Hızlı doğumlarda meydana gelen riskler:
  Ø Hızlı doğumda bebeğin beyni zedelenebilir.
  Ø Plasenta erken ayrılabilir.
  Ø Uterus ters dönerek dışarı çıkabilir.
  Ø Göbek kordonu kopabilir.
  Ø Doğumun bitiminde kanama fazla olabilir.
  Normal doğum, rahim kaslarının kasılarak bebeği doğum kanalına itmesi ve buradan da dünyaya gelmesi olayıdır.Bu aşamada gebe çok enerji harcar. Normal doğum eyleminden önce rahim hazırlanır.Bu hazırlık,halk arasında ay-gün sancıları denilen 36. gebelik haftasından sonra hissedilen kasılmalarla başlar.Bu kasılmalar kısa aralıklarla olduğu gibi, düzensizdirler. Gebeler bu kasılmaları ,bebeğin anne karnında gerildiği şeklinde algılarlar.  Gebelerin doğum yaklaştıkça en büyük endişeleri ; ”doğum sancılarını nasıl anlayacağım,suyun gelişini farkedebilir miyim” şeklindedir.36. Gebelik haftasından sonra her hafta yapılan doktor ziyaretlerinde bu konular detaylı bir şekilde anlatılır. Gerekirse NST dediğimiz tetkik yaptırılarak bebeğin anne karnındaki kondüsyonu ve kasılmalar konusunda bilgi sahibi olunabilir.  Eğer gebeye baştan sezaryen endikasyonu konmadı ise,doğum sancıları veya suyun gelmesi beklenebilir.Gün geçmesine günümüz koşullarında fazla müsaade edilmemektedir.

  Gelelim normal doğum eylemine; doğum eylemi 3 FAZLIDIR.

  1.Fazda düzenli kasılmalar sayesinde rahim ağzında açılma ve incelme meydana gelmesidir.Rahim ağzı açıklığı 10 cm ve incelme tam olursa birinci faz biter.Bu dönem yaklaşık 6-8 saat sürer.

  2. Faz tam açık rahim ağzından bebeğin dünyaya gelmesi için itilme dönemidir. Bu dönemde ağrıların şiddeti ve ıkınma hissi artmıştır. Günümüz koşullarında normal doğum eylemi süresince epidural anestezi kullanıldığı için, gebe bunların hiçbirisini hissetmez.Fakat 1.fazdan 2. faza geçiş çok hızlı olursa, yani bebek çok hızlı doğum kanalında ilerle ise,anestezi seviyeleri farklı olacağından, geçici olarak ağrı hissedebilir.bu dönem 30 dakika civarındadır.

  3. Faz ise bebek doğduktan sonra bebeğin sonunun ve zarlarının ayrılması , atılması evresidir. Bu döneme fazla kanama olmasın diye hemen müdahale edilerek zaman kısaltılır.

  TRAVAY:

  Gününü dolduran gebede doğum ağrıları birden başlamaz. Doğum 6-8 saat süren bir süreçtir.Başlangıçta kasılmalar 10 dakikada bir olup düzenlidir.Bu durumda artık hastaeye gitme vakti gelmiştir.Hastanede yapılan vaginal muayene ve çekilen NST ile doğum olup olmadığına rahat karar verilir.Doğum yaklaştıkça sancıların şiddeti ve sıklığı artar . 2.5 dakikada bir gelen 45 saniye süren sancılar etkili doğum sancılarıdır.

  Panik yaşamamak için kasılmaların sıklaşmasını beklememek gerekir.10 dakikada düzenli kasılmalar başlayınca hastaneye gitmekte yarar vardır.Bunun dışında kanama ve suyun gelmesi (altınıza çiş kaçırır şekilde ıslatmış iseniz )


   
Presipite doğum nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Lekesi Nedir

  Doğum Lekesi Nedir

  Doğum Lekesi Nedir nasıl geçer ve neden olur bu doğum lekeleri yaa bir yardım edin bilgi verin.
 2. Kızlar Ağrısız Doğum Nedir

  Kızlar Ağrısız Doğum Nedir

  Ağrısız Doğum Nedir acaba Ağrısız Doğum Ne demek merak ettim bu konuda doğururken acı çekmeyen varsa bana da yazsın yaa :)
 3. Doğum Gününde Neler Yapılabilir ?

  Doğum Gününde Neler Yapılabilir ?

  Doğum Gününde Yapılacak Şeyler Nelerdir Doğum Gününde Yapılacak Şeyler Hakkında Bilgi Sevgili melekler, doğumgünü sürprizleri yapmak için biraz hayal gücünüzü çalıştırmak ve doğum günü olan kişiyi iyi tanımanız yeterlidir. Biz de bu sayfamızda sevdiklerinize sürprizler yapabilmeniz için Doğum Gününde Yapılacak Şeyler Hakkında Bilgi vermek, önerilerde bulunmak istiyoruz sizlere.......
 4. Doğum Lekeleri Neden Oluşur?

  Doğum Lekeleri Neden Oluşur?

  doğum lekeleri, doğum lekeleri nasıl oluşur, doğum lekesi nedir Sevgili melekler, doğm sırasında ve doğum sonrasında bebeklerin bazılarının vücutlarında lekeler ortaya çıkabilirç Doğum lekesi denilen bu lekelerin sebebi, halk arasında gebelikte istenen ve yenmeyen yiyecekler olarak gösterilir. Meslea gebeyken canı çilek isteyip yiyemeyen gebenin bebeğinini vücudunda çilek şeklinde benzer...
 5. Dikişli doğum nedir?

  Dikişli doğum nedir?

  Vaginal yolla yapılan doğumlarda yani normal doğumlarda bebek başı vagenden çıkarken belli bir direnç ile karşılaşır. Bu direnç hem bebek doğumunun geçikmesine ve bebeğin oksijensiz kalmasına yol açar hemde bu zorlama sonucu vagende çok büyük ve tamir edilmesi son derece zor olan yırtılmalar meydana gelebilir. Bu risklerden kaçınmak için epizyotomi denen vagene uygulanan bir kesi yapılır....

Sayfayı Paylaş