gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.196
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Presipite doğum nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Normal doğumun hızlı gerçekleştirilmesine Presipite yani Hızlı Doğum denir.
  Tüm doğum eylemi 4 saat ya da daha kısa sürede sonlanır. Hem bebek hem de anne için tehlike
  yaratan bir durumdur. Tüm doğumların yaklaşık %2’sinde hızlı doğum görülür. Hızlı doğum eyleminde, doğumun aktif fazının başlangıcından bebeğin doğumuna kadar geçen süre 4 saaten kısa sürmektedir.
  < Konu Resmi..>


  Hızlı doğumlarda meydana gelen riskler:

  Ø Hızlı doğumda bebeğin beyni zedelenebilir. Ø Plasenta erken ayrılabilir.
  Ø Uterus ters dönerek dışarı çıkabilir.
  Ø Göbek kordonu kopabilir.
  Ø Doğumun bitiminde kanama fazla olabilir.
  Normal doğum, rahim kaslarının kasılarak bebeği doğum kanalına itmesi ve buradan da dünyaya gelmesi olayıdır.Bu aşamada gebe çok enerji harcar. Normal doğum eyleminden önce rahim hazırlanır.Bu hazırlık,halk arasında ay-gün sancıları denilen 36. gebelik haftasından sonra hissedilen kasılmalarla başlar.Bu kasılmalar kısa aralıklarla olduğu gibi, düzensizdirler. Gebeler bu kasılmaları ,bebeğin anne karnında gerildiği şeklinde algılarlar.  Gebelerin doğum yaklaştıkça en büyük endişeleri ; ”doğum sancılarını nasıl anlayacağım,suyun gelişini farkedebilir miyim” şeklindedir.36. Gebelik haftasından sonra her hafta yapılan doktor ziyaretlerinde bu konular detaylı bir şekilde anlatılır. Gerekirse NST dediğimiz tetkik yaptırılarak bebeğin anne karnındaki kondüsyonu ve kasılmalar konusunda bilgi sahibi olunabilir.  Eğer gebeye baştan sezaryen endikasyonu konmadı ise,doğum sancıları veya suyun gelmesi beklenebilir.Gün geçmesine günümüz koşullarında fazla müsaade edilmemektedir.

  Gelelim normal doğum eylemine; doğum eylemi 3 FAZLIDIR.

  1.Fazda düzenli kasılmalar sayesinde rahim ağzında açılma ve incelme meydana gelmesidir.Rahim ağzı açıklığı 10 cm ve incelme tam olursa birinci faz biter.Bu dönem yaklaşık 6-8 saat sürer.

  2. Faz tam açık rahim ağzından bebeğin dünyaya gelmesi için itilme dönemidir. Bu dönemde ağrıların şiddeti ve ıkınma hissi artmıştır. Günümüz koşullarında normal doğum eylemi süresince epidural anestezi kullanıldığı için, gebe bunların hiçbirisini hissetmez.Fakat 1.fazdan 2. faza geçiş çok hızlı olursa, yani bebek çok hızlı doğum kanalında ilerle ise,anestezi seviyeleri farklı olacağından, geçici olarak ağrı hissedebilir.bu dönem 30 dakika civarındadır.

  3. Faz ise bebek doğduktan sonra bebeğin sonunun ve zarlarının ayrılması , atılması evresidir. Bu döneme fazla kanama olmasın diye hemen müdahale edilerek zaman kısaltılır.

  TRAVAY:

  Gününü dolduran gebede doğum ağrıları birden başlamaz. Doğum 6-8 saat süren bir süreçtir.Başlangıçta kasılmalar 10 dakikada bir olup düzenlidir.Bu durumda artık hastaeye gitme vakti gelmiştir.Hastanede yapılan vaginal muayene ve çekilen NST ile doğum olup olmadığına rahat karar verilir.Doğum yaklaştıkça sancıların şiddeti ve sıklığı artar . 2.5 dakikada bir gelen 45 saniye süren sancılar etkili doğum sancılarıdır.

  Panik yaşamamak için kasılmaların sıklaşmasını beklememek gerekir.10 dakikada düzenli kasılmalar başlayınca hastaneye gitmekte yarar vardır.Bunun dışında kanama ve suyun gelmesi (altınıza çiş kaçırır şekilde ıslatmış iseniz )

   
Presipite doğum nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum evinde neler yapılır?

  doğum evinde neler yapılır?

  Yapılacak muayene :Doğum evine vardıgınızda bir doktor sizi muayene eder ve rahim genişliğine bebeğin pozisiyonuna, tansiyonunuza, vücut ısınıza ve bebeğin kalp atışlarına bakar sonra doğum için hazırlanırsınız(tıraş edilirsiniz) Monitoring : Bu makina sayesinde doktor bebeğin kalp atışlarını ve sağlık durumunu kontrol eder.Karnınıza yapıştırılan küçük bantlar sayesinde monitoring kayıda...
 2. Prenses doğumu(ağrısız doğum) nedir?

  Prenses doğumu(ağrısız doğum) nedir?

  prenses doğumu prenses doğumun zararları doğum doğum nedir dogum Bundan birkaç sene önce prenses doğumu dedikleri doğum şeklini ilk kez ber arkadaşımın doğumunda duymuştum.Hatta ismi bana çok farklı geldi açıkcası güldüm:)Hani bazen halk olarak bizler bazı şeylere isim takarız yada uydururuz ya öyle bir şey sandım doğumun ismini ama gerçektende böyle bir doğum ismi varmış bakın bu doğuma...
 3. Doğum Lekesi Nedir

  Doğum Lekesi Nedir

  Doğum Lekesi Nedir nasıl geçer ve neden olur bu doğum lekeleri yaa bir yardım edin bilgi verin.
 4. Normal Doğum Neden Faydalı?

  Normal Doğum Neden Faydalı?

  bu konu normal doğumun faydaları hakkında bilgilere yer vermektedir. Son yıllar da doğum yöntemlerinden sezeryan doğum tercih edilsede adından da anlaşılacağı gibi herşeyin normalinin güzel olduğu gibi doğumun da öyledir. Eğer doğumla ve bebekle ilgili bir sorun yoksa uzmanlar anne adayına normal doğumu öneriyorlar. Merak edenler için normal doğumun faydaları hakkında genel bilgileri sizler...
 5. Doğum Lekeleri Neden Oluşur?

  Doğum Lekeleri Neden Oluşur?

  doğum lekesi, doğum lekeleri, doğum lekesi neden olur Sevgili melekler, bazı bebeklerde görülen doğuştan vücudunun herhangi bir yerinde yer alan lekelere doğum lekesi denir. Halk arasında bu lekelerin gebeyken evsahibinde habersizce bir şey yenip içildiği zaman ya da istenip de yenemeyen bir yiyecek olduğunda meydana geldiği söylenir ama elbetteki bunun bilimsel hiçbir izahı vardır. Merak...

Sayfayı Paylaş