Profiterol nedir nasıl yapılır malzemeleri nedir?

• Konbuyu başlatan İsmailova_narin
  • Başlangıç tarihi
İ

İsmailova_narin

Forum Okuru
Profiterol nedir nasıl yapılır malzemeleri nedir?

Profiterol nedir melek kadınlar kulübü profiterol malzemeleri forum'da.​

Profiterol tatlısını hiç yemedim arkadaşlar ben azeriyim ve Türkiye'de yasiyorum. Profiterol malzemeleri ve yapılışı nedir? Ben de evde denemek istiyorum. Nasıl bir tatlı tam olarak acaba? İçinde neler var? Profiterol nedir nasıl yapılır tarifi her şeyi öğrenmek istiyorum. Galiba İstanbul'a özgü bir tatlı değil mi yanılmıyorsam?

images (27).jpeg

Merhabalar
Profiterol çok özel bir tatlıdır. Aslında Fransız tatlısı diye duymuştum ben. Yapılışına dair aşağıda ayrıntıları size vermek isterim. Daha önce yemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Profiterol kıtır hamuru içinde krema dolgusu en dışında çikolata sosu ile nefis bir tatlı.

"Profiterol tarifi"​

• Hamuru için;
  • 1 su bardağı su,
  • 1 su bardağı un,
  • 1/2 paket margarin ya da tereyağı 125gr,
  • 3 adet yumurta
  • Kreması için;
  • 500 ml süt,
  • 1.5 çay bardağı toz şeker,
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 adet yumurta
  • 1 paket vanilin
  • Çikolata sosu için;
  • 220 Gr bitter çikolata,
  • 200 Gr krema
Hazirlanisi: Krema için sos tenceresi içine süt ve şekeri ekleyin 3 yemek kaşığı un, 1 adet yumurta ekleyip orta ateşte kıvam alana kadar karıştırın. Kıvamı koyu olunca vanilya ekleyin. Soğumaya bırakın.
Hamuru için: 1 su bardağı suyu 125 Gr margarin bir tencerede kaynatın. 1 su bardağı unu da ekleyip 3 dk karıştırın. Hamuru ocaktan alıp dinlenmeye bırakın. Hamur soğuduktan sonra 3 adet yumurtayı hamura ekleyin ve yedirin iyice. Tatlı kaşığı ile bir tatlı kaşığı hamuru yağlı kağıt üzerine top şeklinde bırakın. Fırında 180 derecede kızarana kadar pişirin. Pişen hamurları bekletin soğusun. Alt kısımlarını ufak delip krema torbasına koyduğunuz kremayı küçük hamur topları içine sıkın. En az yarım saatte bekletin. Çikolata sosu için ise bitter çikolata ve krema sos tencere içinde tamamen eriyene kadar karıştırın ve ılıdıktan sonra profiterölleri servis ederken çikolata sosu dökerek servis edebilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki linkten farklı ve güzel bir tatlı olan "tereyağlı cevizli kadayıf yapılışını öğrenmek istiyorum" yazımızı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Geri