PROGESTERON BAŞ DÖNMESİ YAPARMI?

Uzman SühaN

Administrator
PROGESTERON BAŞ DÖNMESİ YAPARMI?
progestan nedir,hamilelikte progestan kullananlar,gebelikte progestan kullananlar,progestan baş ağrısı yaparmı,progestan mide bulantısı yaparmı,progestan baş dönmesi yaparmı,progestan hakkında bilgiler


P.jpg

PROGESTERON
Progesteron vücutta doğal olarak oluşan bir hormondur. Bu bir laboratuvarda da yapılabilir. İnsanlar ilaç olarak kullanılmaktadır.
PROGESTERON DİĞER İSİMLERİ
Corpus luteum hormonu, Luteal Hormon, Luteohormone, Lutine, NSC-9704, Gebelik Hormon Pregnanedione, progestasyonel Hormon, Progesterona, Progesteronum, 4-Pregnene-3 20-Dione.
PROGESTERON ETKİLERİ NELERDİR?
Hormon replasman tedavisi olarak östrojen ile birlikte kullanılır. Aybaşı halinin olmaması ve kısırlığa karşı vajinal bir krem olarak kullanılır. Muhtemel diğer etkileri arasında;Progesteron aşağıdaki sağlık sorunlarına da iyi gelebilir. Fakat etkisiz olma olasılığı daha fazladır;
Premenstrüel sendrom (PMS)
Diazepam(Valium), alprazolam (Xanax), temazepam (Restoril) ve diğerleri gibi ilaçlar, yoksunluk belirtileri
Menopozdan sonra kemik kaybının önlenmesi
Vajinal iritasyon (vulval liken skleroz)
Yeterli kanıt olmasa da progesteron hormonu hormon aracılı alerjinin önlenmesi veya tedavisi, şişkinlik, cinsel dürtü, depresyon, yorgunluk, baş ağrısı, düşük kan şekeri (hipoglisemi), kan pıhtılaşma bozuklukları, sinirlilik, hafıza kaybı, düşükler, tiroid fonksiyon bozukluğu, rahim kanseri, rahim miyomları ve kilo artışı gibi koşullarda yararlı olabilmektedir.
PROGESTERON NASIL ÇALIŞIR?
Progesteron yumurtalıklar tarafından salgılanan bir hormondur. Progesteron seviyeleri değiştiği dönemler olan anormal adet dönemleri ve menopoz gibi dönemlerde progesteron kullanılarak iyileşmeye katkıda bulunabilir.
Döllenmiş yumurtanın rahim içinde implantasyonu ve gebelik bakımı için de gerekli olduğundan Progesteron hormonu infertilite açısından yararlı olabilir.
PROGESTERON GÜVENLİ MİDİR?
Bir uzman tarafından danışmanlık ve bakım ile birlikte kullanıldığında çoğu insan için güvenlidir. Ancak mide rahatsızlığı, iştah değişiklikleri, kilo artışı, sıvı retansiyonu ve şişme (ödem), yorgunluk, akne, uyku hali ya da uykusuzluk, alerjik deri döküntüleri, ürtiker, ateş, baş ağrısı, depresyon, göğüs rahatsızlığı veya genişlemesi, PMS-benzeri sendrom, değişmiş menstrüel siklus, düzensiz kanama olmak üzere birçok yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki durumlara sahipseniz tıbbi gözetim olmadan progesteron almayınız;
Hamile veya emzirenseniz
Damar hastalığı varsa
Meme kanseri varsa
Sizde depresifseniz
Karaciğer hastalığı varsa
Adet dönemi ile ilişkili vajinal kanama
PROGESTERON İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Östrojenler
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşime sahip olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Progesteron ve östrojen her ikisi de hormondur. Bunlar genellikle birlikte alınır. Progesteron, östrojenin bazı yan etkileri azaltabilir. Ancak progesteron östrojenin yararlı etkilerini de azaltabilir. Östrojenle birlikte progesteron alınması meme hassasiyetine neden olabilir.
Bazı östrojen hapları Premarin, östradiol, etinil estradiol ve diğerleridir.
PROGESTERON DOZAJI NASIL OLMALI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Hormon replasman tedavisi için: Günde 200 mg mikronize progesteron (Prometrium), tipik olarak 0.625 mg konjuge östrojen ile 25 günlük siklusun 12 gününde alınır.
CİLT İÇİN UYGULAMA:
Sıcak basmaları ve menopozun diğer belirtileri için: 20 mg progesteron kremi (1 / 4 çay kaşığı Progest krem eşdeğer), genellikle üst kol, uyluk ya da göğüsler de dahil olmak üzere vücut üzerinde günlük olarak uygulanır.
VAJİNA İÇİ:
Kanserli olmayan meme hastalığı ile ilişkili göğüs ağrısı için: % 2.5 doğal progesteron içeren 4 gram vajinal krem tipik bir dozu, 28 günlük siklusun 19. 25. günü vajina içine yerleştirilir.
Menopoz ulaşmamış olan kadınlar adet dönemlerini geri yüklemek için: Progesteron jel(Crinone% 4 veya% 8) bir aplikatörü (90 mg) genellikle ayda 6 gün boyunca her gün vajina içine yerleştirilir.
Hormon replasman tedavisi için: Bir aplikatör(90 mg) progesteron jel (Crinone% 4 veya% 8), genellikle 0.625 konjuge östrojenler ile 28 günlük siklusun 17, 19, 21, 23, 25, ve 27 gününde vajina içine yerleştirilir.
Vajinal kanama azaltılması ve geri noncancerous endometrial hiperplazi olan menopoz öncesi kadınlarda rahim zarının kalınlaşması için: 100 mg progesteron kremin bir dozu, 28 günlük çevrimin 10 gününden 25. Gününe kadar vajina içine yerleştirilir.
 
Üst