1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  PROGESTERON BAŞ DÖNMESİ YAPARMI?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  progestan nedir,hamilelikte progestan kullananlar,gebelikte progestan kullananlar,progestan baş ağrısı yaparmı,progestan mide bulantısı yaparmı,progestan baş dönmesi yaparmı,progestan hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  PROGESTERON
  Progesteron vücutta doğal olarak oluşan bir hormondur. Bu bir laboratuvarda da yapılabilir. İnsanlar ilaç olarak kullanılmaktadır.
  PROGESTERON DİĞER İSİMLERİ
  Corpus luteum hormonu, Luteal Hormon, Luteohormone, Lutine, NSC-9704, Gebelik Hormon Pregnanedione, progestasyonel Hormon, Progesterona, Progesteronum, 4-Pregnene-3 20-Dione.
  PROGESTERON ETKİLERİ NELERDİR?

  Hormon replasman tedavisi olarak östrojen ile birlikte kullanılır. Aybaşı halinin olmaması ve kısırlığa karşı vajinal bir krem olarak kullanılır. Muhtemel diğer etkileri arasında;Progesteron aşağıdaki sağlık sorunlarına da iyi gelebilir. Fakat etkisiz olma olasılığı daha fazladır; Premenstrüel sendrom (PMS)
  Diazepam(Valium), alprazolam (Xanax), temazepam (Restoril) ve diğerleri gibi ilaçlar, yoksunluk belirtileri
  Menopozdan sonra kemik kaybının önlenmesi
  Vajinal iritasyon (vulval liken skleroz)
  Yeterli kanıt olmasa da progesteron hormonu hormon aracılı alerjinin önlenmesi veya tedavisi, şişkinlik, cinsel dürtü, depresyon, yorgunluk, baş ağrısı, düşük kan şekeri (hipoglisemi), kan pıhtılaşma bozuklukları, sinirlilik, hafıza kaybı, düşükler, tiroid fonksiyon bozukluğu, rahim kanseri, rahim miyomları ve kilo artışı gibi koşullarda yararlı olabilmektedir.
  PROGESTERON NASIL ÇALIŞIR?
  Progesteron yumurtalıklar tarafından salgılanan bir hormondur. Progesteron seviyeleri değiştiği dönemler olan anormal adet dönemleri ve menopoz gibi dönemlerde progesteron kullanılarak iyileşmeye katkıda bulunabilir.
  Döllenmiş yumurtanın rahim içinde implantasyonu ve gebelik bakımı için de gerekli olduğundan Progesteron hormonu infertilite açısından yararlı olabilir.
  PROGESTERON GÜVENLİ MİDİR?
  Bir uzman tarafından danışmanlık ve bakım ile birlikte kullanıldığında çoğu insan için güvenlidir. Ancak mide rahatsızlığı, iştah değişiklikleri, kilo artışı, sıvı retansiyonu ve şişme (ödem), yorgunluk, akne, uyku hali ya da uykusuzluk, alerjik deri döküntüleri, ürtiker, ateş, baş ağrısı, depresyon, göğüs rahatsızlığı veya genişlemesi, PMS-benzeri sendrom, değişmiş menstrüel siklus, düzensiz kanama olmak üzere birçok yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki durumlara sahipseniz tıbbi gözetim olmadan progesteron almayınız;
  Hamile veya emzirenseniz
  Damar hastalığı varsa
  Meme kanseri varsa
  Sizde depresifseniz
  Karaciğer hastalığı varsa
  Adet dönemi ile ilişkili vajinal kanama
  PROGESTERON İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
  Östrojenler
  Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşime sahip olabilir. Dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
  Progesteron ve östrojen her ikisi de hormondur. Bunlar genellikle birlikte alınır. Progesteron, östrojenin bazı yan etkileri azaltabilir. Ancak progesteron östrojenin yararlı etkilerini de azaltabilir. Östrojenle birlikte progesteron alınması meme hassasiyetine neden olabilir.
  Bazı östrojen hapları Premarin, östradiol, etinil estradiol ve diğerleridir.
  PROGESTERON DOZAJI NASIL OLMALI
  Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
  Ağızdan:
  Hormon replasman tedavisi için: Günde 200 mg mikronize progesteron (Prometrium), tipik olarak 0.625 mg konjuge östrojen ile 25 günlük siklusun 12 gününde alınır.
  CİLT İÇİN UYGULAMA:
  Sıcak basmaları ve menopozun diğer belirtileri için: 20 mg progesteron kremi (1 / 4 çay kaşığı Progest krem eşdeğer), genellikle üst kol, uyluk ya da göğüsler de dahil olmak üzere vücut üzerinde günlük olarak uygulanır.
  VAJİNA İÇİ:
  Kanserli olmayan meme hastalığı ile ilişkili göğüs ağrısı için: % 2.5 doğal progesteron içeren 4 gram vajinal krem tipik bir dozu, 28 günlük siklusun 19. 25. günü vajina içine yerleştirilir.
  Menopoz ulaşmamış olan kadınlar adet dönemlerini geri yüklemek için: Progesteron jel(Crinone% 4 veya% 8) bir aplikatörü (90 mg) genellikle ayda 6 gün boyunca her gün vajina içine yerleştirilir.
  Hormon replasman tedavisi için: Bir aplikatör(90 mg) progesteron jel (Crinone% 4 veya% 8), genellikle 0.625 konjuge östrojenler ile 28 günlük siklusun 17, 19, 21, 23, 25, ve 27 gününde vajina içine yerleştirilir.
  Vajinal kanama azaltılması ve geri noncancerous endometrial hiperplazi olan menopoz öncesi kadınlarda rahim zarının kalınlaşması için: 100 mg progesteron kremin bir dozu, 28 günlük çevrimin 10 gününden 25. Gününe kadar vajina içine yerleştirilir.


   
PROGESTERON BAŞ DÖNMESİ YAPARMI? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş dönmesi sebepleri nelerdir

  Baş dönmesi sebepleri nelerdir

  Baş dönmesi Baş Dönmesi Nedir: Baş dönmesi diyince hastanın dengesini sağlamadaki her türlü problem anlaşılır. Bu durum hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı şiddetten, sadece zaman zaman bir kayma hissine kadar değişebilir. Hatta sadece bir göz kararması şeklinde ortaya çıkabilir. Tıp dilinde genel olarak vertigo adı verilir. Denge Nasıl Sağlanır: Dengenin sağlanması hala tam...
 2. Baş Dönmesi Nedir?

  Baş Dönmesi Nedir?

  Bazı insanlar denge problemlerini baş dönmesi olarak nitelendirirler. Çevrenin dönmediği bu denge bozukluğu bazen iç kulağa bağlı bir problemden dolayı ortaya çıkar. Vertigo nedir? Bazı insanlar ise denge sağlamaktaki zorluklarını vertigo kelimesiyle açıklarlar. Bu kelime Latince "dönmek" fiilinden gelmektedir. Bu hastalar sıklıkla kendilerinin veya çevrenin döndüğünü söylerler....
 3. Sinüzit baş ağrısı yaparmı

  Sinüzit baş ağrısı yaparmı

  sinüzit baş ağrısı yaparmı sinüzit ağrısı kaç gün sürer baş ağrısına ne iyi gelir kaç gün sürer sinüzit baş ağrısı yaparmı, nasıl geçer, ne iyi gelir, kaç gün sürer, belirtileri, nasıl giderilir Bir sinüzit hastası oalrak biliyorum ki, sinüzit baş ağrısı yapar hemde ne şiddetli yapar Melek'ler. Allah şifasını versin diyor ve sizleri bilgilerle başbaşa bırakıyorum, buyrun Melek'ler. Beyin...
 4. Baş Dönmesi Sorunu Yaşayanlar

  Baş Dönmesi Sorunu Yaşayanlar

  Baş Dönmesi Sorunu Yaşayanlar buraya baksın. Baş dönmesi nedenleri ve çözümleri nelerdir o arkadaşlardan duymak istiyorum
 5. Baş dönmesi nasıl azaltılabilir?

  Baş dönmesi nasıl azaltılabilir?

  Daha çok orta yaş ve ileri yaş gruplarında rastlanılan baş dönmesi, kişinin çevresinin ya da kendisinin hareket ediyor yanılmasına dayalı dengesizlik ve bulanık görme ile seyreden bir rahatsızlıktır. Dengeyi sağlamak için vücutta uyum içerisinde bulunan sistemlerin herhangi birinde problem yaşanmasına dayalı ortaya çıkan baş dönmesi, bir hastalık olmaktan çok başka bir hastalığın belirtisi...

Sayfayı Paylaş