Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Progesteron değerleri Progesteron hormonu azlığı ve yüksekliği

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Progesteron nedir,Progesteron değerleri, Progesteron hormonu azlığı, Progesteron yüksekliği nedir,Progesteron değerleri hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Progesteron bir cinsiyet hormonu olup kadınlarda yumurtalıklar tarafında salgılanır. Bu hormon adet döngüsü içerisinde östrojen hormonu ile birlikte işlev görür.
  LH yani lutein yapıcı hormonun denetimi altında üretilir. Bu hormal kadın cinsel hormonu üzerinde etkin iken ayrıca rahim kaslarının kasılmasını zorlaştırır ve rahim ağzındaki bezlerin salgısının bileşimini ve özelliklerini değiştirir.
  Gebelik durumunda döllenen yumurtanın rahime kolayca tutunabilmesi için gerekli ortamı hazırlar. Gebeliğin başlamasını ve sürmesini sağlayan bu hormon gebelikte meme dokusunu geliştirip bu dokuyu doğum sonrasında süt salgılamaya hazır hale getirir.


  Progesteron, gebelikte, adrenogenital sendrom ve cushing sendromu ve yumurtlamanın olmadığı düzensiz adet görmelerde düşmektedir. Bu değerlerin bilinmesi açısından progesteron testlerine ihtiyaç duyulur bu test daha çok adetin 20. gününden sonra, luteal faz adı verilen dönemde yani adetin 21. 22. ve 23. Günlerinde yapılır. Test değerlerine bakılarak rahimde yumurta olup olmadığı anlaşılır.


  Test sonucu 10ng/mg üstünde ise yumurtlama olduğuna karar verilir. Ayrıca kısırlık nedenlerinden olan ve progesteron düşüklüğü ile seyreden luteal faz defekti problemlerin saptanmasında da progesteron testi yapmak yararlıdır. Bu test hangi durumlarda düşük hangi durumlarda yüksek olduğuna testin yapıldığı yaş grubu karar vermektedir.
  Progesteronun değerlerinin arttığı durumlar daha çok Gebelik, Adregenital sendrom ve Cushing sendromu olarak bilirken, progesteron miktarını azaldığı durumlar ise; turner sendromu, yumurtlamanın gerçekleşmediği düzensiz adetler ve hipofiz besinleri olarak ortaya çıkar.
  Progesteron hormonun etkileri aslında çok kolay anlaşılabilir bu tetkikler daha çok meme ağrısı, anormal rahim zarının kalınlaşması, menopoz sendromları olarak ortaya çıkar.
  Progesteron hormonu’nun yararlı olduğu koşullar ise; şişkinlik, cinsel dürtü, depresyon, yorgunluk, baş ağrısı, düşük kan şekeri, kan pıhtılaşma bozuklukları, sinirlilik, hafıza kaybı, düşükler, tiroid fonksiyon bozukluğu ve rahim kanseri gibi olumsuzlukları tedavisinde etkin olan bir hormon çeşitidir.
  Progesteron hangi durumlarda kullanılmalı sorusuna uzmanlar daha çok hamile veya emzirenseniz, meme kanseri varsa, depresifseniz, damar hastalığınız varsa,karaciğer hastalığınız olması durumunda ve adet dönemi ile ilgili vaginal kanama varsa progesteron kullanılmalıdır.
   
  LaViNYaM bunu beğendi.
Progesteron değerleri Progesteron hormonu azlığı ve yüksekliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Progesteron Tahlili Değerleri

  Progesteron Tahlili Değerleri

  progesteron testi nedir,progesteron testi normal değerleri,progesteron testi değerlendirmeleri,progesteron testi hakkında bilgiler Progesteron kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonudur.Adet döngüsünde östrojen hormonu ile birlikte işlev görür. LH (lutein yapıcı hormon)un denetimi altında üretilir. Progesteron hormonu kadın cinsel organı üzerinde de...
 2. Hamilelikte Kan Sulandırıcı İlaçlar ve Progesteron Değerleri

  Hamilelikte Kan Sulandırıcı İlaçlar ve Progesteron Değerleri

  gebelikte progesteron değerleri, gebelikte kan sulandırıcılar, kan sılandırıcı ilaçlar Sevgili melekler, gebe kalmak isteyen meleklerimizi yakından ilgilendiren bir konuyla karşınızdayız. Daha önce düşük yapmış meleklerimizin isteği üzerine gebelikte kan sulandırıcı ilaçlar ve progesteron değerleriyle ilgili olarak uzmanların ağzından sizleri bilgilendiriyoruz... Hamile olduğunu...
 3. Progesteron normal değerleri nelerdir ?

  Progesteron normal değerleri nelerdir ?

  Progesteron testi, kandaki progesteron hormon seviyesini ölçer. Progesteron, kadın vücudunu hamileliğe hazırlayan steroid bir hormondur. Hamilelik boyunca da artan progesteron bebek doğana kadar salgılanmaya devam eder. Döllenme gerçekleşmezse progesteron seviyesi düşer ve adet kanaması başlar. Erkeklerde de üretilen ancak kadınlara göre çok daha az miktarda olan progesteron, sperm gelişimini...
 4. Progesteron Hormonu Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Progesteron Hormonu Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Sevgili hanımlar, Progesteron kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonudur. Adet döngüsünde östrojen hormonu ile birlikte işlem görür. LH (lutein yapıcı hormon)un denetimi altında üretilir. Progesteron hormonu kadın cinsel organı üzerinde de etkindir.Rahim kaslarının kasılmasını zorlaştırır ve rahim ağzındaki bezlerin salgısının birleşimini ve özelliklerini...
 5. Progesteron nedir?

  Progesteron nedir?

  Klinik çalışmalar progesteronun erken gebeliğin idame ettirilmesinde önemini açıkça göstermektedir. Progesteron doğal bir kadınlık hormondur. "Gebelik hormonu" olarak adlandırılan, hamilelik öncesinde ve sırasında gereklidir . gebeliğin erken aşamalarında, siklusun 12-16. Günleri, korpus luteum olarak bilinen yumurta folikülünün parçası tarafından serbest bırakılır. 10'uncu...

Sayfayı Paylaş