1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.254
  Beğenilen Mesajlar:
  2.285
  Ödül Puanları:
  113

  Progesteron ilaçları hangi durumlarda kullanılır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Progestin sentetik olarak üretilen ve progesteron hormonu benzeri etki gösteren maddelere verilen isimdir. Progestinlerden bazıları: Levonorgestrel, nörotindron, norgestrel, medroksiprogesteron asetat, norgestimate, desogestrel, gestoden, dienogest, drospirenon. Gebelikte progesteron 8. haftaya kadar esas olarak overde korpus luteumdan sentezlenir, daha sonra luteo-plasental shift meydana gelir yani üretim plasentaya kayar..


  < Konu Resmi..>

  Progesteron hormonunun kadın vücudundaki etkileri:
  - Vajen epitelinde glikojen depolanmasını azaltır, bundan dolayı vajende pH artar, alkali ortam oluşur. Progesteron etkisi ile vajen epitelinde intermediate hücre hakimiyeti oluşur (gebelikte olduğu gibi).
  - Servikal mukusu kalınlaştırır ve pH'sını azaltır, asitleştirir. Bu gebeliği zorlaştırıcı bir etkidir.
  - Endometrium gland ve stromasında antiproliferatif etki gösterir.  - Endometriumda östrojen reseptörü oluşumunu azaltır.
  - Memelerde lobüler ve alveolar doku gelişimini arttırır.
  - Ovulasyon (yumurtlama) öncesinde pozitif feedback etki ile FSH salınımını arttırır. Tersine LH üzerine negatif feedback etki yapar.
  - Progesteron termojenik bir hormondur ve kadınlarda ovulasyon (yumurtlama) sonrasında vücut ısısındaki artıştan sorumludur.
  - Vücutta su ve tuz tutulmasına neden olur.
  - Düz kaslarda gevşeme sağlar. Bu nedenle gebelikte safra stazı, reflü, kabızlık gelişir.
  Progesteron ölçümü (tahlil) hangi durumlarda yapılır?
  - İnfertilite (kısırlık) tedavisinde ovulasyon tespiti için: Progesteron düzeyinde düşüklük ovulasyon olmadığı anlamına gelir.
  - Ektopik gebelik (dış gebelik) tanısında  Progesteron ilaçları (progestin) hangi durumlarda kullanılır?
  - Gebelik sırasında düşük tedavisinde
  - Habitüel abortus
  - Preterm eylem (erken doğum) proflaksisi
  - İnfertilite (kısırlık) tedavisi ve IVF (tüp bebek) tedavileri
  - Adet düzensizliği tedavisi
  - PCOS (Polikistik over sendromu)
  - Endometrial hiperplazi
  - Menstrüasyonu geciktirmek amacıyla
  - Katameniel epilepsi
  - Doğum kontrolar hapları ve 3 aylık iğneler içerisinde bulunur
  - Acil kontrasepsiyon amacıyla
  - Amenore tanısında progesteron challenge testinde kullanılır

   
Progesteron ilaçları hangi durumlarda kullanılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. botox nedir ve hangi durumlarda kullanılır?

  botox nedir ve hangi durumlarda kullanılır?

  Clostridium botilinum denilen bakteriden üretilen bir çeşit toksindir. Kasların kasılmasına engel olarak kastan kaynaklanan kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Alındaki yatay kırışıklıklar,her iki kaş arasındaki dikey çizgiler ve gözlerin yan taraflarındaki kırışıklıklara (kaz ayağı) çok etkilidir. Kaş kaldırma amaçlı olarak da kullanılırlar, bunun dışında boyundaki kırışıklıkların...
 2. ertesi gün hapı hangi durumlarda kullanılır?

  ertesi gün hapı hangi durumlarda kullanılır?

  Ertesi gün hapı kullanımı Ertesi gün hapı zararlımı merhaba kızlar, Ertesi gün hapı kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir ama aşağıdaki nedenlerden dolayı gebelik istenmiyorsa kullanılabilir tabikide - Korunmadan cinsel ilişkiye girmek - Prezervatifin ilişki sırasında yırtılması - Vajina dışarısına boşalma olması. Bu durumda da gebelik olabileceği için hap kullanılması gerekir.
 3. PRP Hangi Durumlarda Kullanılır?

  PRP Hangi Durumlarda Kullanılır?

  prp nedir,prp nasıl yapılır,prp kimlere yapılır,prp ile cilt güzelleştirme,prp ile gençleşme,yüzüne prp yaptıranlar,prp hakkında bilgiler PRP (Platelet Rich Plasma), en doğal gençleşme yollarından biri. Güneş ışınları, sigara kullanımı, gebelik, stresli yaşam ve beslenme düzeninin dengesizliği gibi birçok etken sebebiyle yıpranan cildimiz PRP tedavisi sayesinde kaybettiği yapıları geri...
 4. Hangi durumlarda ertesi gün hapı kullanılır?

  Hangi durumlarda ertesi gün hapı kullanılır?

  ertesi gün hapı nedir,ertesi gün hapı ne için kullanılır,ertesi gün hapı nasıl kullanılır,ertesi gün hapı yan etkileri,ertesi gün hapı hakkında bilgiler Ertesi gün haplarının (ertesi sabah hapı) ağızdan bir seferde veya 12 saat arayla iki seferde alınan tipleri vardır. Bazıları hem östrojen hep progesteron hormonu içerir bazıları sadece progesteron hormonu içerir. Aldığınız hapın...
 5. Progesteron Hormonu Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Progesteron Hormonu Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Sevgili hanımlar, Progesteron kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonudur. Adet döngüsünde östrojen hormonu ile birlikte işlem görür. LH (lutein yapıcı hormon)un denetimi altında üretilir. Progesteron hormonu kadın cinsel organı üzerinde de etkindir.Rahim kaslarının kasılmasını zorlaştırır ve rahim ağzındaki bezlerin salgısının birleşimini ve özelliklerini...

Sayfayı Paylaş