1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gerçekten protein tozu kullanmak yada protein tozları ile takviyeli beslenmek kilo aldırmaya nasıl etkisi olur? Bu konuda aşagıdaki ilginc noktaları paylaşmak gerekli: Protein tozları vucut için gerekli olan proteini özellikle yogun aktiviteler sonrası dışardan takviye etmek amacıyla kullanılmaktadır. bu anlamda sadece protein kullanmak ile yada sadece bu tür şeyleri tüketmek ile kilo almak mümkün olmaz. Önemli olan dengeli beslenip yağ olarak degil kas olarak kilo almaktır. bu anlamda doktorunuza danışıp ona göre bir beslenme programı çıkarınız. Sonrasında daha saglıklı olacaktır.


  Protein tozları spordan sonra kaslarımızın ihtiyaç duyduğu protein miktarını karşılamak için kullanılır. Düzenli bir şekilde antrenman yapıyor ve protein tozu kullanıyorsanız, protein tozu size kilo aldıracaktır.FAKAT! Şunu unutmayın ki protein tozları sadece çalışmalarınızdan sonra kaslarınızı besleyip kas yıkımını engellediği için size kilo aldırır. Aslında kilo da aldırmaz kas kütlesinde artış sağlar çünkü dediğimiz gibi kas yıkımını engeller.  < Konu Resmi..>


  Eğer kilo alamama gibi bir probleminiz varsa tabii ki öncelikle bir uzmana başvurmanız gerekecektir. Kendi kendinize protein tozu alayım, günde 3-4 ölçek içeyim, biraz ağırlık çalışayım gibi düşünmeyin çünkü protein vücutta depolanmaz. Fazla olan protein direkt vücuttan atılacaktır.


  Kilo almak isteyen kişilerin karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Birkaç örnek vermek gerekirse; pilav, makarna , ekmek vb. Ya da tıpkı protein ihtiyacımızı karşılamak için aldığımız protein tozları gibi karbonhidrat tozlarını da kullanabilirsiniz fakat bu karbonhidrat tozları için de yine bir uzmana başvurmanız gerekecektir.


  Halk arasında da bir çok kişi protein tozunun kilo aldıracağını ve bu nedenle kullanmanın mantıksız olduğunu düşünler var.

  Bu yanlış bilginin nedeni ise büyük ihtimalle gıda takviyelerinden kaynaklanır. Sporcuların kullanmış olduğunu protein tozları, daha saf ürünlerdir, ekstra filtrasyondan geçen protein tozu ürünlerinde protein oranı yüksek karbonhidrat oranı çok düşüktür.


  Kilo almak isteyen sporcular protein tozu ile karbonhidrat karışımı olan weight gainer ürünleri kullanmalılar. Bu tür ürünlerde 500-1200 kalori bulunur.

  Günlük 1-2 ölçek protein tozu kilo aldırmaz.

  Protein tozu kilo aldırır mı aldırmaz mı sorusuna bu yazımızda cevabını buldunuz, halen doktorunuz protein tozu kullanmanızı önerirse, hangi tür protein tozu olduğunu sormanızı tavsiye ederiz. Bir ölçeğinde ne kadar kalori içerdiğini sormanızda fayda var.

  Günümüzde birçok sporcu yapmış olduğu sporu desteklemek ve vücudun spor esnasında ihtiyacı bulunan protein ihtiyacını karşılayabilmek için protein tozu kullanmaktadır.


  Protein spor yapan insanlarda, spor yapmayan insanlara göre çok daha gereklidir. Bunu karşılayabilmek adına da sporcular protein tozu kullanırlar. Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan “protein tozu zararlı mı?” soruları ise birçok sporcunun kafasını karıştırmaktadır.


  Protein tozu bilinen kaliteli markalar tercih edilerek kullanıldığında son derece doğal ürünlerdir. Burada dikkat edilmesi gereken merdiven altı üretimürünlerden kaçınılması gerektiğidir. Gerçi hoş bu durum yediğimiz içtiğimiz her türlü gıda da geçerli olan bir kuraldır.


  Protein tozları da ikiye ayrılmaktadır. Sporcular için olanı ve diğeri şeklinde iki bakımdan incelenmelidir. Özellikle eczanelerde satılan protein tozları sporculariçin yeterli olmamaktadır. Çünkü bir sporcunun kullanacağı protein tozununiçerisinde %70 protein oranın bulunması gerekmektedir.


  Proteinleri aslına bakıldığında yediğimiz süt ve süt ürünlerinden de eldeedebiliriz, fakat bu hayvansal ve bitkisel besinler ile birlikte vücuda çeşitliyağlarda girebilecektir. Bu durumun önlenebilmesi adına spor yapan ve sağlıklıbeslenerek kilo ve yağlanmayı önlemek isteyen kişilerin direkt protein tozunukullanmaları çok daha iyi bir çözüm olmaktadır.


   
Protein Tozu Kilo Aldırır mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi Yiyecekler Kilo Aldırır ?

  Hangi Yiyecekler Kilo Aldırır ?

  hangi yiyecekler kilo yapar hangi yiyecekler kilo aldırır yemekler aldırır gıdalar neler aldirir kilo, nasıl alınır, hangi yiyecekler kilo aldırır, beslenme, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun. Zayıflıkta şişmanlık kadar sağlık yönünden istenmeyen bir durumdur, ne aşırı kilo ne de aşırı zayıflık sağlıklı yaşam yönünden iyi değildir. Zayıf olan ve kilo almak isteyen kişilere...
 2. Bal kilo aldırır mı ? Balı çok seviyorum da :)

  Bal kilo aldırır mı ? Balı çok seviyorum da :)

  Balı çok seviyorum ve çok tüketiyorum. Acaba bu kadar bal yerken bu benim kilo almama sebep olur mu ? Doğal baldan bahsediyorum kızlar kilo aldırır mııı aldır maz mı tşk.
 3. Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır mı ?

  Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır mı ?

  kabak çekirdeği kabak çekirdeği kilo yapar mı kabak çekirdeği kilo aldırır mı Ufak tefek , atıştırmalık, eğlencelik çerez olduğuna bakıp avuç avuç kabak çekirdeği tüketenlere sesleniyoruz melekler :) Eğer kilo probleminiz varsa dikkatli olun, çünkü kabak çekirdeği kilo yapar. :tik: Kabak çekirdeğinin iç kısmı yüzde 45-50 civarında doymamışlık bakımından zengin (oleik, linoleik asit) koyu...
 4. Üzüntü Kilo Aldırır Mı?

  Üzüntü Kilo Aldırır Mı?

  üzüntü kilo verdirirmi üzüntüden kilo alınırmı üzüntü kilo yaparmı Bazı kişiler arasın da üzüntü sonucu kilo verilirken bazıların da ise kısa sürede kilo alımında fazlalıklar görülür. Halk arasın da çok yaygın olan üzüntünün kilo aldırdığı yolun da merak ettiğiniz bilgileri uzmanlardan sizler için aktarıyoruz. Üzüntü ve can sıkıntısı bir grup in*sanın iştahını azalttığı onları yemeden...
 5. Protein Tozu Zararlı Mı ?

  Protein Tozu Zararlı Mı ?

  protein tozu nedir,protein tozu ne için kullanılır,protein tozunun yan etkileri varmı,protein tozu kullananlar,protein tozu hakkında bilgiler Antreman esnasında yorulan kasların beslenebilmesi ve kendini toparlayabilmesi için Proteine ihtiyaç duyar. Yetersiz Beslenme ile birlikte gelen Protein yetersizliğini hızlı bir şekilde gidermek için Protein Tozları Kullanılmaktadır. Peki Bu...

Sayfayı Paylaş