Proteinlerin özellikleri ve görevleri

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Proteinlerin Görevleri nelerdir

Proteinlerin insan sağlılında ne gibi faydaları vardır protein nedir diye merak edenler, işte size aradıınız tüm bilgiler Melek'ler. Proteinler hakkında bilgiler bu yazımızda sizleri bekler.

protein-kahvalti-1a9.jpg

Proteinler ve görevleri hakkında bilgi:

Yapısal görevi : Hücre zarı , organel , kas hücrelerinde aktin miyozin flamentleri gibi yapıları oluşturur.
Enzim görevi : Biyokimyasal reaksiyonları katalizler.
Taşıma görevi : Hemoglobin vücutta O2 ve CO taşır.
Tanıma görevi : Hücre zarındaki özel proteinler moleküllerin tanınıp hücreye alınmasında rol oynar.
Hormonal görev : Hormonların yapısını oluşturarak vücutta yaşamsal olayların düzenlenmesinde rol oynar.
Savunma görevi : Antikorlar halinde vücudun savunmasında rol alır.
Enerji kaynağı : Gereksinim duyulduğunda enerji kaynağı olarakta kullanılır.
Osmotik basıncın korunmasında : Kanda bulunan proteinler kan ile doku sıvısı arasında osmotik basıncın ayarlanmasını sağlayarak madde alış verişinde rol oynar.
Dokularda fonksiyonel yapı olarak : Kaslarda aktin ve miyozin , bağ dokusunda fibroblastların oluşturduğu lifler , sinir dokusunda nöronlar.
Akseptör olarak : Klorofil ve ışık akseptörleri .
Koruma : Yılan zehiri gibi.

Fitness sporuyla uğraşıyorum ve protein kavramına hiç bu açıdan bakmadığımı söylemek istiyorum. Biyoloji dersinde yanlış hatırlamıyorsam en son böyle bir konu gördüm zaten o derse de önem vermediğimi rahatlıkla anlamışsınızdır herhalde :). Spor salonlarında sürekli zorlayarak ve ağırlık arttırarak bağıra çağıra yıprattığımız ve harap ettiğimiz kas gruplarımızı yenilemek ve güçlendirmek amacıyla ihtiyacım var diyip bir kenara atıyordum protein konusunu. Ama bu kadar yararlı ve vücut için önemli olan bir şeyin fazlası da zarardır doğal olarak.

Bundan sonra protein tozunu kullanırken veya yiyeceğim protein ağırlıklı besinlerde proteinin sadece tek taraflı katkısını düşünmem herhalde. Paylaşım için teşekkürler en azından protein konusunda herkesten farklı bilgileri de aktaracağım artık.

Geri