Psikiyatri hastalarının yüzde 36’sı kadın

M

Misafir

Forum Okuru
Psikiyatri hastalarının yüzde 36’sı kadın
4 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ev işlerinden sıkılan birçok ev kadını, sorunsuz bir şekilde sokağa çıkabilmek için hasta taklidi yaparak hastanelere koşuyor.
Erkekler kıraathanede vakit geçirirken, kadınlar da hastane kuyruklarında ‘sosyalleşiyor’.
Psikiyatr Doç. Dr. Arif Verimli'nin 4 bin hasta üzerinde yaptığı araştırma, kadınların yüzde 85'inin asılsız bedensel şikayetlerle doktora gittiğini, çünkü doktorlarla konuşmayı bile ‘sosyal bir faaliyet’ olarak gördüklerini ortaya koydu. “Ağrılarına gereğinden fazla önem vererek enerji kaydırması yapıyorlar” diyen Verimli, şöyle konuştu: "Evdeki huzursuzluk ikinci plana itiliyor. Hasta olduklarında eşlerinden ilgi görüyor, etrafındakilere sözlerini dinletebiliyorlar. Bu da hoşlarına gidiyor. Sosyal çatışmalarını hastalıklarla çözdüklerini keşfediyorlar." Dr. Verimli ayrıca psikiyatrik tedavi gören hastaların yüzde 36'sının ev kadını olduğunu ve bu durumun bitmeyen çocuk bakımı, temizlik, ütü gibi mecburi rutin işlerden kaynaklandığını da vurguluyor. Türkiye genelinde 15 milyon kadının yüzde 20'sinin bu sorunu yaşadığını belirten Dr. Verimli, “Bunu bilinçdışı bir mekanizmayla yapıyorlar. Kendi isteklerini dile getiremedikleri ve yaşam koşullarını kendileri belirleyemediği için öfke yaşıyorlar. Bu da zamanla adale, sırt, baş, mide gibi ağrılara neden oluyor. Daha sonra doktora gitmeler başlıyor. Doktora gittikçe de kendilerini özgür hissediyorlar. Bu sayede evlerinden engelsiz şekilde uzaklaşabiliyorlar” diye konuştu.

Ce: Psikiyatri hastalarının yüzde 36’sı kadın

Uğraş bulun, çalışın, az çocuk yapın. Ve kadınlar kendinize vakit ayırın. Sonra evişi cocuklar derken bunalıma giriyorsunuz.

Yaaa ben anlamıyorum. Evlenince art arta niye çocuk yaparsınız durun biraz bakalım evlendiğiniz adamla anlaşabiliyormusunuz.
Sarımsağı gelin etmişler 40 gün kokusu çıkmamış kızlarrr kendinize ve karşınızdaki tanımadığınız erkeğe zaman tanıyın. Sonra mecburen evliliği sürmeye çalışıp bunalıma giriyorsunuz.

Meleklermekanının melekleri, önemli olan çocuk doğurmak değil, kaliteli bir cocuk yetiştirmek, ona tüm eğitim imkanlarını sunarak hem milletimize hem de dünya ya faydalı bir birey yetiştirmek.

Kendinize uğraş bulun, evlenmiş olsanızda siz bir bireysiniz. Ve birşey üretirseniz. Ruh sağlığınız daha iyi olur.

Amma gevezelik yaptım, kusura bakmayın kızlar :D:D

Geri