Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Pullu Karıncayiyen (Pangolin)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  PANGOLİN'LER veya PULLU KARINCAYİYENLER


  Pangolin veya öbür adıyla «pullu karıncayiyen» Asya ve Afrika ile bazı Pasifik adalarının yerüsidir. Görünüşte dev bir çam kozalağını andırır.
  Pangolin'e biraz daha dikkatli bakarsanız, üzerindeki örtünün bu kadar basit olmadığım görürsünüz. Bundan ötürü de bu garip örtüye, bir nevi eklemli zırh demek her halde doğru olur.
  Pangolin, alt yüzü hariç, tepesinden kuyruğunun ucuna kadar üst üste binen, geniş ve uçları sivri pullarla örtülüdür. Bunların yapısı boynuzumsu, kenarları keskindir. Bu zırh, hayvana, tatu'nun levhan zırhına kıyasla daha fazla hareket kolaylığı verdiği gibi, bir düşmana karşı saldırma silahı olarak da kullanılabilir.

  KENDİNİ KORUMA SANATININ USTASI

  Pangolin, kendini koruma sanatının ustasıdır. Hayvan bir tehlike fark edince, hemen topaç olarak kendini korumaya hazırlanır. Böylelikle vücudunun çıplak olan alt yüzeyini emniyete alır. Aynı zamanda pullarını da havaya dikerek korkunç bir görünüş meydana getirerek karşısndakini ürkütmeye çalışır.
  Saldıran hayvan, bu ihtara ve beraberindeki gürültülü tıslamaya aldırış etmeyecek olursa, pangolin kuyruğunu umulmadık bir hızla savurarak keskin bıçaklarını düşman hayvanın etine saplar. Düşman, pangolin'i bir yerinden yakalamaya yeltendiği takdirde, dikilmiş bıçaklar bu defa hızla inerek kesici vuruşlar yapar. Pangolinler aslında barışsever hayvanlarsa da, gerekince gayet tesirli bur şekilde dövüşürler. Kendilerini ve yavrularını korumaya çalışırlar.
  Pangolin, Amerikan karıncayiyeni' ne yakın akraba değilse de, bazı bakımlardan ona benzer. Karıncalar ve termitlerle karnını doyurur. Dişleri yoktur. Başı ufak, yüzü sivridir. Minik ağzından fırlayan gayet uzun ve yapışkan diliyle böcekleri toplar. Vücudunun her iki ucunda da incelen bir yapısı vardır.   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Pullu Karıncayiyen (Pangolin)
  çok ilginçmiş görünümü
  saol canım
   
Pullu Karıncayiyen (Pangolin) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. pullu tunik

  pullu tunik

  pullu tunik pullu tunikler tunik modelleri üst kısımları pullarla işlenmiş; hem günlük hayatta hemde özel günlerde giyilebilecek şık tunikler...
 2. kasnakta pullu oda takımı

  kasnakta pullu oda takımı

  kasnakta oda takımı yapılışı kasnakla yapılan oda takımları kasnakta dantel yatak odası takımı yatak odası yapılışı 3ay önce başladım bazıları denemelerim ama onlarda güzel oldu evimde kullanıyorum. hediyelik yapıp götürdüm şimdi sipariş üzerine yapıp satmaya karar verdim bi kaç model daha yapıcam papatyalı felan değişik renklerde almak isteyen olursa tam oda takımı 12 parça peçete,bir adet...
 3. pullu converseler

  pullu converseler

  Gençlerin,yaşlıların son yıllarda en rahat bulduğu ve sık tercih ettiği converseleri bende rahatça kullanıyorum mutlaka sizdede vardır meleklerim şimdi pullu converselere bir gözatalım.:):)
 4. Havlu Kenarı Pullu

  Havlu Kenarı Pullu

  Havlu Kenarı Pullu modeller eklerseniz çok sevinirim diğer modellerinize baktım çok beğendim ama pullu model göremedim.

Sayfayı Paylaş