1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Pürüzsüz Cilt İsteyenler Okuyun

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; pürüzsüz cilt hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, kim istemez bebek gibi bir cildi olsun, fondötene pudraya gerek duymadan doğal ve taze görünsün. Herkes ister ama ne yazık ki bazıları bu konuda yeterince şanslı olamıyor. Kimsinin yapısal olarak yumuşak ve pürüzsüz bir cildi varken, kimisinin de ne yazık ki problemli bir cildi oluyor. Eğer cildiniz problemliyse ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa lütfen makalemize bir göz atın. Belki işinize yarayabilir :tik:  < Konu Resmi..>

  Akne, dermatologların en sık tedavi ettiği hastalıkların başında gelir. Ergenler ve genç erişkinlerin büyük bir çoğunluğu akne nedeniyle doktora gitmektedir. Akne her ne kadar dönemsel olması dolayısıyla bazı hekimlerce fizyolojik olarak dahi algılanabilmekteyse de; özellikle sosyal olarak kabul görme ihtiyacının en fazla olduğu ergen hastalar için fizikselden öte ruhsal bir problemdir.

  Akne tekdüze bir tablo olmayıp “Komedon” adı verilen siyah ve beyaz noktalardan iltihaplı kistlere uzanan bir spektrumdan oluşur. Farklı şiddetteki aknede farklı tedaviler uygulanmaktadır. Akne, kıl folikülleri yani gözeneklerin bir hastalığıdır.

  Akne Tedavisinde Temel İlke Derinin Üst Tabakasının Soyulmasıdır

  Akne ve komedonları olan kişilerdeki yanlış kanılardan biri iltihapların “kirlilik” sonucu veya dış ortamdaki bakteriler sonucu oluştuğudur. Dolayısıyla cilt temizleme ürünlerinin aşırı kullanımına sık rastlanır. Bazen ciltte fazla olduğu hissedilen yağın sürekli aşırı derecede azaltılmaya çalışılması tepkisel bir aşırı yağlanmayla sonuçlanmaktadır. Akne tedavisindeki temel ilke derinin üst tabakasının soyulmasıdır.

  Gözenek ağızlarının serbestleşmesi komedonları ortadan kaldırır ve aknenin iltihaplı elemanlarının oluşmasını engeller. Soyma işlemi için salisilik asit, retinoik asit, meyve asitleri gibi çeşitli asitler kullanılır. Soyma işlemleri hastanın cilt tipine ve komedon yoğunluğuna göre değişir.

  Makyajınıza Dikkat Edin!

  Gözenekleri serbestleştirici tedavi yapılırken, hastaların özellikle tıkayıcı nitelikte makyaj yapmamaları gerekir. İdeal olan hiçbir ürün kullanmamaktır ancak kamuflaj ihtiyacı genellikle çok yoğun ise nadiren su bazlı sıvı fondötenler kullanılabilir. Özellikle parçacıklı pudralar (ışıltılı ürünlerde mika tozları bulunur) kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Yanlış davranışlardan biri de aknelerin ve özellikle komedonların sıkılmasıdır. Her ne kadar yandan basınç uygulayarak gözenek içeriğinin dışarı çıkarılması amaçlanıyorsa da, içeriğin bir kısmı derinin daha derin tabakalarına doğru itildiğinden daha derin sivilce oluşmasına yol açabilmektedir.

  Ayrıca özellikle pigmantasyona meyilli olan koyu tenli kişilerde akne ve komedonlara tahriş edici girişimlerde bulunmak iz kalmasına neden olmaktadır. Komedonlar hekim tarafından, folikül içeriğinin tam çıkarılmasını sağlayan özel bir alet ile temizlenebilir. Soyma dışında yağ miktarını, bakterileri ve “inflamasyon” denen yangılı doku yanıtını azaltmaya yönelik tedaviler gerekli durumlarda kullanılmaktadır. Düşük doz antibiyotikler günümüzde daha hafif olgularda dahi tercih edilmektedir.

  Doğal Yağları Gönül Rahatlığı İle Tüketebilirsiniz

  Gıda ile aknenin ilişkisi net olarak bilimsel bir destek bulamamıştır. Ancak hastaların kişisel olarak özellikle kendilerinde akne oluşumuna neden olduğunu bizzat gözledikleri bir gıda maddesi var ise onu tüketmeyebilecekleri söylenebilir.

  Beslenme ile alınan yağların derideki yağ bezlerinde üretilen yağlara olan katkısı çok az olduğundan genel inanışın aksine yağlı gıdaların tüketiminde özel bir kısıtlama yoktur.

  Doymamış yağ asitleri içeren gıdaların (Balık yağı, avokado, zeytinyağı, ceviz, vs.) tüketimi ciltteki yağ üretiminin dengesi için gerekli olan yağları içerdiğinden olumlu etkileri bulunmaktadır. Son yıllarda kabul görmeye başlayan bir görüşe göre; özellikle kadınlarda glisemik indeksi ve yükü yüksek gıdaların yoğun tüketimi yağ bezlerini olumsuz etkilemektedir. Rafine ürünler, şekerli ve unlu gıdalar bazı kişilerde akneye neden olmaktadır.


   
Pürüzsüz Cilt İsteyenler Okuyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yüzü germek isteyenler okuyun

  yüzü germek isteyenler okuyun

  yüzü germek yüzü germek için yüz germe Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Yüz germe girişimiyle elde edilebilecek sonuçların sınırlı olabileceğini anlamak ve psikolojik olarak dengeli olmak önemlidir. Tüm yüz için çizilmiş ideal bir şablon yoktur. Amaç daha iyi bir yüz görünümünü sağlamaktır. Cilt yapısı, etnik...
 2. 9 adımda pürüzsüz cilt

  9 adımda pürüzsüz cilt

  İyi bir cildiniz yoksa, cildinizin bakıma ihtiyacı olabilir. :) Nelere ihtiyacınız olacak? Düzen Disiplin Cilt temizleyici Döküntüler için yumuşak bir fırça Nemlendirici 1. adım: İyi bir görünüme sahip olmak için cilt bakımı ve temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Tüm modeller photoshopun nimetlerinden yararlanıyor, hiçbir cilt bakımı photoshoplu güzelliği sağlamaz anacak cildinizin...
 3. Pürüzsüz Bir Cilt İçin 9 Adım

  Pürüzsüz Bir Cilt İçin 9 Adım

  Mankenlerin cildine herzaman özenmişimdir...Herzaman pürüzsüz ve bakımlı görüyorlar diyorsanız birazcık bakımla sizinde pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cildiniz olabilir :tik: Güzellikleriyle dillere destan modellerin cildi gibi bir cilde sahip olmak için ufak ancak dikkat etmeniz gereken öneriler.. Nelere ihtiyacınız olacak? Düzen Disiplin Cilt temizleyici Döküntüler için...
 4. Pürüzsüz bir cilt için besinler

  Pürüzsüz bir cilt için besinler

  pürüzsüz bir cilt, için, besinler, cildi pürüzsüzleştiren bilgiler burada arkadaşlar. Cildinizi pürüzsüz kılacak besinler hangileriymiş; buyrun burada öğrenelim Melek'ler. Sivilce ve koyu renkli halkalar için koyu yeşil yapraklı bitkiler; Yapılanaraştırmalara göre, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler, içerdikleri çinko ve bol miktarda antioksidan sayesinde, sivilcelere karşı iyi...
 5. Farmasi "The Ladybird" İle Pürüzsüz Ciltler!

  Farmasi "The Ladybird" İle Pürüzsüz Ciltler!

  farmasi the ladybird, farmasi fondöten, the ladybird fondöten Sevgili melekler, ünlü kozmetik markası Farmsi, gün boyu mat ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen bakımlı bayanlar için yepyeni bir fondöten piyasaya sürdü. Tüm cilt tipleri için uygun olan The Lady Bird, yağsız formülü ile parlamayı önler. Fazla yağın ciltte yarattığı sivilcelenme gibi sorunlara neden olmaz. İnce çizgileri...

Sayfayı Paylaş