Rahat bir uyku için ne yapmalıyız

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Rahat bir uyku için ne yapmalıyız
Uyku problemlerinizi, nefes hareketleriyle ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek yenmeniz mümkün.
Endişe ve uyku iyi bir ikili değildir. Endişe duyulacak herhangi bir durumla karşılaşınca bütün gün kendilerini yorgun ve kötü hisseden insanların sayıları gün geçtikçe çoğalıyor. Bunun nedenlerinin başında ise endişe kaynaklı uyku problemleri geliyor.
Bazı değişiklikler yapıp, uyku problemlerinizin hayatınızı kötü yönde etkilemese bir son vermenin zamanı geldi. Finlandiya’da bulunan bir araştırma enstitüsü tarafından, 5 yıldır sürdürülen bir araştırma, yaşadıkları stresli olaylar nedeniyle endişe problemi yaşayan insanların, bu olaylar bittikten en az 6 ay sonra bile uyku problemleri yaşadıklarını ortaya koydu.
Oxford Üniversitesi’nin geçen yıl yayınlamış olduğu bir rapora göre, uykuya geçmek için güzel şeyler hayal etmek oldukça etkili oluyor. Fakat ilk olarak zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanız gerekiyor.
Aşağıdaki adımları uygulayarak zihninizi ve bedeninizi rahat bir uyku için hazırlayabilirsiniz.
1. YORGUN OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN
Koşup oynayan bir çocuk, bütün gün hareketsiz bir şekilde bilgisayar oyunu oynayan çocuklara göre daha kolay uykuya dalacaktır. Yetişkinler için de bu kural geçerlidir. Araştırmalara göre, düzenli yapılan egzersizler, endişeyi ve depresyonu önler ve uyumanıza yardımcı olur. Bu egzersizleri planlamak zorunda değilsiniz. Hareketli bir yürüyüş, bahçeyle biraz ilgilenmek, yüzmek ya da bisiklete binmek kendinizi yeterince yorgun hissettirebileceği için yararlı olacaklardır.

2. UYKU ODANIZI YARATIN
Sessiz ve huzurlu bir ortama ihtiyacınız var. Televizyonlar ve bilgisayarlar uykuya dalmanızda size yardımcı olmazlar. Onları yatak odanızın dışında tutun. Yatak odanız için, örttüğünüzde odayı karanlık yapacak perde ya da güneşlikler seçin. Eğer rahat değilse, yatağınızı da daha iyi bir yatakla değiştirin.

3. ENDİŞELERİNİZLE BAŞA ÇIKIN
Yatmaya gitmeden önce, endişe duyduğunuz konulardan konuşmamaya özen gösterin. Bu konulardan konuşmak yerine, kitap okumak, hafif müzik dinlemek ya da sıcak bir banyo yapmak gibi rahatlatıcı aktivitelerde bulunun.

4. ERKEN KALKIN
Alarmını daha erken bir saate kurun. Araştırmalar gösteriyor ki, sürekli olarak olması gerekenden yarım saat erken kalkmak uyku bozukluklarının iyileştirilmesinde yardımcı oluyor.

5. YATAĞA GİTMEDEN ÖNCE UZAK DURMANIZ GEREKEN ŞEYLER
Yatağa gitmeden en az beş saat önce kafein alımını kesin.

  • 1 ya da 2 kadeh şaraptan daha fazlasını içmeyin.
  • Nikotin alımından uzak durun. Buna nikotin bandı ve nikotin sakızları da dahil.
  • Gece yarısı haberleri ya da aksiyon ve korku filmlerini yatağa gitmeden önce izlemeyin.
Bütün bu adımları uyguladıktan sonra kendinizi yatağınıza bırakın. Gözlerinizi kapatın. Rahatlamaya bir kaç derin nefes alarak başlayın. Daha sonra vücudunuzu kısa ve uzun hareketlerle gerin. Kaslarınızı gerin ve bu gerginliği önce yüzünüzde, boyun ve omuzlarınızda tutun. Daha sonra, göğüs bölgenizde, sırtınızda, karnınızda, kollarınızda, ellerinizde ve parmaklarınızda bu gerginliği hissetmeye çalışın.Bütün bu germe hareketlerinden sonra vücudunuzu rahatlamaya bırakın.
Nefes alıp verirken nasıl nefes aldığınızı hissetmeye çalışın. Her nefes verişinizde rahatladığınızı hissetmeye çalışın. Nefesinizi yeterince hissettiğinize inanıyorsanız, tam anlamıyla rahat olacağınızı düşündüğünüz bir yerin hayalini kurun. Belki bir tatil, belki sevdiğiniz bir oda belki de bulunmak istediğiniz herhangi bir yer… Kendinizi hayalini kurduğunuz o yerde uzanmış, sakin, güvende ve son derece rahat hissetmeye çalışın. Daha sonra almış olduğunuz her nefeste daha rahatlamış olduğunuzu görecek ve istediğiniz zaman uykuya dalabileceksiniz.
 
Üst