Rahat Bir Uyku İçin Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Rahat Bir Uyku İçin Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Bu konu; Rahat Bir Uyku İçin Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı hakkında bilgiler vermektedir.


Sevgili melekler, dinç ve sağlıklı bir beden için ilk şart verimli bir uykudur. Dinlenmeyen beden dinç olamaz, bu da günlük yapılan her işe yansır, kişinin sağlığı bozulur, a'dan z'ye her konuda sorun çıkar. Bunun için uyku saatlerine ve uyku düzenine son derece dikkat etmek gereklidir. Sağlıklı bir uyku için ise öncelikle uygun bir yatak ve oda düzeni lazımdır. Yeterli miktarda uyuduğunuzu düşünseniz bile uykunuzu alamamış olmanızın sebeplerinden birisi yatak odanız olabilir...


uyku-278.jpg

Gürültüyü Engelleyin

Öncelikle odanızın mevkisine dikkat edin. En ideali odanızın girişe yakın olmaması ve sokak gürültüsünü odanızın içine doldurmayacak bir konumda olmasıdır. Örneğin bütün trafiğin gürültüsünü odanızın içinde rahatlıkla duyuyorsanız, oda seçimini değiştirmeyi düşünmeli, hatta değiştirmelisiniz.

Gürültüsüyle sizi rahatsız edecek aletleri odanızda bulundurmamanız iyi olacaktır. Örneğin saat, laptop veya bilgisayar, televizyon gibi dikkat dağıtıcı aletleri bulundurmazsanız, daha rahat uykuya dalar ve gece bunların sesinden dolayı uyanmazsınız.

Odanızın boyutu da önemlidir. Çok küçük bir yatak odası sizin üstünüze üstünüze gelebilir ve sizi boğabilir. Bu da rahat uyumanıza engel olur. Çok büyük bir yatak odası ise size samimiyet ve sıcaklık duygusunu veremez, kendinizi odanızda gibi hissedemeyebilirsiniz. Tercihinize göre orta büyüklükte bir oda en iyi seçim olacaktır.

Yatak Konumu

Yatağınızın baş kısmı duvara dayanmalı ve tepesinde pencere olmamalıdır. Aksi takdirde hem pencereden sızan hava akımı, hem de ışık sizi rahatsız edecek ve uykunuzu bölecektir. Yatağın ayak tarafı ise boşluğa denk gelmelidir. Önünde herhangi bir engel olması sıkışmışlık hissi verir ve rahatsız edici olur.

Odanın dekorasyonu önemlidir. Odanın içinin çok dolu olması iyi değildir. Gereksiz eşyalarla odanızı küçültüp daraltmayın. Odanız ferah olmalı, boğucu değil. Aydınlatma için halojen ampulleri seçmeniz, spot gibi fazla göz alıcı ve yatmaya yakın rahatsızlık verecek ışıklardan daha iyidir. Perdelerin iyice kapalı olduğuna ve ışık geçirmediğine emin olmak, sabah ışık sızıntısı yüzünden uyanmanızı engelleyecektir.

Renkler insanın ruh hali üzerinde oldukça etkilidir. Örneğin bir mekânın duvarlarını sarı renk boyamak tercih edilmez çünkü uzun süre bakıldığında rahatsızlık veren bir renktir. Odanızda mavinin tonları veya pastel tonlar daha rahatlatıcı olacaktır.
 
Üst