Rahim Ağzı Kanseri HPV Nedir - Tedavisi Nasıl Yapılır?

ay_se_l

Yeni Üye
Üye
Rahim Ağzı Kanseri HPV Nedir - Tedavisi Nasıl Yapılır?
Rahim ağzı kanseri yani serviks kanseri günümüzde önlenebilir hastalıklar arasındadır. Smear Pap- smear testi sayesinde hastalığın erken teşhisinin yapılması ve tedavisinin uygulanmasıyla bu sağlanmaktadır. Araştırmalarda 45 yaşın altındaki kadınlarda en fazla görülen kanser türleri arasında ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanseri, aşılama yoluyla korunabilecek bir rahatsızlıktır.Serviks rahmin vajene açıldığı dar boyundur. Enfeksiyonların rahme ulaşmasını engellemekte ve bariyer görevi görmektedir. Serviks hücrelerinde anormal şekilde kontrolsüz büyüme olduğunda, rahim ağzı kanseri meydana gelir.

Rahim ağzı kanserinin nedeni nedir?

Rahim ağzı kanserinin sebebi Human Papiloma Virüs (HPV) tür. Bu kadınlara genellikle cinsel ilişkiyle bulaşmaktadır. Bu virüsten korunmak için, kadınların 12-26 yaş aralığında üç doz halinde aşılanması gerekir.

Rahim ağzı kanserinin tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Kanserin oluşmadan erken dönemde tespit edilmesi için, pap-smear testinin yapılması gerekir. Kadınların yılda bir defa bu testi yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Bu rahatsızlığın cerrahi yolla tedavisi yapılmaktadır.

HPV virüsü ve rahim ağzı kanseriyle ilişkisi nedir?

Cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklar içinde Human Papiloma Virüs (HPV) ilk sıralarda yer alır.Rahim ağzı kanserinden korunmak için HPV aşısı uygulanmalıdır. Cilt temasının olması da virüsün bulaşması için yeterli olur. Virüsün bulaşması durumunda, 6 haftada etkisi görülmeye başlar. Ayrıca virüs yıllarca sessiz bir süreç geçirebilir. Bu kişinin bağışıklık sisteminin baskılaması sonucunda olur. Virüs kadınlarda rahim ağzı kanseri, genital siğil gibi sorunlara neden olurken, erkeklerde virüsün taşıyıcı olarak etkili olurlar. Bu sayede kadınlara bulaşmasını sağlarlar.

HPV aşısı ne zaman uygulanmalıdır?

Bu aşı canlı virüs içeriğine sahip değildir. Uygulaması 6 ay içinde 3 doz şeklinde olur. Hastalıklarda etkili olan dört tane virüse karşı koruyuculuk sağlar. Ancak vücutta bu virüsün olması halinde, koruyuculuk etkisi yoktur. Aşının kadınlara en erken 9 yaşında uygulaması yapılabilir. Ancak 12-26 yaş arasında yapılması esastır. Çünkü bu yaşlarda henüz cinsel ilişki başlamadığından, kadınlar virüsle karşılaşmamıştır. Bu nedenle aşı tam olarak koruma sağlar. Kadında cinsel yaşam başladıysa, aşının koruyuculuğu daha az olur. Kadında HPV virüsü olması halinde, sadece diğer üç virüse karşı koruyuculuk sağlanır. Bu hastalıklar yönünden risk taşıyan kadınların HPV aşısı yaptırması gerekir.

HPV aşısının koruma etkisi ne kadar sürer?

HPV aşısı vulva, serviks oluşumları, vagina prekanseröz ve genital siğillere neden olan dört tane virüs üzerinde etkilidir. Bunlardan birini kapan kişilerde, diğerlerine karşı etkili olur. Aşı sadece korunmayı sağlar, bu hastalıkların tedavisinde etkili değildir. Virüsleri kapmayan kişilerde, korunma sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar aşının 5 yıl süreyle koruyucu etkisini devam ettirdiğini belirlemiştir. Fakat yine de, rahim ağzı kanseri için gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Bazı durumlarda aşının koruyuculuğu azalmaktadır. Üç doz halinde uygulanan aşının koruyucu etkisi daha fazla olur.
 
K

kamuran06

Forum Okuru
EDIT BY BEYZA BAŞKA SİTEYE YÖNLENDİREN REKLAM LİNKİ BIRAKMAYIN.REKLAM VERMEK İSTİYORSANIZ İLETİŞİME GEÇİN. gerçekten zorlu bir süreç.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst