1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Rahim filminde Hidrosalpenks teşhisi nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tüplerin tıkanıklığı sonucu oluşan, tüpün içi sıvı dolu şişkin olan kısımlarına verilen isimdir.Hidrosalpenks genellikle rahim filmi ile ve bazen de ultrason muayenesi sırasında tespit edilebilmektedir.Fallop tüpleri rahime bağlıdır. Normalde fallop tüpü her ay yumurtalıktan salınan yumurtayı alır.Sperm vajinadan rahime doğru ilerler ve iki tüpten birinde yumurtayla buluşur. Yumurta ve sperm birleştiğinde döllenme gerçekleşir ve embriyo gelişimi başlar. Embriyo tüpten rahime doğru ilerler. Rahime ulaştığında rahim duvarına yerleşir ve bebek gelişimi başlar. Geçirilmiş bir enfeksiyon tüplerin sıvı ile dolmasına ve genişlemesine yol açabilir. Bu durumdaki tüpe hidrosalpenks adı verilir. Rahimde normal bir gebelik oluşamaz çünkü tüp şiddetli bir şekilde zarar görmüş ve engellenmiş olabilmektedir. Bu engel yumurta ve spermin buluşmasına müsaade etmeyebilmektedir.

  < Konu Resmi..>


  Hidrosalpenkse neden oluşur?
  Hidrosalpenks genellikle tüplerdeki eski bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Bu enfeksiyonlara cinsel yolla bulaşan bir hastalık sebep olabilmektedir. Diğer nedenler içinde daha önceden geçirilmiş bir ameliyat (özellikle de tüplerle ilgili ameliyatlar) veya pelvisteki şiddetli adezyonlar (yapışıklıklar) yer almaktadır.
  Hidrosalpenksin semptomları nelerdir?
  Hidrosalpenksli bazı kadınlar göbeğin alt kısmında veya karında sık sık veya devamlı olarak ağrı hissedebilmektedirler. Vajinal akıntı da olabilmektedir. Diğer kadınlarda hiç semptom olmayabilmektedir.
  Hidrosalpenks Hidrosalpenks
  Doktorum hidrosalpenksi nasıl teşhis edecektir?
  Bunun için üç yol mevcuttur:
  x-ışını işlemi:
  Doktor rahim ağzınıza bir alet yerleştirir ve rahminize özel bir sıvı enjekte eder. X-ışınıyla (histerosalpingogram -HSG- adı verilir) sıvının nereye gittiğini görür. Tüpler açıksa sıvı tüplerden dışarı akacaktır. Eğer tüpler tıkalıysa sıvı akmayacak ve doktorunuz hidrosalpenks olup olmadığını söyleyebilecektir. Genellikle doktor vajinadan rahime doğru bir boya vererek tüplerin sonuna kadar gidip gitmediğine bakmaktadır.
  Fakat bazen bu test yanlışlıkla tüplerinizin rahminizle birleştikleri yerden tıkalı olduğunu da gösterebilir (yanlış pozitif). Bu yanlış pozitif bulgu kadınların %15’inde görülür.
  Hidrosalpenks
  Röntgen işlemi ile görüntüleme
  Ultrason:
  Doktorunuz ultrasonla tüplerinize bakabilir, fakat genellikle değerlendirme yetersizdir.
  Hidrosalpenks
  Ameliyat:
  Doktorunuz göbek deliğinizin hemen altından küçük bir delik açar ve karnınızın içine özel bir teleskop (laparoskop) yerleştirir.Bu teleskopun arkasına portatif bir kamera bağlıdır ve doktor karnınızın içini televizyondan görebilir.
  Bu ameliyat (laparoskopi) sırasında tıkalı olup olmadıklarını görmek için tüplerinize bakılır.Hidrosalpinksiniz varsa tüpünüz bir sosis misali şişmiş olarak görülür.Genellikle doktor vajinadan rahme ve tüplere doğru boyalı su verir ve bu suyun tüplerin ucundan karnınızın içine dökülüp dökülmediğini izler.Doktorunuz laparoskopi sırasında karnınıza yapılan diğer küçük kesilerden gerekli ise cerrahi işlemler de yapabilir.
  Hidrosalpenks
  Eğer hidrosalpenksim varsa, bebek sahibi olabilir miyim?
  Fallop tüpleriniz tamamen tıkalıysa, yumurta tüplerden rahime doğru geçemez. Bu durumda hamile kalabilmek için önce hidrosalpinks (hidrosalpenks) tedavisi yapılmalıdır. Doktorunuz ameliyatla tüplerinizi açabilmektedir. Bu yöntem artık kullanılmamakta olup, yardımcı üreme teknikleri tercih edilmektedir. Eğer tüplerde çok fazla hasar varsa, tüpler açık olsa bile yumurta tüplerden geçemeyebilir. Normalde tüplerin içi mikroskopik boyutlarda tüycüklerle kaplı olup bu tüycüklerin koordineli hareketleri yumurtanın tüp içindeki yolculuğuna yardımcı olur. Ayrıca tıpkı bağırsaklarımızın içi gibi kıvrıntılar da vardır. Enfeksiyon ve hidrosalpinkse bağlı basınç artışı tüpün bu fonksiyonel yapısını bazen kalıcı olarak bozmuştur. Bu tedavilerden biri de, in-vitro fertilizasyon (IVF)(Tüp Bebek) dur. Bu prosedürde yumurta ve sperm laboratuvar ortamında birleştirilir. Daha sonra doktor döllenen yumurtaları (embriyoları) rahime yerleştirir. Hidrosalpenksiniz varsa bilinmeyen nedenlerden ötürü IVF işe yaramayabilmektedir. IVF tedavisine başlamadan önce doktorunuz tüpün alınmasını veya rahimden ayrılmasını önerebilir.
   
Rahim filminde Hidrosalpenks teşhisi nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hidrosalpenks

  Hidrosalpenks

  hidrosalpenks belirtileri tedavisi bitkisel tedavi Tekrarlayıcı veya kronik adneksiyel enfeksiyonlar fallop tüplerinde kistik dilatasyona (hidrosalpenks) yol açarak adneksiyel kitle şeklinde ortaya çıkabilir. Kadın inferilitesinin %40’ı, en şiddetlisi hidrosalpenks olan tubal hasara bağlıdır. Erken (yaşta) seksüel aktivite,çok eşlilik, pelvik enflamatuar hastalık,cinsel yolla bulaşan...
 2. rahim film

  rahim film

  ben dilek rahim filimi cekilcek bu ay ama cok korkuyorum neyapcam bilmiyorum
 3. Rahim Filminde Tüpler Tıklalı Çıkarsa Ne Olur ?

  Rahim Filminde Tüpler Tıklalı Çıkarsa Ne Olur ?

  Bu konu; Rahim Filminde Tüpler Tıklalı Çıkarsa Ne Olur konusu hakkıdna bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bebek sahibi olmakta problem yaşayan kadınların tedavi sürecinde doktor kontrolünde yaptırdıkları işlemlerden birisi HSG rahim filmidir. Rahim filmi ile tüplerin kapalı ya da açık olma durumları incelenebilir. Eğer tüplerde tıkanıklık tespit edilirse ne olur, süreç nasıl işler ? Bu...
 4. Rahim filminden sonra hamile kalınırmı?

  Rahim filminden sonra hamile kalınırmı?

  rahim filmi sonrası hamile kalanlar,rahim filmi sonrası gebe kalanlar,rahim filmi sonrası hamile kalma olasılığı,rahim filminden sonra hamile kalınırmı,rahim filmi nedir,rahim filmi nasıl çekilir,rahim filmi hakkında bilgiler Histerosalpingografi (HSG, ilaçlı rahim ve tüp filmi veya röntgeni) kısırlık tedavisi gören hastalarda rahim içerisinin şeklen değerlendirilmesi ve tüplerin...
 5. Hidrosalpenksim var bebek sahibi olabilir miyim?

  Hidrosalpenksim var bebek sahibi olabilir miyim?

  Tüplerin tıkanıklığı sonucu oluşan, tüpün içi sıvı dolu şişkin olan kısımlarına verilen isimdir.Hidrosalpenks genellikle rahim filmi ile ve bazen de ultrason muayenesi sırasında tespit edilebilmektedir.Fallop tüpleri rahime bağlıdır. Normalde fallop tüpü her ay yumurtalıktan salınan yumurtayı alır.Sperm vajinadan rahime doğru ilerler ve iki tüpten birinde yumurtayla buluşur. Yumurta ve sperm...

Sayfayı Paylaş