Etiketler:
 1. BeyazMelek

  BeyazMelek Super Moderator

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  677
  Beğenilen Mesajlar:
  323
  Ödül Puanları:
  63

  Rahim içi yapışıklığın tedavisi var mı?

  Konu, 'Kısırlık' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; rahim içi yapışıklık tedavisi hakkında bilgi vermektedir

  Kadınlarda kısırlık sebeplerinden biri olarak geçen rahim içi yapışıklık cerrahi müdahaleyle giderilebilmekte. Kısırlık tedavisi üzerine yeni yöntemler uygulanmakta.Anne olmayı dileyen meleklerimizden rahim içi yapışıklık sorunu yaşayan var ise bu konudaki detaylı araştırmamızı okumasını tavsiye ederim. :tik: İşte rahim içi yapışıklık tanısı ve tedavisi:
  [​IMG]
  Rahim İçi Yapışıklıkların Tedavisi
  Histeroskopi; rahim içi yapışıklıkların tanısında ideal, güvenli ve az tramvatik bir metod olmasının yanı sıra tedavisinde de en iyi metoddur.


  Normal muayene pozisyonunda “histeroskop” denilen ve rahime rahim ağzından geçirilerek ulaştırılan ince bir teleskop kullanılarak rahim içi boşluğun görüntülenmesini ve çeşitli girişimlerin yapılmasını sağlayan “endoskopik yöntem”dir.


  Tedavide izlenecek yol ; histereskop denilen aletle yapışıklıkların giderilip (adezyolizis) normal rahim içi anatomisi sağlanması sonrasında RİA (rahim içi araç) ve östrojen tedavisi ile hasar görmüş rahim alanının yeniden oluşturulması, yeni yapışıklık oluşumunun önlenmesi ve daha sonra hastanın takip edilmesi şeklindedir. Bazı hastalar ise müdahaleye gerek duyulmaksızın yalnızca izlenirler.


  Histeroskopi ile yapışıklıkların açılması tedavisi (adezyolizis), özellikle tekrarlayan gebelik kayıpları olanlar ile infertil olgularda uygulanmalıdır. Orta ve ileri derecelerdeki yapışıklıklarda ve tüp ağızlarının tıkandığı durumlarda kesinlikle uygulanmalıdır.


  Genital tüberkülozlu hastalarda rahim içi boşluk bozulduğu zaman yardımcı üreme yöntemlerinin uygulanmasından önce mutlaka cerrahi girişim yapılmalıdır.


  Cerrahi girişim şöyle uygulanır : çeşitli sıvılar verilerek rahim içi boşluğu genişletilir, makas ile her bir yapışıklık merkezinden ayrılır. Yapışıklıkların giderilmesine en alt kenardan başlanmalıdır ve rahim içi yapı normale gelinceye kadar devam edilmelidir.


  Cerrahi tedaviyi takiben rahim içi boşluğuna RİA yerleştirilerek 2 ay süreyle çıkarılmaması önerilir, burada amaç iyileşmenin başlangıç safhasında yüzeyleri birbirinden ayrı tutarak tekrar yapışmasını önlemektir. Çünkü RİA yerleştirilirse tekrar yapışıklık oluşma riski %10 iken yerleştirilmezse %50’nin üzerindedir.
  Yine 2 ay süreyle hasta östrojen kullanmalıdır. Bunun amacı rahmi uyarıp yara oluşmuş yüzeylerin yenilenmesini sağlamaktır.
  kaynak:vimeo
   
Rahim içi yapışıklığın tedavisi var mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rahim içi yapışıklık Asherman sendromu

  Rahim içi yapışıklık Asherman sendromu

  Herhangi bir nedenle rahim iç kısmında meydana gelen yapışıklıklar intrauterin sineşi olarak adlandırılırlar. Hastalık, tabloyu ilk kez 1948 yılında “travmatik amenore” ismiyle tanımlayan Dr. Joseph G. Asherman’ın anısına ithafen Asherman Sendromu da olarak adlandırılmaktadır. NEDEN OLUR? Asherman sendromu gelişmiş ülkelerde çok sık karşılaşılan bir problem değildir. Bu ülkelerde sendroma yol...
 2. Rahim İçi Yapışıklık Nedir ?

  Rahim İçi Yapışıklık Nedir ?

  Bu konu; rahim içi yapışıklık konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gebe kalamayan, sürekli düşük yapan ya da az adet gören veya hiç göremeyen kadınların bu rahatsızlıklarının temelinde yatan sebeplerden biri rahim içi yapışıklardır. Rahim içi yapışıklık rahatsızlığı Asherman sendromu olarak adlandırılır. Bu sayfamızda sizlere rahm içi yapışıklık nedir bilgiler veriyoruz......
 3. Rahim İçi Yapışıklık Belirtileri ve Tedavi Şekilleri

  Rahim İçi Yapışıklık Belirtileri ve Tedavi Şekilleri

  Bu konu; rahim içi yapışıklık belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, tıptaki adıyla Asherman Sendromu, halk arasında rahim içi yapışıklık adıyla bilinir. Bu rahatsızlık sürekli yaşanan düşüklerin, adet düzensizliği yaşayanların prroblemlerinin temel nedenlerindne birisidir. Bu sayfamızda sizlere bu rahatsızlığın belirtileri ve tevadi şekilleri hakkında...
 4. Rahim içi yapışıklığı olup hamile kalan varmı?

  Rahim içi yapışıklığı olup hamile kalan varmı?

  Rahim içi adezyonlar (yapışıklıklar) rahimin iç tabakaları arasında oluşabilmektedir. Rahim duvarındaki (endometriyum) travma veya enfeksiyonlar endometriyal tabakaya zarar verebilmektedir ve şiddetli durumlarda ise endometriyumun kısmen veya tamamen zarar görmesine neden olabilmektedirler. Rahim içi adezyonları tanımlamak için Asherman sendromu tabiri kullanılmaktadır. Nedenleri: Rahim içi...
 5. Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Polipler bir çok organ da gelişebilen iyi huylu oluşumlardır. Rahim iç tabakasın da yada rahim ağzında bulunan polipler ,bu dokular dan beslenen et paçası oluşumlarıdır.Rahim içerisinde oluşan poliplere endometrial polip , rahim ağzında oluşan poliplere servikal polip adı verilir. Rahim polipleri nin oluşma nedeni tam bilinmemektedir. Polip gelişiminde östrojen hormonunun etkisi olduğu...

Sayfayı Paylaş