Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Rahim kanseri aşısı rahim kanserinden gerçekten korurmu?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  rahim kanseri aşısı nedir,rahim kanseri aşısı kimlere yapılır,rahim kanseri aşısının yan etkileri varmı,rahim kanseri aşısı hakkında yorumlar,rahim kanseri aşısı hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  ABD Hastalıkları Önleme Merkezi’ne bağlı “Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi”, MSD’nin HPV Aşısı’nın 11–26 yaş arasındaki bayanlar üzerinde, bu virüsün neden olduğu rahim ağzı kanserini, düşük dereceli lezyonları ve genital siğilleri önlemek amacıyla kullanılmasını oybirliğiyle tavsiye ettiğini açıkladı.
  ABD Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi, HPV aşısının “Çocuklar için Aşılar” programına eklenmesi yönünde oy kullandı. Böylece, ABD’deki milyonlarca çocuğun aşıya sorunsuz erişimi sağlanmış olacak. Komite, aşının 11–12 yaşlarındaki kız çocukları ile daha önce aşılanmamış olan 13–26 yaş arasındaki kadınlara yapılmasını önerdi. Komite ayrıca hekimlerinin uygun görmesi halinde aşının, 9–10 yaşındaki kızlara da uygulanabileceğini açıkladı. Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi, aşılanma öncesinde Pap ve HPV taramasına gerek olmadığını bildirdi.
  Kadınların şu anda ya da daha önce anormal bir Pap testi sonucu, pozitif HPV testi sonucu ya da genital siğilleri olup olmadığına bakılmaksızın aşının kullanabileceğini belirtti.
  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 9–26 yaş grubundaki kızlarda ve kadınlarda kullanılması planlanan ve ABD’de HPV tip 16 ve 18 ile ilişkili rahim ağzı kanserinin önlenmesine yönelik tek aşı olan MSD’nin yeni rahim ağzı kanser aşısına 8 Haziran 2006 tarihinde onay vermişti. Aşı, kullanıma hazır, üç doz, kas içine uygulanıyor. FDA, MSD’nin aşısının HPV tip 6 ve 11’in neden olduğu genital siğillerin ve düşük dereceli servikal lezyonların önlenmesi amacıyla kullanılmasını da onayladı. Rahim ağzı kanserini önlediği iddiasıyla satılan “HPV aşısının” zenci kadınlarda etkili olmadığı ispatlandı.

  Duke Üniversitesi, Tıp fakültesi tarafından gerçekleştirilen çalışmada tümünün de “smear testleri” anormal olan 280 Afrikalı Amerikan ve 292 beyaz olmak üzere toplam 572 kadında HPV’ nin alt tipleri araştırıldı.

  Araştırmada özellikle kısa adı “CIN” olan ve rahim ağzı kanserinin öncü lezyonları olarak kabul edilen epitel içi neoplazilerdeki (cervical intraepitelial neoplasia) HPV alt tiplerine bakıldı.

  Uzmanlar, CIN’ in erken dönemi olan CIN1 ve daha ileri dönemleri temsil eden CIN2 ve CIN 3’ deki farklılık olup olmadığı sorusuna cevap aradılar.

  Beyaz kadınlarda erken dönem CIN’ de HPV’ nin 16, 18, 31 56, 39 ve 66 alt tiplerinin, Afrikalı Amerikan kadınlarda ise 33, 35, 58 ve 68 numaralı tiplerin sık görüldüğü tespit edildi.

  İleri dönem CIN’ lerde ise beyaz kadınlarda 16, 18, 33, 39 ve 59; Afrikalı Amerikan kadınlarda ise 31, 35, 45, 56, 58, 66 ve 68 numaralı tiplere daha sık rastlandı.

  Bu araştırma, Afrikalı Amerikan kadınlarda ve beyaz kadınlarda tamamen farklı HPV’ türlerinin etken olduğunu gösteriyor.

  HPV aşısı da “fos” çıktı

  Hâlen uygulanmakta olan aşıları 6, 11, 16 ve 18 numaralı HPV tiplere karşı koruma sağladığı dikkate alındığında, aşının Afrikalı Amerikalı kadınlarda hiçbir koruyuculuğunun olmadığı “kabak gibi” ortaya çıkıyor.

  Tıpkı grip aşısı gibi tamamen “ticari” olan HPV aşısının koruyucu olmasının mümkün olmadığının elbet bir gün anlaşılacağını bilen aşı üreticileri uzun zamandan beri HPV’ nin 9 alt tipine (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58) karşı koruma sağlayan aşı ile ilgili faz 3 çalışmalarını sürdürüyorlar.

  Bu araştırma, rahim ağzı kanseriyle ilişkilendirilen HPV tiplerinin farklı etnik kökenli kadınlarda ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan kadınlarda “farklı” olacağını gösteriyor.

  Halen uygulanan Cervarix’ de HPV’ nin 16 ve 18 numaralı, Gardasil’ de ise diğerinde 6, 11, 16 ve 18 numaralı alt tiplerinin “yüzde 100 etkili olduğunu farz etsek bile” bu aşıların zenci kadınlarda ve muhtemelen de dünyanın birçok ülkesindeki kadınlarda “hiçbir işe yaramayacağı” anlaşılıyor.

  HPV aşısı neden tam bir ticari aşı?

  HPV aşısının tıpkı grip aşısı gibi tamamen “ticari bir aşı” olduğunu anlatan onlarca yazı yazdım.

  BİR: HPV aşısının rahim ağzı kanserlerini önleyebildiğinin belirlenebilmesi için birkaç on yıl geçmesi gerekiyor; oysa bu aşılar henüz 7 seneden beri piyasada.

  Buna göre HPV aşılarının da kanseri önlediğini söylemek mümkün değil; kanser öncesi lezyonları (CIN) önlemek kanserin önlendiği manasına gelmez.

  İKİ: Kanser öncesi lezyonların büyük çoğunluğu (CIN lezyonlarının yüzde 90’ ı) vücut tarafından ortadan kaldırılıyor.

  Kalanların da sadece yüzde 1’ i 10 senede kansere dönüşebiliyor.

  Zaten, bu aşılar USA’ da rahim ağzı kanserine değil enfeksiyona karşı korudukları için ruhsat almıştır.

  İKİ: Halen uygulanan Cervarix ve Gardasil sayesinde gelişen antikor cevabının kanseri önleyeceğini iddia etmenin “gülünçlüğü” bir tarafa antikorların 7 seneden sonra azalıp azalmadığı da bilinmiyor.

  ÜÇ: Rahim ağzı kanseri riskini artıran sigara, AİDS, klamidya enfeksiyonu, doğum kontrol hapları ve dietilstilbesterol kullanılması, çok çocuk doğurmak, çok eşlilik gibi başka faktörler de var ve kanser öncesi lezyonların (CIN) çoğu vücut tarafından ortadan kaldırılır.

  Burada esas mühim olan kadının bağışıklık sistemin sağlıklı olup olmadığıdır.

  DÖRT: HPV’ lerin 100’ den fazla alt tipi var ve rahim ağzı kanseri bu virüslerin 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 ve 73 numaralı tipleri ile ilişkilendiriliyor.

  Bunların sadece ikisine karşı koruma sağlayan bir aşının diğer 13 tipe karşı etkisiz olduğu apaçık ortadadır.

  BEŞ: HPV aşısısın vücudun diğer virüslere karşı tabii bağışıklığını azaltıp azaltmayacağı; HPV aşısı ile tip 16 ve 18’ e karşı korunma sağlanırken, kanser yapabilen diğer HPV’ lerin kanser yapıcı etkilerinin artıp artmayacağı; HPV aşısının karsinojenik ve genotoksik (genler üzerine zararlılık) etkilerinin olup olmadığı da belli değildir.

  ALTI: HPV aşılarının anafilaksi, şuur kaybı, sara nöbetleri, felç, düşük ve erken doğumlar gibi pek çok yan etkisi yanında en korkutucu olan ise 11 kızın aşı yapıldıktan 2 hafta sonra çeşitli sebeplerle ölmeleri. vurgulamak isterim.

  YEDİ: Rahim ağzı kanserleri düzenli olarak smear testi yapılan kadınlarda çok erken kanser öncesi dönemde yakalanır ve çok küçük bir cerrahi girişim ile de tamamen ortadan kaldırılabilir.

  Aşı yapılan kadınların da smear testi ile takipleri tavsiye edilmesi de bu aşıların “hikâyeden teyyare” olduğunun bir başka delilidir.

  Gelelim neticeye

  BİR: Birkaç ay önce USA’ daki kızların ancak yüzde 20 kadarına HPV aşısı yapılmışken ve aileler HPV aşısından kaçarken, Ruanda’ lı genç kızların yüzde 95’ ine üç doz HPV aşısı yaptırıldığını yazmıştım.

  Bu araştırmaya göre Afrikalı kızlara boşuna aşı yapılmış oluyor.

  İKİ: Ülkemizde bir dozu 250 liradan satışa çıkan HPV aşıları elde kaldığı için fiyatı yarı yarıya düşürülmüştü ama gene de beklenen talep gelmedi.

  Üreticiler bu sefer aşıyı çok ucuz bir fiyata Sağlık Bakanlığına “kakalamaya” kalktılarsa da anlaşılan o ki bunu beceremediler.
   
Rahim kanseri aşısı rahim kanserinden gerçekten korurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rahim Kanseri

  Rahim Kanseri

  Rahim daha ziyade boyun kısmında görülür, 40 - 50 yaşları arasında başgösterir. Kanser pek fazla büyümez. Yalnız bir yara meydana getirir ve bu yara yavaş yavaş bütün rahme yayılır. Kadının kurtulması ancak erken bir teşhisle ve bunu takiben yapılacak ameliyatla kabildir. Bu sebeple tenasül uzuvlarında beliren ilk alâmetleri ciddiye alarak hekime başvur:-)malıdır.
 2. rahim(endometrıum)kanseri

  rahim(endometrıum)kanseri

  endometrıum RAHİM ( ENDOMETRIUM ) KANSERİ RAHİM KANSERİ NEDİR? Rahim kanseri en sık rahmin iç tabakasını oluşturan endometrium dediğimiz tabakasından gelişmektedir. Bu tabaka her menstruel siklusda (adet dönemi) değişikliğe uğrar. Menopoz döneminde ise rahmin iç tabakası olan endometriumda meydana gelen değişimlerle sonlanır. Rahim kanseri, endometrium tabakasındaki hücrelerin kontrolsuz...
 3. Rahim Kanserini tanıyın.

  Rahim Kanserini tanıyın.

  rahim görüntüleri İşte bayanların korkulu rüyalarından biri. Çok sık görülmesi nedeniyle dikkatlice okumanızı öneriyorum RAHİM KANSERİ En sık görülen jinekolojik kanserlerdir. Rahim kanserleri %80 oranında menapoz sonrasında görülmektedir. Ortalama görülme yaşı 61 dir. Rahim kanaması hastalığın erken evre bulgusudur, ve tanınmasını kolaylaştırmaktadır. Hastalığın nedeni olarak aşırı ve...
 4. Rahim Ağzı Kanseri ve Aşısı

  Rahim Ağzı Kanseri ve Aşısı

  Dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kadının yakalandığı ve son yıllarda giderek artan rahim ağzı kanseri (HPV) vakalarına karşı Sağlık Bakanlığı 2011’de aşılama başlatacak. Sadece cinsel yolla değil herhangi bir temasla da virüsün bulaşabildiğini aktaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Arslan, 2009 yılında Türkiye’de 2 bin 800 kişinin rahim ağzı kanserine karşı aşılandığını...
 5. Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ne Kadar Önemli?

  Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ne Kadar Önemli?

  Rahim Ağzı Kanseri Rahim Ağzı Kanseri Önemi Kadınlarda en sık rastlanan 2. kanser türüdür Rahim ağzı kanseri...Her kadınının yaptırması gereken kontrollerden birisi Rahim Ağzı Kanseri...Gerekiyosa aşısını yaptırmalı ve önceden tedbirini almalı...Rahim Ağzı Kanserine buradan da ulaşabilirsiniz... Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ne Kadar Önemli? Tüm dünyada kadınlar arasında en sık görülen...

Sayfayı Paylaş