Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Rahim Kasılması mı Erken Doğum mu?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamileyim rahmimde kasılma var,gebelikte rahim kasılması,gebelikte rahim kasılmasının nedenleri,hamilelikte rahim kasılması neden olur,hamilelikte rahim kasılması hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>
  Bundan yaklaşık 150 yıl kadar önce İngiliz doktor John Braxton Hicks gerçek doğum kasılmaları başlamadan önce rahim kaslarında meydana gelen bazı kasılmalar olduğunu fark etti ve o güne kadar hem doktorların hem de anne adaylarının yaşadığı karmaşa ve heyecana açıklık getirdi.

  Günümüzde zaman zaman yalancı kasılmalar olarak da adlandırılan Braxton Hicks kontraksiyonları genelde gebeliğin son trimesterında başlamakla birlikte zaman zaman ikinci trimesterda da gözlenebilir. Rahminizi oluşturan kaslar 30-60 saniye kadar kasılarak daha sonra gevşer. Bu kasılmaların süresi zaman zaman iki dakikaya kadar uzayabilir. Braxton Hicks kontraksionları sizi ve rahminizi gerçek doğuma hazırladığından alıştırma kasılmaları olarak da adlandırılmaktadır.

  Braxton Hicks kasılmalarının bazı özellikleri vardır:

  Şiddeti sabit olmayıp değişkendir.
  İki kasılma arasındaki süre çok kısa değildir.
  Olup olmayacağı ya da ne zaman geleceği önceden tahmin edilemez.
  Ritmik yani düzenli değildir.
  Ağrı vermekten çok rahatsızlık yaratıcıdır.
  Sıklığı ve şiddeti giderek artmaz
  Neden olur?

  Braxton Hicks kasılmalarına neden olan olayların mekanizması açık değildir ancak bu konuda bazı spekülasyonlar vardır. En sık kabul edilen görüş bu kasılmaların rahmin kendi sertliğini sağlamasına yardımcı olduğu ve plasentaya kan akımını kolaylaştırdığıdır. Braxton Hicks kasılmaları rahim ağzında açılma ya da incelmeye neden olmazlar. Bununla birlikte doğum zamanı yaklaştıkça kasılmaların şiddetinde ve sıklığında bir artış görülebilir. Bu kasılmalar yalancı doğum sancıları olarak adlandırılır ve rahim ağzının doğuma hazırlanması ile açılması ve incelmesine yardımcı olabilirler.

  Braxton Hicks kontraksiyonlarını tetikleyebilen durumlar?

  Bebeğiniz ya da siz çok hareketli ve aktifseniz
  Birisi karnınıza sertçe dokunursa
  Mesaneniz çok dolu ise
  Cinsel ilişki sonrasında
  Uzun süre susuz kalmışsanız
  Braxton Hicks kontraksiyonları tetiklenebilir.

  Nasıl baş edilebilir?

  Braxton Hicks kasılmaları genelde zararsız ve ağrısız kasılmalardır ancak yine de bu durum sizi rahatsız ediyorsa önüne geçmek için bazı basit öneriler işe yarayabilir.

  Pozisyon değiştirin. Eğer uzun süredir ayakta ve dolaşıyorsanız uzanın ya da eğer kasılmalar siz oturur ya da uzanırken başlamışsa kısa bir yürüyüşe çıkın.
  Ilık bir duş yapın
  4-5 bardak su için. Eğer kasılmaları başlatan durum dehidratasyon ise su içmek çok işe yarayacaktır.
  Bu basit önlemler ile kasılmalar geçmiyor, sıklığı, şiddeti ve yarattığı rahatsızlık giderek artıyorsa mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza haber verin.

  Dr. Alper Mumcu
   
Rahim Kasılması mı Erken Doğum mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğumdan Sonra Rahim

  Doğumdan Sonra Rahim

  doğumdan sonra rahim DOĞUMDAN sonra rahim kasları hızla kasılarak kanamanın devam etmesini önler. Doğum sırasında rahimdeki düz lifçikleri arasındaki damarlar kolayca kanamaya hazır özelliktedir. Plasenta ile bağlantının sağlanabilmesi için rahim damarlarının çoğalması nedeni iledir. Fakat doğumdan hemen sonra kasların büzülmesi, damarların arada sıkışarak kanamanın durmasını sağlamaktadır....
 2. Erken Doğum Riski

  Erken Doğum Riski

  Erken doğum riski Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek bütün çiftlerin hayalidir. Ancak bazen elde olmayan bazı gelişmeler yaşanabilir. Beklenmedik bir zamanda bebeğinizin erken dünyaya gelmesi gibi. Buradan anne-babalara sesleniyoruz. Hemen endişelenmeyin ve paniğe kapılmayın… Çünkü bebeğiniz için yapılabilecek birçok şey var. Erken doğum, gebeliğin 37nci haftasından önce gerçekleşen doğuma...
 3. normal doğum mu sezeryan mı?

  normal doğum mu sezeryan mı?

  kızlar hangi doğuma karar verdiniz paylaşalım birbirimize fikir verelimyupis:cemo:
 4. Shakiranın bebeği doğdu mu resmi var mı

  Shakiranın bebeği doğdu mu resmi var mı

  Kızlar Shakira bebeğini doğurmuş diye bir haber okudum. Acaba bu bebeğinin resimlerini yada fotoğraflarını görsel yada yazılı basınla paylaştılar mı. Bebeği kime benziyor acaba inanılmaz merak ettim bak şimdi :) Hepinizi seviyorum.
 5. Normal doğum mu yapmalıyım? Sezeryan mı?

  Normal doğum mu yapmalıyım? Sezeryan mı?

  normal doğum mu sezeryan mı,normal doğum mu yapmalıyım sezeryan mı,normal ve sezeryan doğum arası farklar,normal doğum mu sezeryan mı daha kolay,hangi doğum şekli daha kolay Hangi yöntemin uygun olduğuna hekimin karar vermesinin en doğru yaklaşım şeklidir.Normal doğum ve sezaryen hangi durumlarda yapılmalı? Normal doğum adı üstünde bir bebeğin dünyaya gelişinin en doğal şeklidir. Normal...

Sayfayı Paylaş