1. gülfem_MG

  gülfem_MG Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2011
  Mesajlar:
  210
  Beğenilen Mesajlar:
  105
  Ödül Puanları:
  43

  Rahim Şekli Tüp Bebek Tedavisinde Etkili

  Konu, 'Gebeliğe Hazırlık' kısmında gülfem_MG tarafından paylaşıldı.

  Rahim Şekli Tüp Bebek Tedavisinde Etkili
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cihan Kabukçu, rahim şeklindeki anormalliklerin tüp bebek tedavisinde olumsuz sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

  Kabukçu, "Embriyonun iç zara yuvalanmasını engelleyen herhangi bir anormallik, gebeliğin gerçekleşmesini önler" dedi.

  Kabukçu, tüp bebek tedavilerinin yaygınlaşmasıyla milyonlarca çiftin çocuk sahibi olma hayalinin gerçekleştiğini, fakat bazı çiftlerin tekrarlayan denemelere rağmen hala çocuk sahibi olamadıklarını söyledi.

  Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için tedavi öncesi ve esnasında bazı yardımcı tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerektiğini ifade eden Kabukçu, bu yardımcı tedavi yöntemlerinin, bebek sahibi olamayan çiftlerde tespit edilen anormalliklerin ortadan kaldırılmasını içerdiğini anlattı.

  Kabukçu, rahim şeklindeki anormalliklerin tüp bebek tedavisinde olumsuz sonuçlara yol açabileceğini ifade etti.

  Tüp bebek tedavisinde gebeliğin, doğacak bebeği oluşturacak embriyonun rahim iç zarına yuvalanması ile başladığını kaydeden Kabukçu, "Embriyonun iç zara yuvalanmasını engelleyen herhangi bir anormallik, gebeliğin gerçekleşmesini önler. Bu nedenle tekrarlayan başarısızlıklarda histeroskopi olarak adlandırılan, embriyoların bırakılacağı bölgenin doğrudan görülmesini sağlayan endoskopik yöntemle rahim içi mutlaka incelenmelidir" dedi.

  Kabukçu, "Rahim içinin incelenmesi sonucu tespitedilen miyom, polip, yapışıklık veya rahimde şekil bozukluğu gibi anormallikler için eşzamanlı bir tedavi uygulanmalıdır" diye konuştu.

  Serviks olarak adlandırılan, rahim boynundaki yapışıklık ve darlıkların, embriyo transferinin zorlukla gerçekleşmesine neden olacağını belirten Kabukçu, transfer işlemi sırasında oluşabilecek kanamaların, başarı oranlarının azalmasına neden olduğunu bildirdi.

  Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, hastanın bununla ilişkili doku ve organlarındaki yapısal ve işlevsel bozuklukların tedavisinin büyük önem taşıdığını belirten Kabukçu, hastada "hidrosalfinks" olarak adlandırılan tüplerin genişlemesi ve içinde sıvı birikmesi rahatsızlığının bulunması durumunda, bu tüplerin ya tedavi öncesinde alınması ya da klips ile sıvı geçişinin bloke edilmesi gerektiğini söyledi.

  Kabukçu, "Nedeni açıklanamayan, tekrarlayan başarısızlıklarda, rahim iç boşluğunu etkilemese bile, miyomların operasyonla alınması gerekir" şeklinde konuştu.

  Tüp bebek tedavisinde, anne adayının yumurta gelişiminin tedavinin önemli bir kısmını oluşturduğunu ifade eden Kabukçu, yumurta gelişiminin ilaç aracılığıyla sağlandığını belirtti.

  Kabukçu, bazen yüksek dozlarda ilaç kullanılsa bile, yumurta gelişiminin yetersiz olabildiğini, bu gibi hastalarda ilaç kullanılmadan veya çok düşük dozlarda ilaç kullanılarak, sadece vücut hormonlarından yararlanılarak yumurta geliştirilebildiğini kaydederek, "Doğal siklus olarak adlandırılan bu yöntemle, seçilmiş hastalarda, hem ilaç masrafı azaltılmakta hem de daha sağlıklı yumurta elde edilmektedir" diye konuştu.  Preimplantasyon Genetik Tanı - PGT

  Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında, anne ve baba adaylarının kromozom anormalliği yönünden de incelenmesi gerektiğini vurgulayan Kabukçu, "Bazı kişiler tamamen sağlıklı olmalarına rağmen kromozom bozukluklarına sahip olabilirler. Bu kişilerden üretilen embriyolarda genetik bozukluklar sıklıkla görülür. Bu çiftlerde, Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) yapılarak, sağlıklı embriyonun bulunup rahim içerisine yerleştirilmesiyle hem gebe kalma olasılığı yükseltilir, hem de sağlıklı gebeliğin oluşması sağlanır. Fakat yapılan son çalışmalar, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ve ileri anne yaşında, PGT'nin uygulanmasının gebelik oranlarını artırmadığını göstermiştir" diye konuştu.

  Tüp bebek tedavisinde, her geçen gün yeni bir tekniğin kullanılmaya başlandığını ifade eden Kabukçu, uzun yıllar bebek sahibi olmak için çaba gösteren çiftler için söylenen her söz, yapılacak her farklı uygulamanın yeni bir umut olduğunu, fakat henüz tıbbi etkinlikleri kanıtlanmamış ve deneysel sayılabilecek tedavilere "kesin çözüm" gözüyle bakılmasının yanlış olduğunu söyledi.

  "Mucize tedaviler" olarak lanse edilen bu yöntemlerin, umutların yeniden boşa çıkmasına yol açabildiği uyarısında bulunan Kabukçu, bu nedenle dünyada kabul gören, gebelik oranlarını artırdığı kanıtlanan tedavi yöntemlerinin uygulanması gerektiğini bildirdi.

  Tüp bebekte, kişiye özel tedavinin de önemli olduğunu vurgulayan Kabukçu, "Çocuk sahibi olabilmek amacıyla uzun yıllar tedavi gören çiftler unutmamalıdır ki herkese uygulanan rutin tedaviler kendilerini sonuca götürmeyebilir" şeklinde konuştu.


   
Rahim Şekli Tüp Bebek Tedavisinde Etkili konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek için yapay rahim geliştirildi

  Tüp bebek için yapay rahim geliştirildi

  Japon bilim adamları, tüp bebek yöntemiyle oluşan embriyonların ilk aşamada ana rahmindeki kadar hızlı gelişmesi için “yapay rahim” geliştirdiler. Halen, yapay döllenmeyle oluşan embriyon, ana rahmine yerleştirilmeden önce özel olarak hazırlanmış bir sıvı içinde tutuluyor. Ancak yapay döllenmeyle oluşmuş embriyonlar bu sıvıda, kendilerine mükemmel bir ortam sunan ana rahmindeki kadar hızlı...
 2. Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Dönem

  Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Dönem

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin bebek özlemine son veren tüp bebek tedavisiyle ilgili yeni düzenlemeler içeriyor Mevcut sisteme göre SSK’lı hastalar özel merkezlerden yararlanamazken, Genel Sağlık Sigortası’nın yürürlüğe girmesiyle özel-kamu ayrımı kalkacağı için Sosyal Güvenlik Kurumuyla anlaşmalı her merkeze...
 3. Tüp bebek tedavisinde anestezi yapılıyormu?

  Tüp bebek tedavisinde anestezi yapılıyormu?

  ıvf ve anestezi,tüp bebek yapılırken anestezi veriliyormu,tüp bebek tedavisinde narkoz veriliyormu,tüp bebek tedavisi ve anestezi hakkında bilgiler yumurta toplama işlemi esnasında hastalar, ‘maske anestezisi’ yöntemiyle anestezi uzman hekimince uyutulmaktadır. İşlem sırasında hastaların kusma sonucu mide içeriklerinin akciğerlerine kaçması nedeniyle olabilecek solunum problemlerini...
 4. Tüp bebek tedavisinde yapay rahim

  Tüp bebek tedavisinde yapay rahim

  tüp bebek tedavisi yapay rahim nedir,tüp bebek tedavisinde yapah rahimle hamile kalanlar,tüp bebek tedavisi yapah rahimle gebelik olasılığı,tüp bebek ve yapay rahim hakkında bilgiler Tüp bebek tedavileri; kısırlık durumlarında başvurulan ve olumlu sonuçlanabilen tedavi şekilleridir. Bazı bünyelerde birçok deneme olsa bile tüp bebek yöntemi ile de gebe kalınması mümkün olmamaktadır....
 5. Tüp bebek tedavisinde yumurta bulunamaması

  Tüp bebek tedavisinde yumurta bulunamaması

  Hastaların tüp bebek tedavisine beklenen yanıtı vermemesi, yeterli sayıda follikül gelişmemesi gibi nedenlerle tüp bebek tedavisi iptal edilebilir. Yumurta bulunamaması: Özellikle yaşı ileri ve yumurtalık rezervi düşük kadınlarda folliküller yeterli büyüklüğe ulaşmasına karşın aspirasyon sırasında hiç yumurta bulunamayabilir. Döllenmenin olmaması: Yumurta ve spermler normal olmasına karşın...

Sayfayı Paylaş