Rahimde kalınlaşma olması gebelik belirtisimi ?

Uzman SühaN

Administrator
Rahimde kalınlaşma olması gebelik belirtisimi ?
Rahmimde kalınlaşma var hamilemiyim, adetim gecikti rahim duvarım kalınlaşmış hamilemiyim, rahim neden kalınlaşır,rahim kalınlaşması .Adet gecikmesi şikayeti ile hekime görünen hanımlar , gerek elle , gerekse ultrasonla muayene den geçer. Muayene sonucu hekim , rahmin kalınlaştığını , belirterek bir kaç gün için de mens gerçekleşmez ise tekrar muayeneye gelmesi için hastayı bilgilendirir.

Muayene sonucunu merak eden kadın hasta , rahim kalınlaşması nın nedenini merakla araştırmaya koyulur. Rahim duvarı kalınlaşması nedir , rahim kalınlaşması neden olur ? Bu tür sorular sayfamıza sıklıkla geldiği için , meraklı hastalarımızın endişelerini gidermek adına, bu yazımızı hazırlamaya karar verdik. Rahim kalınlaşması ile ilgili tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.


Rahim kalınlaşması hem gebelik varlığında hem adete bir kaç gün kala hemde rahim hastalıklarında kalınlaşabilir. Rahim hastalıklarının varlığında sulu ultrason denilen bir işlem ile rahim incelenir . İşlem çok kısa sürmektedir. Rahime serum şeklinde bir şişe sıvı verilir ve usg ile rahim değerlendirilir. Her rahim kalınlaşması gebelik bulgusu kısaca taşımaz.


Rahmin en iç zarı endometrium dir. Rahmi hamileliğe hazırlayan bu tabaka , zamanla kalınlaşmaya başlar. Şayet gebelik oluşmaz ise bu tabaka hormonların etkisi ile parçalanarak kanama ile dışarıya atılır. Bu durum menopoz dönemine kadar devam eder. Rahim kalınlaşması gebeliğin belirtisi olabileceği gibi , adet belirtisi de olabilmektedir. Bunların dışın da rahim kalınlaşması nın başka nedenleri de var . Tüm ayrıntıları uzmanların dan derleyerek paylaşmaya devam ediyoruz.


Öncesi ; Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Daha Çok Olur? Adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.

Ayrıca ;

Rahim Duvarı Kalınlaşması Gebelik Belirtisimidir? Adlı konumuzu da inceleyiniz.Rahim Duvarı Kalınlaşması.jpg
Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim duvarında kalınlaşma, tıp dilinde Endometrium Hiperplazisi olarak adlandırılmaktadır. Rahim duvarı olarak adlandırılan endometrium her ay adet döneminde kanama ile birlikte dışarı atılan bir dokudur. Rahim kalınlaşması rahim iç tabakasının normalden daha fazla kalınlaşması olarak tanımlanır. Rahim kanserlerinin birçok türü bu dokunun kalınlaşması nedeniyle ortaya çıktığı bilinmektedir.

Endometrium dokusu adet dönemi süresince yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonuna cevap verecek şekilde işlemektedir. Yumurtalıklardan salgısı gerçekleşen östrojen hormonu rahim duvarında kalınlaşmaya yol açtıktan sonra, doku belli bir kalınlığa ulaşmış demektir. Sonra salgılanan progesteron hormonu endometriumda oluşan kalınlaşmayı yavaşlatarak durdurur. Belli bir zaman sonrasında hormon seviyelerinde yaşanan azalma ile beraber adet kanaması yaşanır ve yaşanan kanama ile beraber endometrium doku dışarı atılır. Bu fizyolojik bir durumdur ve sağlıklı kadınlarda her ay düzenli şekilde işler.

Polistik over başta olmak üzere bazı yumurtlama problemlerinde progesteron hormonunun salgısı gerçekleşmez. Dolayısı ile östrojen hormonu kontrolsüz bir şekilde salgılanır ve bu kontrolsüz salgı rahim duvarını olumsuz yönde etkileyerek kalınlaşma oluşur. Endometrium devamlı kontrolsüz bir şekilde salgılanan östrojen hormonuna maruz kaldığında rahim duvarında kalınlaşma kaçınılmaz olur. Rahim duvarında yaşanan kalınlaşmanın zamanla kansere dönüşme olasılığı vardır. Dolayısı ile mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve hasta aynı zamanda rutin aralıklarla kontrol edilmelidir. Rahim kalınlaşması olan kadınlarda adet kanamalarında düzensizlik yaşanır. Bu durum 40 yaş ve üzeri ve aşırı kilolu kadınlarda daha fazla görülür.

Rahim Duvarında Kalınlaşma Nasıl Teşhis Edilir?

Rahim duvarında kalınlaşma ultrason yardımı ile tespit edilebilir. Ancak kesin tanı için rahim içinde doku örneği alınarak patolojik inceleme yapılır. Bu sayede kalınlaşma kesin teşhis edilebilir. Rahim kalınlaşması ultrason ile tespit edildikten sonra patolojik inceleme için iki farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemler tam kürtaj ya da kürtaj ve pipelle ile biyopsi yöntemidir.

Tam Kürtaj: Rahim içi dokusunun kürtaj ile tamamen temizlenmesini amaçlayan bir yöntemdir. Kürtaj yöntemi ile rahim duvarı kalınlaşmasında kesin tanı konulabilir. Ayrıca bu yöntem ile rahim içi tamamen temizlendiğinden hastanın yaşadığı kanama tamamen kesilebilir. Dolayısı ile kürtaj yöntemi hem tanı hem de tedavi için kullanılabilir. Kürtaj ile rahim içinin temizlenmesi anında hastanın ağrıya maruz kalmaması için lokal ya da genel anestezi kullanılabilir.

Pipelle: Rahim içini incelemeye olanak sağlayan bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde özel ince bir alet ile biyopsi yapılır. Hasta için ağrısız ve oldukça kolay bir işlem olduğundan dolayı anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Fakat pipelle yöntemi ile rahim iç kısmı tamamen temizlenemediği için işlemin tam olarak tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Her iki yöntemle alınan parça incelenmek üzere patolojiye gönderilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşmasında Tedavi

Rahim duvarı kalınlaşmasında takip edilecek tedavi kalınlaşmanın boyutuna, hastanın yaşına ve hastanın ileri çocuk isteyip istemediğine bağlı olarak değişir. Basit kalınlaşmalarda genellikle 3-4 ay boyunca ilaç tedavisi uygulanır. Ağız yolu ile progesteron tedavisi uygulanarak hasta takibe alınır. Bu zaman zarfında tedavinin başarısını kontrol etmek için ikinci bir biyopsiye ihtiyaç duyulur. Eğer rahim duvarı kalınlaşmasının kansere dönüşme olasılığı varsa ve hasta ileride çocuk sahibi olmak istemiyorsa rahim cerrahi ile tamamen alınabilir.
 
Üst