Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Rahimde perde olması kısırlık nedenimi?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  rahimde perde olması nedir,rahimde perde olmasının nedenleri,rahimde perde olmasının tedavisi,rahminde perde olanlar,rahimde perde hakkında bilgiler

  . Uterusun en sık görülen doğumsal anomalisidir. Rahim içi perde veya rahim içi bölme, çatal rahim, uterus septus, septat uterus gibi isimler de kullanılır. Bu perde rahimin en üstünden başlayarak rahim ağzına hatta bazen daha da aşağıya vajina boyunca kadar inebilmektedir (vajinal septum, vajinada perde).
  Bazen rahim içerisinde septum olmadan sadece vajinayı ikiye ayıran bir septum olabilmektedir. Uterusun dış taraftan görünümü normaldir fakat iç kısımda iki endometrial kavite vardır. Bikornuat uterusta dışardan çökük vaziyette fundus ve iki endometrial kavite vardır. Arcuat uterusta ise minimal bir fundal çöküklük şeklinde görüntü vardır.


  < Konu Resmi..>


  Uterin septum neden olur?
  Rahim, rahim ağzı ve vajina anne karnında organların gelişim aşamasında sağ ve sol iki ayrı parça olarak gelişir ve sonradan orta hatta birleşerek tek organ halini alır (müller kanalı). Bu birleşme işleminde problem olduğunda orta hatta septum oluşmaktadır (rezorpsiyon defekti). Bu tür müllerian kanal gelişim hatalarının en sık görüleni uterin septumdur.

  Belirtiler:
  Uterin septum (rahim içerisinde perde, bölme) olan hastaların genellikle gebe kalmakta problem yaşamadıkları kabul edilir ancak gebeliklerinde düşük ve erken doğum daha sık görülmektedir. İnfertilite (kısırlık) problemi olan hastalarda genellikle tek neden olarak septum bulunmamaktadır, bu nedenle bu hastalarda ameliyat kararı vermekden önce diğer infertilite nedenlerinin araştırılması gerekir. Tersini iddia eden araştırmalar olsa da septum dışında infertilite için bir neden bulunamayan hastaların septum rezeksiyonu sonrası gebe kalma oranlarında artış olduğunu gösteren araştırmalar da vardır (kaynak). Uterin septum tekrarlayan düşüğe (3 kere arka arkaya düşük yapmak) neden olabilir. Diğer bir belirti dismenore (ağrılı adet görme) olabilmektedir.
  Vajinal septum varlığında cinsel ilişkide zorlanma, zor doğum gibi belirtiler olabileceği gibi yıllarca fark edilmeyen vakalar da olabilmektedir. Vajinal tampon yerleştirildiği halde adet kanının dışarıya sızması da vajinal septumun bir belirtisi olabilir.

  Tanıda HSG, ultrasonografi (özellikle transvajinal ultrason) ve MR faydalıdır.

  Tedavi - Histeroskopik septum rezeksiyonu ameliyatı:
  Uterin septum tedavisinde (perde, bölme ameliyatı) en yaygın uygulanan yöntem histeroskopik rezeksiyondur. Vajinadan rahim içerisine uzanan kamera yardımıyla septum kesilir (bkz: histeroskopi). Histeroskopik septum rezeksiyonu ameliyatında myometrium kesisi yapılmadığı için daha sonraki doğumların sezaryen ile gerçekleştirilmesini gerektirmez. Septum rezeksiyonu sonrası gebe kalma oranının arttığı, düşük oranının azaldığı, canlı bebek doğurma oranının arttığı bildirilmektedir (kaynak 1, 2). Tekrarlayan düşüğü olan hastalarda (arka arkaya 3 düşük) septum rezeksiyonu sonrası canlı doğum oranları artmaktadır.
  Günümüzde septum rezeksiyonu çoğunlukla histeroskopik yöntemle yapılsa da bunun mümkün olmadığı hallerde laparotomi ile uterin fundustan yapılan kesi ve wedge ezeksiyon ile septum rezeke edilerek yeniden kavite oluşturulabilmektedir (Jones metroplasty, Tompkins metroplasty). Bu tür amelyatlardan sonra oluşacak gebeliklerde doğumun sezaryenle gerçekleştirilmesi gerekir.
  Septum rezeksiyonundan iki ay sonra çekilen HSG ile kontrol edilmesi önerilir. Bu kontrolde 1 cm'den büyük rezidü septum varsa tekrar ameliyat edilmesi önerilmektedir.

  Uterusla ilgili diğer anomalilere (unikornus, bikornus didelfis) üriner sistem anomalileri eşlik edebilmektedir ancak uterin septum ile üriner anomaliler ilişkili değildir.


   
Rahimde perde olması kısırlık nedenimi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. rahime bağlı kısırlık

  rahime bağlı kısırlık

  rahimin ters oluşu Bilindiği gibi kadın yumurta hücresinin, erkek döl hücresi (sperm) ile döllenmesini takiben yaklaşık 280 günlük gebelik süresi rahim için*de devam etmektedir. Bu nedenle rahim normal yapı ve özellikte olmalıdır. Rahimin doğumsal gelişim bozuklukları, örneğin, boynuzlu rahim, bölmeli rahim birer kısırlık nedeni olabilir. Ancak, böyle kadınlarda dü*şüklere ve erken doğumlara...
 2. Rahim içi perdesi kısırlığa neden olurmu?

  Rahim içi perdesi kısırlığa neden olurmu?

  bu konu;rahimde perde olması nedir,rahimde perde olması hamileliği engellermi hakkında bilgiler vermektedir Rahim içi perdesi, doğumsal rahim anormallikleri içinde en sık rastlanan durumdur.Perde, rahim içinde adeta bir bölme gibi rahim içini bazen tamamen iki ayrı bölüme ayırabilmektedir. Tekrarlayan düşük nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.En sık görülenler rahim ve vajenin...
 3. KANALLARIN KAPALI OLMASI KISIRLIĞA NEDEN OLURMU?

  KANALLARIN KAPALI OLMASI KISIRLIĞA NEDEN OLURMU?

  kadında kanalların tıkalı olması,kadınlarda tüplerin tıkalı olması,kapalı kanallar gebe kalmayı engellermi,tek tüple hamile kalınırmı,tıkalı tüplerle hamile kalmak mümkünmü,kadınlarda kanalların kapalı olması hakkında bilgiler Rahim (uterus) her iki yanından uzanan kanallar aracılığıyla yumurtalıklara ulaşır. Bu kanallara tıp dilinde tuba uterina, fallop tüpleri veya salpenks denir. Rahmin...
 4. Bebeğin eşinin rahim duvarına yapışması

  Bebeğin eşinin rahim duvarına yapışması

  Plasenta yani halk arasındaki değimiyle bebeğin eşi normalde rahim iç duvarına hafifçe yapışıktır ve doğum sonrasında veya sezaryen sırasında kolayca ayrılabilir. Plasentanın rahim duvarına yapışması derin ve sıkı bir şekilde olursa buna plasenta akreata (placenta accreta) denir. Bu yapışma rahim duvarındaki kas tabakasına ulaşacak kadar daha derin olursa plasenta inkreata denir, rahim...
 5. Rahim polipleri kısırlık yaparmı?

  Rahim polipleri kısırlık yaparmı?

  Rahim poliplerinin kesin oluşum nedenleri bilinmemekle birlikte, hormonal faktörlerin etkin rol oynadığı düşünülmektedir. Rahip polipleri östrojene duyarlıdır. Bu, poliplerin de rahim iç katmanının östrojene verdiği yanıta benzer tepki verdiği anlamına gelir. Östrojen döngüsü ile gelişme gösterirler. Rahim poliplerinin kısırlıkla ilişkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Poliplerin varlığı...

Sayfayı Paylaş