Rahmin alınması cinsel hayatı etkiler mi ? Nasıl Etkiler ?

Rahmin alınması cinsel hayatı etkiler mi ? Nasıl Etkiler ?
Rahmin alınması cinsel hayatı etkiler mi ilişkiyi etkileyip isteksizlik yapar mı ?

Özellikle kadınsal hastalıklarından dolayı rahmin alınması durumu ile ilgili kadınlarımızın en çok merak ettiği sorulardan birisi de rahim alınmnasından dolayı cinsel ilişkinin etkilenip etkilenmeyeceği, cinsel yaşamın kötüleşeceği ya da isteksizlik yapar mı diye bir çok soru geliyor bizlere. Bu yazımızda sizlere bu hususla alakalı bilgiler sunuyorum.


Dünyada ve Türkiye de çeşitli hastalıklar sonucu bazı kadınların rahimleri alınabiliyor. Ancak bunu büyük bir sorun haline getirmemek, olaya tedavi amaçlı bakmak gerekiyor.


Ayrıca rahim alınması kadının cinsel yaşamını etkilemiyor. Posta gazetesindeki bir yazıda Sayın Prof Derin Kösebay'ın bu husustaki soruya verdiği cevap aşağıdaki şekildedir.

OKUYUCU SORUSU :

Rahim alınınca cinsel hayat biter mi?


Rahimde yapılan herhangi bir ameliyat sonucu rahmi alınan kişinin cinsel hayatı biter mi? Çevremde, rahmi alınan birkaç kişi cinsel ilişki sırasında hiçbir şey hissetmediklerini söyledi. Söyledikleri ne kadar doğrudur?

CEVAP: (Prof. Dr. Derin Kösebay)

Dünyada çeşitli hastalıklar nedeniyle rahmi alınmış milyonlarca kadın yaşıyor. Cinsellik konusunda böyle hastalarda yapılmış pek çok çalışma var. Bu çalışmalardan hemen hiçbiri sizin çevrenizden duyduklarınızı doğrulamıyor. Yani rahim olmaması kadınlığın bittiği anlamına gelmiyor. Cinselliğin sona erdiği anlamı taşımıyor.
 
Üst