1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Rahmin arkaya dönük olması gebeliğe engel olur mu?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Rahim, yani gebelik esnasında bebeğin içinde büyüdüğü ve gebe olunmayan dönemlerde içinde barındırdığı rahim iç tabakası sayesinde düzenli olarak adet kanaması görülmesini sağlayan yapı, idrar torbasının üzerine yaslanmış olarak durur. Rahimi yerinde tutan bağların desteği sayesinde gerçekleşen bu konum üreme sağlığı açısından hiçbir sorunla karşılaşmamış ve hiçbir şikayeti olmayan 10 kadından birinde farklıdır ve rahim idrar torbasıyla temas halinde olmak yerine arkaya doğru yer değiştirmiştir. Tam anlamıyla ters duran bir rahim arkada bulunan kalın bağırsağın son kısmı ile yakın temas halinde bulunur.
  < Konu Resmi..>


  Uterus yani rahim dik pozisyonda veya öne doğru veya arkaya doğru olabilir. Kadınların yakşalık %70-80'inde rahim öne doğru durur, %20'sinde ise arkaya doğru durur. Daha az görülmesi bunun anormal bir

  durum yada hastalık olduğu anlamına gelmez, normal bir durumudur.

  Alttaki şekilde kesik çizgilerle izlenen öne dönük rahim (antevert uterus), kırmızı boyalı izlenen ise arkaya dönük rahim (retrovert uterus)'dur.

  Nedenleri:
  Kadınların çoğundan bu durum genetiktir yani yapısal olarak rahim bu pozisyondadır, tamamen normal bir durumdur. Bazı kadınlarda ise rahmin arkaya dönük olmasına neden olabilecek bazı durumlar saptanabilir. Bu tür durumlar saptanmadığı sürece rahmin arkaya dönük olması normal bir vücut değişkenliği olarak kabul edilir ve herhangi bir sakıncası olmadığı için bir tedavi de gerektirmez.
  Gebelikte rahmi yerinde tutan bağlarda gevşeme olacağı için doğumdan sonra uterus geriye dönük bir pozisyon alabilir.
  Menopozdan sonra da rahmin yerinde tutan bağlar gerginliğini kaybeder ve rahim geriye dönük pozisyonda olabilir.
  Rahim etrafında karında geçirilen bazı enfeksiyonlar (pelvik enflamatuar hastalık, PID) veya endometriozis veya geçirilmiş ameliyatlar gibi yapışıklık yapabilen faktörler de bu duruma neden olabilir.
  Rahime yakın bulunan karında içerisindeki bazı kitleler veya kistler de rahmi geriye doğru iterek bu duruma sebep olabilir.

  Belirtiler:
  Yukarıd anlatıldığı gibi sebep olan bir hastalık yoksa yapısal olarsak rahim geriye dönükse bu genellikle bir şikayete sebep olmaz. Nadiren ilişki sırasında veya adet sırasında ağrı gibi şikayetler yaratabilir.
  Nadiren sırt ağrısı, tampon kullanırken ağrı oluşması gibi şikayetler de olabilir.

  Tanı:
  Rahmin hangi pozisyonda olduğu muayenede hasta şişmaz değilse çoğunlukla anlaşılır. Ultrasond da rahmin pozisyonu öne yada arkaya doğru olduğu izlenebilir.

  Tedavi:
  Muayenede retrovert uterus saptanması durumunda buna sebep olabilecek yukarıda anlatılan hastalıklardan birisi varsa (endometriozis gibi) bunun tedavisi yapılmalıdır fakat çoğunlukta olduğu gibi bir nedeni olmadan geriye dönük saptanan uteruslarda herhangi bir tedavi gerekemez.
  Dizleri göğüse çekerek yapılan egzersizler rahmi normal pozisyonuna doğru iterek şikayetlerde geçici bir rahatlama sağlayabilir.
  Vajina içeisine yerleştirilen pesser denen aletler retrovert uterusa bağlı şikayetleri azaltmak için denenmişlerdir. Fakat çok etkili olamamıştır.
  Arkaya dönen uterusu normal pozisyonuna getirmek için bazı ameliyatlar da denenmiştir fakat günümüzde kesinlikle yapılmayan ameliyatlardır.

  Rahmin arkaya dönük olması kısırlığa neden olur mu?
  Retrovert uterus saptanan pek çok kadın bu durumdan endişe eder fakat rahmin geriye dönük olması herhangi bir şekilde kısırlığa (infertiliteye) sebep olmaz. Bu kadınlarla rahmin öne dönük olduğu kadınlar arasında gebelik açısından bir fark saptanmamıştır. Rahmi geriye dönük bir kadının gebe kalmasında problem varsa bunun sebebi başka bir patolojidir, araştırılması gerekir.

  Engel olmaz. Gebeliğin ilk aylarından sonra rahim büyüdükçe geriye dönük olma durumu düzelir ve rahmi önek dönük hastalarda olduğu gibi düz pozisyona gelir.


   
Rahmin arkaya dönük olması gebeliğe engel olur mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rahimin Ters (arkaya Dönük) Durmasi

  Rahimin Ters (arkaya Dönük) Durmasi

  rahimin arkaya dönük olması rahmin arkaya dönük olması rahmin içe içe rahim arkada Rahim, yani gebelik esnasında bebeğin içinde büyüdüğü ve gebe olunmayan dönemlerde içinde barındırdığı rahim iç tabakası sayesinde düzenli olarak adet kanaması görülmesini sağlayan yapı, idrar torbasının üzerine yaslanmış olarak durur. Rahimi yerinde tutan bağların desteği sayesinde gerçekleşen bu konum üreme...
 2. Gebelikte Dışkının Siyah Olması Sorun mudur ?

  Gebelikte Dışkının Siyah Olması Sorun mudur ?

  gebelikte dışkının siyah olması gebelikte dışkı Sevgili melekler, gebe meleklerimizin soruları üzerine bu konuyu açmak istedik. Gebelikte dışkının siyah olması gebeleri korkutmaktadır. Gebelik sorunu olarak korkulan bu durumla ilgili sizlere verebileceğimiz bilgiler şöyle; Gebelikte büyük abdesttin siyah olmasının nedenleri gebelik döneminde kullanılan vitamin ilaçları ve kullanılan kan...
 3. Benim Rahmim Doğuştan Ters Kısırlığa Neden Olur mu Diyenler Buraya

  Benim Rahmim Doğuştan Ters Kısırlığa Neden Olur mu Diyenler Buraya

  ters rahim ve gebelik,ters rahim ve hamilelik, Sevgili melekler aranızda rahmi ters olan böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı..? Ben bu rahim tersliği nedir önceden bilmiyordum ben bir arkadaşım vesilesiyle öğrenmiştim.Bana demişti ki benim çocuğum olmazmış daha doğrusu doktoru ona öle söylemiş senin çocuğun olmaz demiş ama ben böyle bir şeye inanmıyorum sebebini de söyleyeyim...
 4. Miyom Gebe Kalmaya Engel Olur mu ?

  Miyom Gebe Kalmaya Engel Olur mu ?

  Bu konu; miyom gebe kalmaya engel olur mu konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kadınlarda en çok rastlanan rahatsızlıklardan biri de miyomlardır. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artan miyomlar kısırlık ile ilgili bir etki yaratır mı yoksa tesadüfen mı kısırlıkla uğraşan hastalarda görülür sorularına netlik kazandırmak için buyrun uzmanların görüşlerini öğrenelim... Myom...
 5. Tüplerin kapalı olması yumurtlamaya engel olur mu?

  Tüplerin kapalı olması yumurtlamaya engel olur mu?

  Rahim, her iki yanından uzanan kanallar sayesinde yumurtalıklara ulaşır. Bu kanallara tıp dilinde tuba uterina, fallop tüpleri veya salpenks ismi verilir. Bu tüpler, rahmin sağında ve solunda olmak üzere toplam 2 tanedir. Yumurtalıktan atılan yumurta, tüp organının ucunda bulunan ve fimbria olarak ifade edilen saçaklı yapılar ile yakalanır ve rahim içerisine kadar ulaştırılması sağlanır....

Sayfayı Paylaş