1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Polipler bir çok organ da gelişebilen iyi huylu oluşumlardır. Rahim iç tabakasın da yada rahim ağzında bulunan polipler ,bu dokular dan beslenen et paçası oluşumlarıdır.Rahim içerisinde oluşan poliplere endometrial polip , rahim ağzında oluşan poliplere servikal polip adı verilir. Rahim polipleri nin oluşma nedeni tam bilinmemektedir. Polip gelişiminde östrojen hormonunun etkisi olduğu düşünülmektedir. Rahim de bulunan polipler hakkında detaylara değinicez öncesi ; Polip hamile kalmaya engelmidir , Endometrial polip kısırlık yaparmı adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Poliplerin genellikle çoğu herhangi bir belirti vermez.Rahim ağzı polipleri rutin bir jinekolojik muayene esnasında fark edilebilir.Rahim poliplerin de sık ve düzensiz kanama görülebilmektedir.Polipler rahim içinde değişik boyutlarda ve farklı sayılarda ve farklı yerlerde gelişebilirler. Çocuk sahibi olmak isteyen polip hastası bayanların en çok merak ettiği konu poliplerin kısırlık yapıp yapmadığı.Servikal polipler genelde küçük milimetrik boyutlardadır ve kısırlıkla alakaları yoktur.Endometrial polipler 2 cm den küçük ise kısırlığa yada düşüğe neden olmaz .5 cm den büyük polipler gebeliğin yerleşmesine engel olabilir,yada oluşan gebeliği sonlandırabilir..Endometrial poliplerin kısırlık la alakası net olarak ispatlanmamıştır.Polipler gebelik başarısını sadece büyük oldukları zaman etkiliyor. Bu yüzden büyük poliplerin çıkarılması gerekiyor.Poliplerin teşhisi usg incelemesi ile konulabilir. Ayrıca serumlu rahim incelenmesi ,rahim filmi hsg , histeroskopi ve mr kullanılan tanı yöntemleridir.Poliplerin tedavisi polipin ameliyatla çıkarılmasıdır.Rahim polipleri ile ilgili detaylı bilgileri uzmanlardan sizin için derledik.Rahim polipleri nedenleri ve rahim poliplerinin kısırlık üzerindeki etkisini bakın uzmanlar nasıl anlatıyor.




  < Konu Resmi..>








  Polip Nedenleri veTedavisi



  Endometriyal polip hiçbir belirti vermeyebilir ve rahimin başka bir nedenle ameliyatla alınması sonrasında patoloji uzmanı tarafından incelenmesiyle tanınabilir.

  Endometriyal polip büyük olduğunda ve birden fazla olduğunda ise düzensiz kanama (ara kanama veya adet kanamalarının günlerinin uzaması veya kanama miktarının artması tarzında), cinsel ilişki esnasında kanama, özellikle adet kanaması esnasında kramp tarzı ağrı gibi belirtilere neden olabilir.

  Bazı durumlarda büyük bir polip rahimağzından vajinaya sarkabilir ve bu durumlarda polip dokusunda gelişen enfeksiyon akıntı nedeni olabilir.

  Rahim ağzı polipleri ise çoğu durumda belirti vermezken ilişki sonrası kanama veya ara kanama nedeni olabilir.

  Nasıl Tanı Konur?

  Endometriyal polip tanısı en sık kanama sorunları nedeniyle doktora başvuran bir kadında rahim iç tabakası örneklemesiyle elde edilen dokunun patoloji uzmanı tarafından incelenmesiyle konur.

  Bazı durumlarda çeşitli belirtilerle başvuran bir kadında yapılan jinekolojik muayene esnasında rahimağzından sarkan polipin gözle görülmesiyle polip şüphesi doğar. Bu durumlarda da doktor genellikle rahim iç tabakası örneklemesi önerir ve elde edilen dokunun patoloji uzmanı tarafından incelenmesiyle tanı konabilir.

  Rahim ağzı polipleri ise rutin bir jinekolojik muayene esnasında fark edilebilir.

  Herhangi bir nedenle yapılan histeroskopi incelemesinde veya rahim içinin steril suyla doldurularak ultrasonografi incelemesi yapılmasından ibaret histerosonografi incelemesinde polip şüphesi doğabilir.

  Nasıl Tedavi Edilir?

  Polip şüphesi olan her durumda öncelikle tanının doğrulanması ve rahim kanseri veya rahimağzı kanseri öncüsü lezyon olasılığının bertaraf edilmesine yönelik olarak rahim iç tabakası örneklemesi yapılır. Bu işlem genellikle polipin bulunduğu yerden koparak parçalanmasıyla ve böylece lezyonun ortadan kaybolmasıyla sonuçlanır. Tam şifanın sağlandığı böyle bir durumda ek bir tedavi gerekmez. Bazı durumlarda histeroskopi yöntemiyle polip bulunduğu yerden çıkarılarak tedavisi sağlanmış olur.


   
Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dhea-so4 hormonu yüksek olupta hamile kalan var mı?kızlar cvp yazın lütfen

  dhea-so4 hormonu yüksek olupta hamile kalan var mı?kızlar cvp yazın lütfen

  dhea hormonu dhea so4 hormonu so4 nedir nedir benim dehea-so4 hormonum 544,73 çıktı.normal degerler 98 ile 340 arasıymış.yani benim gibi bu hormonu yüksek olupta hamile kalan var mı?ne kadar sürede hamile kaldını?ve hangi ilaçları kullandınız?
 2. Eşinde varikosel olup da hamile kalan arkadaşlar var mı?

  Eşinde varikosel olup da hamile kalan arkadaşlar var mı?

  Eşinde varikosel olup da hamile kalan arkadaşlar var mı?
 3. polikistik over olup hamile kalan var mı ?

  polikistik over olup hamile kalan var mı ?

  polikistik over yupisyupisslm kızlar bende yeni aranıza katıldım aranızda polikistik olup gebe kalan varmıı lütfen cevap yazarmısınızzz
 4. polikistikover olup hamile kalan var mı

  polikistikover olup hamile kalan var mı

  arkadaşlar ya aranızda polikistik over olupta hamile kalan var mı ya varsa lütfen azcık moral versin lütfen:(

Sayfayı Paylaş