Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ramazan Ayında Oruç İçin Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Oruca Ne Zaman Niyet Edilir Oruca Niyet Ne Zaman ve Nasıl Edilir


  Ramazan ayının gelmesine 2 aydan az bir süre kala, şimdiden tüm ibadetlerimizin kabul olmasını Allah'tan diliyoruz melekler :) Bu yazı dizimizde bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için Ramazan ayı içinde tutulacak oruca ne zaman niyet edilir, nasıl niyet edilir bu soruların cevaplarını arayacağız .. :)


  [​IMG]


  Orucun sahih olması için niyet etmek şarttır. Niyetsiz oruç makbul değildir.

  Ramazan orucuna, akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Şöyle ki:

  Normal olarak oruca, sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.

  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse, akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez. Ramazan ayında tutulamayan orucu, başka günlerde kaza ederken niyetin geceleyin tan yeri ağarmadan önce yapılması gerekir. Keffaret oruçları da böyledir. Bu oruçlara imsaktan sonra niyet edilmez.

  Niyet esasen kalp ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalp ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalp ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir.

  Bu sebeple, oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dili ile Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna diye söylemelidir.

  Oruç, imsak vaktinde başlar. Oruca niyet eden kimse bu vakitten itibaren herhangi bir şey yiyemez, içemez ve orucu bozan şeyleri yapamaz. Bu durum akşam güneş batıncaya kadar devam eder. Güneş battıktan sonra yiyip içmek sûretiyle orucunu açar.

  İşte niyet ederek, imsak vaktinden akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek, ve orucu bozan şeylerden sakınmakla bir günlük oruç tutulmuş olur.

  diyanet.gov.tr
   
Ramazan Ayında Oruç İçin Nasıl ve Ne Zaman Niyet Edilir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ramazan Orucuna Hergün Niyet Şartmı?

  Ramazan Orucuna Hergün Niyet Şartmı?

  Ramazanın başından sonuna kadar her güne ayrı bir niyet gerekirmi ? işte cevabı: Ramazan orucunu eda edebilmek için, hergün ayrı ayrı niyet etmek gerekir. Niyetin zamanı, gecenin başlangıcından, kaba kuşluk anına kadardır. Bu müddet içinde niyet edilmezse, farz eda edilmiş olmaz.
 2. Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir bilen var mı?

  Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir bilen var mı?

  Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarım varsa aranızda lütfen bana cevap versin. Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir acaba ben doğru olanı mı biliyorum merak ettim:S
 3. Adet yüzünden bozulan oruc icin nasıl niyet edilir

  Adet yüzünden bozulan oruc icin nasıl niyet edilir

  ben gecen sene ramazanın son günü orucluyken adet olmustum ve bozulacagı icin ben de bozdum bu sene tutmak istiyorum ama bu sene tutarken adet yüzünden oldugu icin niyet ederken ne demem gerekiyor ? YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
 4. Ne Zamana Kadar Niyet Edilir biliyor musunuz

  Ne Zamana Kadar Niyet Edilir biliyor musunuz

  kızlar oruca acaba Ne Zamana Kadar Niyet Edilir bu konuda yani dini konularda bilgisi olan arkadaşlarım varsa aranızda lütfen Ne Zamana Kadar Niyet Edilir bilgi versin bana
 5. Adak Orucunda Niyet Ne Zaman Yalıpır?

  Adak Orucunda Niyet Ne Zaman Yalıpır?

  adak orucu adak orucuna nasıl niyet edilir adak orucunun zamanı nedir Herhangi bir nedenle eğer oruç adayan bir kişi oruca ne zaman hangi vakitlerde niyet edilmelidir sorusuna cevaben sizlere gereken dini bilgileri paylaşıyoruz. İki türlü adak orucu vardır: 1- Muayyen [Vakti bilinen], 2- Gayri muayyen [Vakti bilinmeyen]. Muayyen [belli] bir günde, mesela Şaban ayının ilk perşembe günü...

Sayfayı Paylaş