Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri nelerdir acaba

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba hepinize şimdiden hayırlı ramazanlar diliyor ve bu oruç ayı sıcaklarda nasıl çekilecek diye de iç geçiriyorum:) Allah yardımcımız olsun. Ayrıca sizden Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri hakkında da bilgi rica ediyorum.
   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ramazanın Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri Hakkında Bilgi

  Ramazanın Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri Nelerdir


  Edebiyat hayattan soyutlanamaz. Ne yaşıyorsak bu edebiyata da yansır. Edebiyatımızda Ramazan konusu geniş bir biçimde yer almıştır. Tüm kalabalık tasvirleri, medya polemik ve özel dosyaları bir yana ramazan kendi iklimi ile bir edebiyat konusu olmuştur.

  Çok köklü bir tarihî geçmişi olan Türk edebiyatı bu temayı da yaygın bir şekilde ele almıştır. Ramazan konusu ağırlıklı olarak şiirimizde işlenmiştir. Türk Edebiyatı’nda on beşinci yüzyıldan itibaren görülmeye başlanan Ramazan şiirleri, 18. yüzyılda yoğunluk kazanmış, değişik nazım şekilleriyle kaleme alınarak günümüze kadar devam etmiştir. Ramazan temalı şiirler, eskisi kadar olmasa da bugün de yazılmaya devam ediliyor.

  Divan ve Halk edebiyatlarında 15. yüzyıldan beri Ramazan hem dini ve manevi yönüyle hem de mizahi yönüyle işlenmiş, bu çerçevede çok geniş ve canlı bir kültür dünyası meydana getirilmiştir. İbadet yönünün yanında iftar, sahur ve bayramıyla da insanlar üzerindeki etkisi, bazen hayal ve mizah unsurlarıyla birlikte ele alınmıştır.
  Ramazan, klasik edebiyatımızda da önemli bir yer tutmuştur. Divan edebiyatı şairlerinin, ramazan ayının gelişini kutlamak için yazdıkları ve devlet büyüklerine sundukları kasidelere “ramazaniye” deniliyordu. Bu kasidelerde ramazan bahsi giriş bölümünde ele alınıp işleniyordu.

  Ahmet Rasim’in Ramazan Sohbetleri, Cenab Şahabettin’in İstanbul'da Bir Ramazan, Halit Fahri Ozansoy’un Eski İstanbul Ramazanları kitapları eski ramazanları, eski zamanlarda eski ramazanların özlemini içeriyor muhtemelen. Öyle ya da böyle bir medeniyeti anlatırken, o medeniyetin değerlerinin en çok hissedildiği ve gözlemlendiği zamanlara dair not düşmek başlı başına bir değer ve zenginliktir.

  Ramazan ayına has kitap fuarları açılmakta “Dinî yayınlar” yanında çok sayıda edebi ve fikri eser de görücüye çıkmaktadır.Bunların yanı sıra çok sayıda yazar da okuru ile buluşma fırsatı yakalamaktadır. Fuarların müdavimleri yılda bir de olsa kitaba yaklaşıyor, adeta bu özel zamanları şölene çeviriyorlar.
   
Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri nelerdir acaba konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ramazan Ayının Faydaları nelerdir?

  Ramazan Ayının Faydaları nelerdir?

  Merhaba arkadaşlar oruç ayı da geliyor şimdiden hepinize hayırlı ramazan ayları diliyorum ve sizden Ramazan Ayının Faydaları hakkında bilgi rica ediyorum.
 2. Ramazan Ayının En Önemli Özelliği nedir acaba

  Ramazan Ayının En Önemli Özelliği nedir acaba

  Arkadaşlar oruç ayı da geldi yaklaştı yani şimdiden hepinize hayırlı oruçlar diliyor ve size bir soru soruyorum acaba Ramazan Ayının En Önemli Özelliği nedir bu konuda bilgi verebilir misiniz bana?
 3. Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkileri nelerdir yazın

  Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkileri nelerdir yazın

  Selam arkadaşlar ben sizden Bilimin Yiyecekler Üzerindeki Etkileri nelerdir diye varsa bildikleriniz, o bildiklerinizi benimle bu sayfadan paylaşmanızı rica ediyorum.
 4. Acaba Kadir Gecesi Ramazan Ayının Hangi Gecesi ?

  Acaba Kadir Gecesi Ramazan Ayının Hangi Gecesi ?

  Kadir Gecesinin Günü Kesin Bellimi Kadir Gecesinin Günü Ne Zaman 2012 Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu hepimizce bilinen bir gerçek melekler :) O gece yapılan ibadetlerin edilen duaların Allah katında kabul edileceğini de biliyoruz. Akıllara gelen soru ise kadir gecesinin günü kesin belli mi sorusu. Bu konu ile ilgili bilgileri Kadir gecesinin günü ne zaman 2012 başlığı...
 5. Ramazan ayının önemi nedir?

  Ramazan ayının önemi nedir?

  Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca...

Sayfayı Paylaş