1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Ramazan Ayının Faydaları nelerdir?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba arkadaşlar oruç ayı da geliyor şimdiden hepinize hayırlı ramazan ayları diliyorum ve sizden Ramazan Ayının Faydaları hakkında bilgi rica ediyorum.
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ramazan Ayının Yararları

  Ramazan Ayının Faydaları Nelerdir  19 Temmuzu 20 Temmuza bağlayan gece ilk sahur ve ilk teravih namazıyla Ramazan'a hoşgeldin diyeceğiz. Oruçta gerek ruhumuz, gerek bedenimiz için pek çok fayda vardır. Oruç, nefsin şehvetlerini kırar, önüne geçilmez ihtirasları dizginler.

  Sıcak hava ve 16 saate varan oruç, bizim hayatımızın daha düzenli olmasını, planlı yaşamayı, sabrı, tefekkürü öğretecek Ramazan bizim Rabb'imize (cc) olan bağlılığımızı pekiştirecek.

  Haram unsurlarının sebeplerinden uzaklaştırır.

  Oruç tutmadığı zaman insan, canının çektiğini yemek ister, ama oruçlu bunu yapamaz. Harama bakmaya meyleden nefsi, oruç bundan men eder, zinânın ve diğer haram hususların sebeplerinden uzaklaştırır; nefsin bayağı iştahlarını kırar. Bundan dolayı Peygamberimiz, orucun kötülüklere karşı bir kalkan olduğunu söylemiş ve demiştir ki:

  "İçinizden kimin evlenmeğe gücü yeterse evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan korur. Buna gücü yetmeyen oruç tutsun. Çünkü oruç, onun şehvetini kırar.''


  Ramazan ayı insanı planlı programlı davranmasını sağlar

  Gündemimizin ana maddesi ister istemez sabah ve akşam ezanı oluyor Ezanı, camiyi, namazı hissetmeyen, gündemine almayan da "Allah-ü Ekber" sesini bekliyor Yani bir yerde maneviyat frekanslarını almaya hazır bir vaziyette bulunuyor İşte bu havayı yakalamak ve iyi değerlendirmek gerekir Demir tavında dövülürmüş Kalp, almaya hazır hale gelmişse onu boş çevirmemek gerekir.  Oruç vücuda sağlık getirir.

  Bir yıl tıka basa yemeden dolayı mide yorulur. İşte oruç, midenin uzun süre dinlenmesine vesile olur. Ancak iftar vakti ölçüyü kaçırıp mideyi şişirmemek ve terâvihi de mutlaka kılmak lâzımdır. Terâvih, ibâdet yönünden orucun tamamlayıcısı olduğu gibi; dolan midenin, yemekleri kolayca sindirmesine de yardımcı olur.

  Oruç, insanın duygu ve düşüncelerini inceltir. İnsanı şefkatli, merhametli yapar.

  Oruç tutan insan, açlığın ne demek olduğunu, sürekli olarak açlık ve sefâlet içinde kıvrananların ıstırabını anlar; onlara elinden geldiğince yardım etmeğe çalışır. Oruç, insanı sabra, dayanıklı olmaya alıştırır. Bugün isteğiyle oruç tutan kimse, bir gün savaş, deprem veya başka felâketler gibi zor şartlar karşısında yiyecek bulamadığı zaman, daha önce kendisini aç kalmaya alıştırdığı için dayanır.

  Ramazan ayı evlere bolluk bereketlilik getirir

  En fakir âilenin dahi evinde bakarsınız Ramazan ayında bir bolluk-bereket vardır. Allah oruç tutan o insanlara ummadıkları yerden rızıklar gönderir.  Oruç, mânevî duygulara güç verir.

  Biz kendimizi açlığa alıştırırsak, maddî arzularımız zayıflar, rûhânî hislerimiz kuvvetlenir, gönül gözümüz açılır. O yüzden bütün peygamberler riyâzet yapmışlar, oruç tutarak yücelmişlerdir.

  Oruç, köklü bir irâde terbiyesi verir, insanı her yönüyle olgunlaştırır, kendi içinden gelen bazı olumsuz duygulara gem vurmasını öğretir.

  İnsanı "aşağılık duygusu"ndan kurtarır, kendine güven duygusunu arttırır.

  Kan şekerinde kısmî düşme (özellikle ilk günlerde) ve kan yağlarında daha uzun vâdede düşme sağlar.

  Kolesterol ve büyük (sistolik) tansiyon düşer. Aslında Ramazan orucu, hafif ve orta derecede ve düzende olan, İnsüline bağımlı olmayan diabet, şişmanlık, esansiyel hipertansiyon, gastrit gibi bazı hastalıkların düzelmesi için ideal bir fırsattır.

  Ramazan ayında suç oranları azalır

  Oruç tutanlarda huzur ve sükûnet hali ön plana çıkar. Sinirli ve taşkın hareketlerin azalmasında fizyolojik bir mekanizmanın da payı olduğu düşünülmektedir: Kan şekerinin yükselmesine aşırı cevap veren İnsülin karşıtı sistem’in oluşturduğu ‘reaktif hipoglisemi’ diye bilinen, stresli bir tablo oruç tutan bir insanda gelişmez. Oruçluyken tartışmak bile yasaklanmıştır; bu da kişisel düşmanlık hisleri ve gerilimi minimum düzeyde tutar.
   
Ramazan Ayının Faydaları nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ramazan ayındaki hedeflerimiz neler olmalı?

  Ramazan ayındaki hedeflerimiz neler olmalı?

  Bir Müslüman olarak rahmet ve bereket ayı olan Ramazan’ı en verimli şekilde geçirebilmek için kendimize şu hedefleri belirleyelim: Çok Kur'an-ı Kerim okumak ve hatim indirmek. Teravih namazını 20 rekat olarak cemaatle camilerde kılmak. İftar saatlerinde ümmeti Muhammet için çok dua etmek. Oruçlarımı mutlaka sahura kalkarak tutmak ve sahur vakitlerini dua, namaz ve Allah’ı zikirle çok iyi...
 2. Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri nelerdir acaba

  Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri nelerdir acaba

  Merhaba hepinize şimdiden hayırlı ramazanlar diliyor ve bu oruç ayı sıcaklarda nasıl çekilecek diye de iç geçiriyorum:) Allah yardımcımız olsun. Ayrıca sizden Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri hakkında da bilgi rica ediyorum.
 3. Ramazan Ayında Hurma Tüketmenin Faydaları Nelerdir ?

  Ramazan Ayında Hurma Tüketmenin Faydaları Nelerdir ?

  hurmanın faydaları hurmanın yararları Sevgili melekler, Ramazan ayına girmemize günler kala, nedense sadece Ramazan ayında sofralarımıza taşıdığımız hurmanın faydaları hakkında sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz :) Ramazan ayı dışında da tüketmemiz gereken hurma tam bir şifa kaynağı. İşte hurmanın yararları...:) İftar sofrasının vazgeçilmez meyvesidir, hurma. Tarihi insanlık kadar...
 4. Ramazan ayında internette en çok neleri aradık?

  Ramazan ayında internette en çok neleri aradık?

  Ramazan ayında neleri aradık, ramazanda internette en çok arananlar İnternet kullanıcılarının beğenisini kazanan Yandex'in ramazan ayı kapsamındaki aramalarla ilgili gerçekleştirdiği analize göre Türk halkı en çok 'iftar ne zaman' diye sordu. Bu sene ilk orucun tutulduğu 28 Haziran'dan 22 Temmuz'a kadar geçen süreyi kapsayan analiz sonuçlarına göre 'sahur vakti' en çok merak edilen ikinci...
 5. Ramazan ayının önemi nedir?

  Ramazan ayının önemi nedir?

  Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca...

Sayfayı Paylaş