1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Ramazan bayramına şeker bayramı demek günahmı?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ramazan Bayramı ne ise, onu öyle bilmek gerekir. En güzeli ona "Fitir Bayrami" yani "Orucu Açma Bayramı" denmelidir. Böyle deyince bayrama kadar oruçlu olunması gerektiği anlaşılmış olur. "'Ramazan Bayramı"demekte de bir mahzur yoktur. Ama "Şeker Bayramı" demek mahzurlu olmalıdır. Bu söz ilk çıkışı itibariyle kasıtlı söylenmemiş olabilir. Çünkü Ramazan Bayramı'nda bayram namazından önce hurma gibi tatlı bir şey yenilmesi müstehaptır. (Bu konudaki bir hadîs-i serîfin meali söyledir: Enes b. Mâlik anlatıyor: "Rasûlüllah fıtır bayramına bir kaç hurma yemeden hiç çıkmazdı" Enes'in kendisi de fıtır bayramına çıkarken üç tane, artırmak istediği zaman beş tane, daha da artırmak istediği zaman tek sayıda olmak üzere hurma yerdi." (Müsned NI/232; Enes'in sözü için ayrıca bk. Ibn Mâce, siyâm 49)) Belki de "Şeker Bayramı" ismi buradan çıkmıştır. Ama yine de ona, "Şeker Bayramı" denmemelidir. Zira bazıları, bu ifade ile onun hakikî manasını saptırmak ve Ramazan Bayramı deyince; şeker, çikolata, eglence, çocuk... Kısaca basitlik ve hafiflik manaları çağrıştırmak isteyebilirler.
  Enes b. Malik (R.A.) den rivayete göre, Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz, Mekke-i Mükerreme'den Medine-i Münevvereye hicret ettiği zaman, Medinelilerin eğlenip oynadıkları iki günleri vardı.

  Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:
  " Bu günler ne oluyor, neyin nesidir? Diye sorduğunda, Medineliler:
  - Biz cahiliyet devrinde bu günlerde eğlenip oynardık, Yâ Resûlellah! Dediler. Bunun üzerine Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:
  < Konu Resmi..>


  "Muhakkak ALLAH size o iki gün yerine, onlardan daha hayırlı iki bayramı lutuf olarak vermiştir. Biri Fıtır, Ramazan bayramı, diğeri Kurban bayramıdır."1 buyurdular. O günden beri kutlanagelen bu iki bayram, Müslüman milletlerin aynı zamanda milli bayramları yerine de geçmiştir.

  Bu iki bayram dini bir olgu olarak sosyal yaşantımıza girmiş ve nesillerin devriyle birlikte kültürlerin aktarılması sonucu millileşmiştir.

  Bu nedenle ramazan bayramına "Şeker Bayramı" demek mahzurlu olmalıdır. Bu söz ilk çıkışı itibariyle kasıtlı söylenmemiş olabilir. Çünkü Ramazan Bayramı'nda bayram namazından önce hurma gibi tatlı bir şey yenilmesi müstehaptır.

  Ama yine de ona, "Şeker Bayramı" denmemelidir. Zira bazıları, bu ifade ile onun hakikî manasını saptırmak ve Ramazan Bayramı deyince; şeker, çikolata, eğlence, çocuk, kısacası basitlik ve hafiflik manaları çağrıştırmak isteyebilirler.

  Ayrıca bu şekilde bir isimlendirme, birçok samimi müslümanı da üzmektedir. Mükafatını Allah Teala’dan bekleyerek oruç tutan ve kazandığına inanarak bayramı bayram gibi karşılayan müminler, bu şekilde bir isimlendirmeden yaralanmaktadırlar.

  Ramazan bayramı, dinimize göre bir ay boyunca Allah rızası için oruç tutup, her türlü haramdan özellikle kaçınan kişinin geçmiş tüm günahlarının affedileceği müjdesinin kutlandığı üç gündür. Bu bayramın şeker ve tatlı ile ilgisi sadece misafire ikram kısmındadır. Günün anlam ve önemi ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu bayramı kabotaj bayramından, işçi bayramından vb. bayramlardan ayıran özellik, dini yönünün olmasıdır.

  Bu önemli güne başkaca isimler takmak günün anlam ve öneminin atlanması demektir.


   
Ramazan bayramına şeker bayramı demek günahmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ramazan mukâbele demektir

  Ramazan mukâbele demektir

  hızlı mukabele hizli mukabele sesli oku Rabbim hepimizin okuduğu kuranları, duaları kabul etsin inşallah ... Resûl–i Ekrem Efendimiz’e tam yirmi üç senede nâzil olan Hazret–i Kur’an’ın ilk âyeti Mekke’de bir Ramazan ayında nâzil olmuştur Bu Ramazan ayında henüz oruç farz kılınmamıştı Ramazan orucu Medine’ye gelindikten bir sene sonra yani hicretin ikinci senesinde Bedir Harbi’nden önceki ayda...
 2. Ramazan Ne Demektir

  Ramazan Ne Demektir

  ramazan ramazan ne demektir ramazan ne demektir, ramazanın anlamı, ramazanın kelime anlamı,ramazan hakkında genel bilgiler bir çoğumuz ramazanın kelime anlamıı bilmiyoruzdur melekler işte ramazanın anlamını bulduk ve sizlere sunuyoruz Ramazan Ne Demeketir? Ramazan “yanmak” demektir “Ramaz” kelimesi güneşin sıcaklığının şiddetinden gayet kızmasıdır ki böyle pek kızgın yere “ramda”...
 3. Ramazan Bayramı Külünçesi

  Ramazan Bayramı Külünçesi

  ramazan bayramı yemekleri, tatlıları, pastaları, külünçe nedir, nasıl yapılır, tarifi hakkında genel bilgiler sevgili melekler siz urfanın yöresel pastası olan külünçeyi paylaşıyorum külünçe genelde ramazan bayramından 2 gün çönce yapılır bayram pastasıdır urfada her ev mutlaka yapar:D işte tarifi Malzemeler: 500 gr un (yaklaşık) 1 su bardağı su ya da süt 1/2 su bardağı zeytinyağı 1/2...
 4. Ramazan Bayramına Şeker Bayramı Demek Doğru mu?

  Ramazan Bayramına Şeker Bayramı Demek Doğru mu?

  ramazan bayramı şeker bayramı Sevgili melekler, dikkat etmişsinizdir ramazan bayına çoğu zaman şeker bayramı denir. Bunun sebebi de herhalde ramazan bayramında bol bol şeker ikram edilmesi, özellikle çocukların şekerle sevindirilmesidir. Peki bu ramazan bayramına şeker bayramı demek doğru mudur? Bu sorunun cevabını aşağıda paylaşıyoruz... Ramazan Bayramı ne ise, onu öyle bilmek...
 5. Bayram da Beslenmenize dikkat edin !

  Bayram da Beslenmenize dikkat edin !

  11 Ayın sultanı Ramazanı uğrulamaya ramak kala , uzmanlar bayram da beslenmeye dair önemli açıklamalar da bulundu.1 Ay boyunca tuttuğumuz oruçtan dolayı malum günlük öğün sayısı azaldı , haliyle vücudumuzun dengesi değişti.Bayram da netice itibari ile daha fazla yemek yeme eğilimi olucak.Yemeye fazla eğilim kalıcı hastalıklara davetiye çıkarabilir.Bu yüzden bayram da sağlığınız dan olmamak...

Sayfayı Paylaş