Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ramazan Bayramında Midenizi Korumak İçin Şu 10 Maddeye Dikkat Edin !

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  mideyi korumak için ne yapmalıyız mide sağlığını korumak için neler yapmalıyız  Sevgili melekler, Ramazan ayı geldi çattı. Bu Cuma sabaha karşı ilk sahura kalkılacak ve Cuma günü Ramazan ayının ilk orucuna uyanılacak. Allah herkesin ibadetini kabul etsin. Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurlarda yenilecek yemeklerin ağır olmaması hususunda sık sık uyarılarda bulunuyoruz. Buna özellikle Ramazan Bayramında ikram edilen şerbetli tatlılar da eklenince bayram sonu mide rahatsızlıkları da kaçınılmaz oluyor. Bu yazımızda bayramda mide sağlığını korumak için neler yapmalıyız, madde madde size anlatmaya çalışacağız :)


  < Konu Resmi..>
  Ramazan'da alınan kilolara bayram kilolarının da eklendiğini, bunun da bazı sağlık sorunlarına zemin hazırladığını belirten Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Tarçın, bayramı sağlıklı şekilde geçirebilmek için önerilerini 10 başlık altında sıralıyor. İşte o öneriler...


  1-TATLI İKRAMININ DÖRTTE BİRİNİ TÜKETİN

  "Türk mutfağının ve bayram mönülerinin vazgeçilmez tatlılarından baklava, revani ya da ekmek kadayıfı. Karbonhidrat açısından zengin bu tatlıların lezzetleri hiç kuşkusuz tartışılmaz. Ancak hamur işi olan bu şerbetli tatlılar, sağlıklı insanların midelerinde bile sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle ziyaretlerde sunulan her ikramın dörtte birini yerseniz, hem ev sahibini kırmamış, hem de midenize bayram hediyesi vermiş olursunuz. Her gidilen yerde azar azar yenilen bu tatlıların günde 1 porsiyonu geçmemesi gerekiyor.


  2-BİR ÖĞÜN HAMUR İŞİ, BİR ÖĞÜN TENCERE YEMEĞİ

  Genelde bayram süresince tüketilen yiyeceklerin çoğu karbonhidrat açısından zengin gıdalar oluyor ve vücut proteinden uzak kalıyor. Sonuç olarak da kilo alımı hızlanıyor. Bu nedenle bayram süresince alınan her karbonhidrat açısından zengin hamur işi ya da tatlının ardından mutlaka proteinli gıdalar yemek gerekiyor. İlk tercih ise baklagiller olmalı. Yanı sıra kırmızı et, beyaz et ya da mevsim sebzeleri, süt, yoğurt ve ayran da tercih edilebilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu özellikle hayvansal gıdaların ızgara olarak değil de tencere yemeği olarak yenmesi. Tencere yemekleri kendi suyu, domates ve soğanla birlikte piştiği için yoğunluğu daha az ve sindirimi daha kolay oluyor, özelikle kızartma ve ızgaradan uzak durmakta fayda var.


  3-GLİSEMİK ENDEKSİ DÜŞÜK GIDALARI TÜKETİN

  Bayramda özellikle baklagil, et, tahıllı ekmek, yoğurt, erik ve armut gibi glisemik endeksi (şekeri yükseltme kapasitesi) düşük gıdalar tercih edilmeli. Bu gıdalar mideyi rahatlatıyor ve bayramda alınması muhtemel olan kiloların önüne geçiyor.


  4-ZİYARETLERE YÜRÜYEREK GİDİN, MÜMKÜNSE YOKUŞ ÇIKIN

  Aşırı yemek mide sağlığı açısından çok zararlı. Yenilen yiyeceklerin üzerine kişi bir de hareketsiz kalıyorsa, kendine büyük zarar vermiş oluyor. Bu nedenle bayramda mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor. Yapılacak en güzel egzersiz ise ziyaretler arasında yürümektir. Düz yolda ve hafif yokuş yukarı çıkmak karın kaslarını çalıştırıyor, bağırsak sistemini düzene sokuyor ve sindirimi kolaylaştırıyor.


  5-ZİYARETLERİ UZUN TUTUN, İKRAMLARI HIZLI TÜKETMEYİN

  Doyma sinyalleri beyne 15-20 dakika arasında ulaşıyor. Bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan yemekleri yavaş tüketmek gerekiyor. Kişi her öğün için kendine 20-30 dakika arası vakit ayırmalı. Aksi takdirde doyacağından çok daha fazlasını tüketmiş oluyor. Bu da midesine hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikâyetlerle geri dönüyor. Halk arasında doğru bilinenin aksine soda içmek hazmı kolaylaştırmıyor, aksine reflü oluşumunu hızlandırıyor. Eğer hazımsızlık şikâyeti yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken orta tempoda yürümektir.


  6-FAZLA ÇAY VE KAHVE İÇMEYİN, 3 LİTRE SU TÜKETİN

  Bayram ikramlarının vazgeçilmezlerinden çay ve kahveden mümkün olduğu kadar uzak durun. Mümkün olmuyorsa mutlaka kafeini düşük olan kahveleri tercih edin ve şekersiz tüketin. Tercih edilecek en güzel ve sağlıklı sıvı sudur. Bayram süresince kişinin günde ortalama 2.5 litre su içmesi gerekir.


  7-BAYRAM REFLÜSÜ OLMAMAK İÇİN...

  Bayramda en sık karşılaşılan mide sorunlarından biri reflüdür yani mide asidinin yemek borusunda kaçması. Bu durumun en büyük nedeni ise kişinin doğal gıdalardan uzaklaşıp, katkı maddeli yiyecekleri bolca tüketmesidir. Reflüsü olan hastaların yanı sıra sağlıklı insanların da bayramda beslenmelerine ve yaşam şekillerine dikkat etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir mide sorunu olmayan bir kişi dahi bayramı reflü hastası olarak bitirebiliyor. Reflü olan kişilerin bayram ziyaretleri yapacakları günün sabahında doktorları tarafından önerilen asit azaltan ilaçları, akşam yatmadan önce ise reflü oluşumunu engelleyen süspansiyonları almaları faydalı olacaktır.


  8-UYKUNUZ GELİRSE TELEVİZYON KOLTUĞUNU TERCİH EDİN

  Akşam saatlerinde yapılan bayram ziyaretlerindeki yemeklere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu ziyaretlerde yenilen yemeklerin ardından hemen uyumak sağlıklı insanlarda bile reflü oluşumunu tetikliyor. Bu nedenle yemek yedikten sonra 3 saat yatmamak gerekiyor. Kişi illa uyumak istiyorsa televizyon koltuğunda yatmalı veya çok yüksek bir yastıkta vücudu 45 derece olacak şekilde uyumalıdır.


  9-HAZIMSIZLIK KALP KRİZİYLE KARIŞABİLİR, DİKKAT EDİN

  Bayram dönemlerinde en çok yaşanan sıkıntılardan biri de hazımsızlıktır. Aşırı derecede ve hızlı şekilde yemek midenin boşalma hızını yavaşlatıyor, bu hazımsızlığa yol açıyor. Hastalar zaman zaman yaşadıkları bu hazımsızlığı kalp krizi ile karıştırıyorlar. Sağlıklı insanlarda hazımsızlık hareketle giderilse de kalp hastalarında hareket yapmak sıkışmaya, hatta krize neden olabiliyor.


  10- BAYRAMDA YAŞADIĞINIZ MİDE SORUNLARINI ÖNEMSEYİN

  Mide sorunu olan, fakat hastalıklarından haberdar olmayan çok sayıda insan var. Bu hastalar kendilerini sağlıklı olarak düşünüp oruç tutuyor ve ardından bayramın ilk günlerinde ciddi mide sorunlarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Bu hastalıkların başında ise ülser ve mide kanaması geliyor. Ülser hastaları uzun süre aç kaldıklarında ya da mideye zarar veren ağrı kesici ilaçlar aldıklarında kanama gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bayramda en ufak mide sorunu yaşayan kişiler, bayramdan sonra mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalı. "


   
Ramazan Bayramında Midenizi Korumak İçin Şu 10 Maddeye Dikkat Edin ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tırnak Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

  Tırnak Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

  · Sık sık tırnak dövmesi yaptırmaktan ve her gün oje tazelemekten kaçının çünkü oje çıkartıcılar tırnağınıza zarar vermekte bir süre sonra tırnağın rengi değişmektedir. · Tırnağınızdaki şekil ve renk değişikliklerini ciddiye alın. Bu konuyu muhakkak bir uzmanla paylaşın. · Tırnağınızı uzun süre güçlü deterjanlar ve çözücü maddeler ile temas ettirmeyin. · Sık sık gereksiz yere...
 2. Midemizi Korumak İçin Yapmamız Gerekenler

  Midemizi Korumak İçin Yapmamız Gerekenler

  mide sağlığı, nasıl koruruz, yapılması gerekenler, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Vücudumuzda en çok kullandığımız organlarımızdan biri hiç şüphesiz midemizdir.Gün içinde sürekli bir şeyler yiyip içtiğimizden dolayı da en çok zarar görme riski yine midemize aittir.Alacağımız ufak tefek önlemlerle bu zararların önüne geçebiliriz......
 3. Cildinizi Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar!

  Cildinizi Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar!

  cilt, bakımı, nasıl korunur, temizliği, korumak için, ipuçları, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Cildimizi korumak ve bakımını yapmak,özellikle güneşi yoğun olarak hissetmeye başladığımız bu günlerde çok önemli bir nokta.Bakımın ilk basamağı korumakla başlar diyerek ,korunmamız gereken noktaları ekliyorum.. Güneşten kaçının Solaryumdan kaçının Güneşe çıkmak zorunda...
 4. Ramazan Bayramında Neler Yapılır Maddeler Halinde yazar mısınız

  Ramazan Bayramında Neler Yapılır Maddeler Halinde yazar mısınız

  Merhaba arkadaşlar sizden bir konuda rica da bulunmak istiyorum bana mümkünse Ramazan Bayramında Neler Yapılır Maddeler Halinde yazar mısınız lütfen:S
 5. Bayram da Beslenmenize dikkat edin !

  Bayram da Beslenmenize dikkat edin !

  11 Ayın sultanı Ramazanı uğrulamaya ramak kala , uzmanlar bayram da beslenmeye dair önemli açıklamalar da bulundu.1 Ay boyunca tuttuğumuz oruçtan dolayı malum günlük öğün sayısı azaldı , haliyle vücudumuzun dengesi değişti.Bayram da netice itibari ile daha fazla yemek yeme eğilimi olucak.Yemeye fazla eğilim kalıcı hastalıklara davetiye çıkarabilir.Bu yüzden bayram da sağlığınız dan olmamak...

Sayfayı Paylaş