Ramazan Bayramında Tövbenin Önemi hakkında bilgi istiyorum

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Ramazan Bayramında Tövbenin Önemi hakkında bilgi istiyorum
Merhaba arkadaşlar duydum ki Ramazan Bayramında Tövbe etmek çok sevapmış aranızda dini bilgilere sahip olan arkadaşlarım var ise Ramazan Bayramında Tövbenin Önemi hakkında bilgi verir mi bana

Ramazan Bayramında Tövbenin Önemi

Ramazan Bayramında Tövbe Etmek

Bayram günlerinin de fazileti büyüktür. Kurban bayramının 1.2.3. günlerinden sonraki gecelere Ramazan-ı şerifin son günü ile bayramın ilk günü arasındaki geceye de Ramazan bayramı gecesi denir.Ramazan bayramı gecelerinde ve gündüzünde bol bol tövbe istiğfar etmeli Allahtan rahmet dilemeli günahlarının affını dilemeli..

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki

(Ramazan ve Kurban bayramının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.) [İbni Mace, Taberani]

(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz. Ramazan bayramının ve Kurban bayramının birinci geceleri, Berat gecesi ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İbni Asakir]

Bayramda erken kalkmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek, sevindiğini belli etmek, yüzük takmak, karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere çok sadaka vermek, İslamiyet’e doğru olarak hizmet edenlere yardım etmek, dargınları barıştırmak, akrabayı, din kardeşlerini ziyaret etmek, onlara hediye götürmek sünnettir.

Bayram gecelerini ihya eden, büyük saadete kavuşur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

Bayram gecelerini ihya edenin kalbi, kalblerin öldüğü günde ölmez. [Taberani]

Geri