Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Ramazan ve oruç

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  “Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.
  (Farz kılınan bu oruç) sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde tutamadığı günler sayısınca tutar. Oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine de, bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

  O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayıracak olan, hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur'an o ayda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse orucunu tutsun. Kim de hasta, yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı tekbir etmenizi ister. Umulur ki şükredersiniz.

  Şayet kullarım sana benden sorarlarsa, gerçekten ben çok yakınım. Bana dua edilince, dua edenin davetine icabet ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola ulaşabilsinler.

  Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız size helal kılındı. Onlar sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizler için yazdığını isteyin. Ta fecr vakti beyaz iplik siyah iplikten seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da geceye kadar orucu tam tutun. Mescitlerde itikaf halinde iken kadınlarınıza yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır, sakın onlara yaklaşmayın. Allah, ayetlerini insanlara böyle açıklıyor ki, sakınıp korunsunlar.” (Bakara, 183-187)

  Hicret'ten bir buçuk yıl sonra (miladi 624) Şaban ayının 10. gününde Allahu Tealâ, önceki peygamberlere ve ümmetlerine emrettiği gibi, son peygamber Hz. Rasulullah s.a.v. Efendimiz'e ve O'nun ümmetine de oruç tutmayı emretti. Gerçi Rasulullah s.a.v. Efendimiz, Medine'ye hicretinden sonra ashabına her ay üç gün ve aşure gününde oruç tutmayı emretmişti. Bu ilk oruçtu. Fakat bu oruç Ramazan orucu gibi farz değildi. Nihayet Hicret'in 2. yılında, Allahu Tealâ'nın yukarıda geçen ayetlerdeki emri üzerine, Ramazan ayında oruç tutmak mazereti olanlar dışında herkese farz oldu.

  Nefsi Allah'a adamak

  Ramazan ayındaki bu farz, dilimizde oruç kelimesiyle ifade ediliyor. Arapça aslı ise “sıyam, savm” kelimeleridir. Bakara Suresi 183. ayette “...sıyam, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı, ki korunabilesiniz.” buyuruluyor. Tefsir kitaplarımızda açıklandığı üzere, sıyam kelimesinin manası, nefsi meylettiği şeylerden, bu bir söz dahi olsa, alıkoymak, yani kendini tutmak, kontrol etmektir.

  Ramazan ayı boyunca oruçla, gündüzleri yemeden içmeden ve eşiyle birliktelikten mahrum olmaya zorlanan nefsler daha kontrol edilebilir bir hale gelecek ve müslümanlar, elde edecekleri nefsi kontrol alışkanlığıyla, Ramazan ayı dışında da ahiretlerini tehlikeye sokacak söz ve davranışlardan korunabileceklerdir.

  “Oruç şehveti kırar, nefsin heveslerini mağlup eder. Azgınlıktan, kötülükten men eder. Dünyanın adi lezzetlerini, makam ve yükselme davalarını küçük gösterir; kalbin Allah'a bağlılığını artırır, ona meleklik zevki ve saflığı bağışlar.”

  “Oruç tutmayan, sabretmesini bilmez, nefsini normal şekilde kullanma yollarını gözetmez. Hele refah içinde yaşayanlar hiç oruç tutmazlarsa, bütün hürriyetlerini şehevi arzularına kaptırırlar...” (Elmalı tefsiri)

  Rahmet, mağfiret ayı

  Ramazan ayı, Kur'an'ın vahyedilip son ümmete tebliğin başladığı aydır. Bakara Suresi'nde “O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayırıp, açık delillerle hidayet rehberi olan Kur'an onda indirildi.” buyurulur. Kadir Suresi'nde de, “Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik.” ilâhi beyanı mevcuttur.

  Alemlere rahmet olan, Allah'ın en sevgili, katında en itibarlı kulunun vahy ile müşerref olduğu Kadir gecesi bu ayda yaşanmıştır. Tefsir alimlerimize göre Kur'an-ı Kerim Kadir gecesinde dünya semasına indirilmiş, daha sonra da 23 yılda parça parça yeryüzüne indirilerek insanlara tebliğ edilmiştir.

  Ramazan ayı, 12 hicri ayın dokuzuncusu ve üçayların sonuncusudur. Ramazan kelimesi “temizlik, yanmak, keskinlik” manalarını taşır. Dinî açıdan, “yanarak günahlardan temizlenip Allah'a yönelmek” anlamına gelir. Burada yanmak, nefsin arzularına karşı koymaktaki zorluğa işaret eder. Fakat bu zorluğa sabır, temizlenmeye, kalbin arınıp Rabbine yönelmesine vesile olacağından şiddetle tavsiye edilmiş bir mücahededir.

  Efendimiz s.a.v. de bir hadis-i şeriflerinde Ramazan ayını, “başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ateşten kurtuluş” olan bir ay olarak tarif etmiş, kendileri Ramazan ayını en güzel şekilde ihya ettikleri gibi, ashabından ve ümmetinden de bunu istemişlerdir.

  Her yıl yenilenen büyük davet

  Ramazan ayı, müslümanlara büyük fırsatların ikram edildiği bir aydır. Her günü insanlar için bereket, ihsan günleridir.

  Bu ay bin aydan hayırlı bir geceye sahiptir. “Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh o gece Rablerinin izniyle her iş için inerler. O gece, tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selamettir.” Bu gece, duaların asla reddedilmediği, selamet kapılarının sonuna kadar açıldığı anları bünyesinde taşır.

  Gündüzleri oruç tutulup gecelerinin ihya edildiği bu ayda müslümanlara “büyük cihad” nasip olur. İnsan en yakın düşmanını, nefsini tanıma fırsatı bulur. Ona karşı tedbirli olmanın yollarını öğrenir.

  Bu ay, Rabbimiz'in davetidir: “Şayet kullarım, sana benden sorarlarsa, gerçekten ben çok yakınım. Bana dua edilince, dua edenin davetine icabet ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola ulaşabilsinler.”

  Rabbimizin davetine icabet edelim. Alimlerimizin bildirdiği üzere kemali edeble orucumuzu tutup, nefslerimizi her türlü kötülükten, çirkinlikten alıkoyalım. Duayla, zikirle, Kur'an tilavetiyle temizlenip, kalplerimizin uyanmasına, Allah için olmasına çalışalım. Kimse bilmez elimize daha kaç kez böyle fırsat geçecek. Son bir fırsatmış gibi dört elle sarılıp Ramazan ayını ihya edelim, bereketine erelim.

  Orucu, itikafı, Kadir gecesiyle Ramazan ayınız mübarek, sıyâmınız daim olsun.   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Ramazan ve oruç
  emeğine sağlık
   
Ramazan ve oruç konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Orucun Ve Ramazan Ayinin Fazileti!!

  Orucun Ve Ramazan Ayinin Fazileti!!

  ramazanda hamile kalmak günah mı ramazan ayında hamile kalmak günah mı Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin...
 2. Ramazan ayı ve oruç

  Ramazan ayı ve oruç

  “Ramaz” kelimesi lügatta, “Güneşin sıcaklığının şiddetle yakması, yakmak, kesinleştirmek” gibi anlamlara gelmektedir. Ramazan ayında da Müslümanlar oruç tutarak ibadet edeceklerinden dolayı, günahları adeta yanıp yok olacaktır. Oruç tutulan bu aya ramazan ayı denmesinin başlıca sebebi de budur. Yani ramazan ayı, günahların yandığı, affın çoğaldığı mübarek bir aydır. Ramazan Ayı’nı çok önemli...
 3. Ayetlerle Oruç ve Ramazan

  Ayetlerle Oruç ve Ramazan

  ayetlerle oruç oruç ayetleri 183- Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kilindigi gibi size de farz kilindi. Umulur ki korunursunuz. 184- (Size farz kilinan oruç), sayili günlerdedir. Içinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diger günlerde, tutamadigi günler sayisinca tutar. Ona dayanip kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrina...
 4. Ramazan orucu ve oruç çesitleri

  Ramazan orucu ve oruç çesitleri

  ramazan harici oruc Ramazan orucu harici kaç çeşit oruç vardır ve o oruçlar nezaman tutulur işte bütün bunların cevabı :tik: Ramazan orucu müslüman , akilli ve ergenlik çagina gelmis kimselere farzdir Ramazan orucu, kameri aylardan Ramazan ayinin bazen 29, bazen 30 gün sürmesine göre 29 veya 30 gün olarak tutulur Oruçlarda niyet önemlidir Niyet kalp ile olur Geceleyin imsaktan önce veya...
 5. Ramazan Ayı ve Oruç ile İlgili Hikayeler

  Ramazan Ayı ve Oruç ile İlgili Hikayeler

  oruçla ilgili kıssalar oruç ile ilgili hikayeler ramazanla hikayeler oruçla kısa Ramazan Ayı ve Oruç Hakkında Birkaç Hikaye Kızlar :tik: Onlar Oruç Tutmadılar Peygamberimiz bir gün ashabına oruç tutmalarını emrederek: - Ben izin vermeden kimse orucunu açmasın, buyurur. Herkes orucunu tutar. Akşam olunca, teker teker müracaat edenlere, iftar müsaadesi verir. Bu arada bir adam gelerek: - Ya...

Sayfayı Paylaş