Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ramazanda Oruç Tutarken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ramazana ağız kokusunu önlemek ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir  Sevgili melekler, ağız kokusu genellikle diş ve dişeti aralarında kalan bakterilerin yeterince temizlenmemesinden ya da buralarda ki sorunlardan kaynaklandığı gibi mide problemlerinden de kaynaklanabilir. Bunun dışında uzun süre aç kaldığımız bu ramazan ayında da ağız kokusu oluşabilir. Ancak ramazanda ağız kokusunu önlemek için elbette ki alabileceğimiz bazı tedbirler var. Hem oruç tutan insanı hem de etrafındakileri rahatsız eden bu durumu ortadan kaldırmak için neler yapılabileceği konusunda ki açıklamaları Diş Hekimi Alper Çıldır'dan öğreniyoruz.. :)


  [​IMG]


  Kötü ağız kokusu hem oruç tutan kişiyi hem de çevresini rahatsız edebiliyor. Ramazan’da ağız bakımı hakkında bilgiler veren Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, uygulanacak basit yöntemlerle oruç sırasında oluşan ağız kokusunun önüne geçilebileceğini belirtiyor.

  “Oruçluyken diş fırçalamanın hiçbir sakıncasının olmadığı din adamları tarafından da defalarca onaylanmıştır” diyen Çıldır, diş fırçalamanın vücudu besleyen bir durum olmadığı için yutmamak kaydıyla oruca bir zararı bulunmadığını ifade ediyor.

  Ağız kokusunun yüzde 87’sinin dilden ve/veya dişeti iltihabından kaynaklandığını belirten Çıldır, fizyolojik olarak her sağlıklı bireyde, sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler nedeniyle ağız kokusunun meydana gelebileceğini söyleyerek ağız kokusunu önlemek için şu önerilerde bulunuyor:

  Dişlerinizi 2 dakika fırçalayın: Orucunuza başlamadan önce ve orucunuzu açtıktan sonra dişlerinizi mutlaka en az iki dakika fırçalayın.
  Tarçın yiyin: İftar ve sahurda uygun yiyecek ve içeceklere tarçın katın.
  Gece burnunuz tıkalı uyumayın: Gece uyurken burnunuzun tıkalı olmadığından emin olun ve ağzınızdan nefes almamaya dikkat edin.
  Lokmalarınızı iyi çiğneyin: Lokmaların iyi çiğnenmesi sindirime yardımcı olacağından mide asidinin de daha az oluşmasını, dolayısıyla sabahları uyanıldığında ağız kokusunun oluşmamasını sağlar.
  Limonlu su için: Limon ağız kokusunun giderilmesinde etkili bir yiyecek olduğunu için yemeğin yanında limonlu su için.
  Dili ve yanakların iç kısmını da fırçalayın: Ramazan’da sadece diş fırçalamak tek başına yeterli olmaz. Ağız kokusunun önüne geçmek için dilin üstü ve bununla birlikte yanakların iç yüzeyleri de iyice fırçalanmalı.
  Diş ipi ve ağız gargarası kullanın: Ağız bakımında sadece diş fırçası ile de kalınmaması gerekir. Diş ipi ve ağız gargarası kullanarak ağız kokusu oluşumunun tamamen önüne geçilebilir.
  Ramazan öncesinde diş hekiminizi ziyaret edin: Ramazandan önce ağız ve diş bakımınızı yaptırmanız oruç tutarken ağız kokusu problemi ile çok daha az karşılaşmanızı sağlar.
   
Ramazanda Oruç Tutarken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. oruçluyken ağız kokması nasıl önlenir

  oruçluyken ağız kokması nasıl önlenir

  ramazanda ağız kokusu nasıl önlenir oruçluyken ağız kokusu nasıl önlenir oruçluyken kokması kokmaması için tükürük kokması Mübarek ramazanda oruçluyken herkesin ağzı kokar...Peki bunu önlemek mümkün mü? Ağız ve diş sağlığı, Ramazan ayında oruçluyken daha fazla önem kazanır. Ramazan'da, dişler fırçalanmadığı zaman sahurdan iftara kadar geçen uzun sürede ağızda kolayca üreme ortamı bulan...
 2. Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?

  Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?

  ağız kokusu ağız kokusu nasıl önlenir ağız kokusu nasıl giderilir Sevgili melekler, ağız kokusu kişide sosyal çevre bırakmayan son derece rahatsız edici bir sağlık problemidir. Tedavisi mümkündür. Bu sorun genelde ağız içi problemleri ya da mide sorunları sebebiyle ortaya çıkar. Size bu sorunla ilgili öncelikle doktorunuza gitmenizi tavsiye ettikten sonra acil durumlar için...
 3. Ramazanda Oruç Tutarken Sıvı Kaybını Nasıl Telafi Edeceksiniz ?

  Ramazanda Oruç Tutarken Sıvı Kaybını Nasıl Telafi Edeceksiniz ?

  ramazanda su kaybı ramazanda su kaybını önlemek Sevgili melekler, bu yıl Ramazan ayı yine yazın tam ortasına geldi. :) Bunun için ramazan ayı boyunca sağlıklı beslenme konusunda daha bir özen göstermemiz şart. Yağlı ve ağır gıdalardan kaçınarak dengeli beslenerek kilo dahi verebilirsiniz. Özellikle su kaybına dikkat çeken uzmanlar ramazanda su kaybını önlemek, telafi etmek için bakın ne gibi...
 4. ağız kokusu nasıl giderilir..

  ağız kokusu nasıl giderilir..

  Merhaba,Bu sorunum yüzünden insan içine çıkamaz oldum.Bir yere gidince biriyle konuşurken şekilden şekile giriyorum.Lütfen bana da yardım edin ağız kokusunu nasıl giderebilirim :(
 5. Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

  Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

  Bu sayfa; Ter Kokusu Nasıl Önlenir konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, vücudumuzun gerçekleştirdiği en doğal eylemlerden biri olan terlemek, bazı zamanlarda bizi çok zor duruma sokabilir. Terlemek doğal olduğu gibi kokmak da bir o kadar da iticidir. Özellikle yazın topluluk içinde insanı çileden çıkaran ter kokusunu önlemenin de yolları var.. Gün içinde banyo...

Sayfayı Paylaş