Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Ramazanda şeytani rüya görülür mü?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sual: Mastürbasyon kaza gerektirir deniyor. Bana göre kasten orucu bozuyor, ben kefaret gerekir diyorum. Hangi kitapta kaza gerektiği yazılıdır? CEVAP
  Mastürbasyon için yalnız kaza lazım olduğu, Fetava-i Hindiyye, Bahrürraik ve Dürr-ül-muhtar kitaplarında yazılıdır. Kefaret gerektirmez. Akıl ile din olmaz. Dinde nakil şarttır.

  Sual: Dayanamayıp orucunu bozana kaza mı gerekir?
  CEVAP
  Gerçekten dayanamamışsa, kaza gerekir.

  Sual: Yemekhanede birkaç kişiyi yerken görüp, biz de dalgınlıkla vakte dikkat etmeden vakit girdi sanıp 16:40 da iftarı açtık. Sonra takvime baktık ki akşam 16:44 deymiş. Kasıtlı bozmadığımız için sadece kaza gerekir değil mi?

  CEVAP Evet kaza gerekir.

  Sual: Oruçlu olunca abdestte ağza burna fazla su çekilmese olur mu?
  CEVAP
  Evet olur.

  Sual: Bazı imsakiyeler, Türkiye Takvimi'nden farklıdır. Hangisine uymak ihtiyatlı olur?
  CEVAP
  İhtiyata riayet etmek tedbirli ve temkinli hareket etmek elbette iyi olur. Türkiye Takvimi'ne göre hareket edilmelidir. Yoksa oruçlar tehlikeye girer. Türkiye Takvimi'nin hesapları yüz yıldır uygulanan hesaplardır. [Farklı Ramazan İmsakiyeleri kısmında geniş bilgi var.]

  Sual: Bazıları diyor ki, Ramazanda orucun ilk gününü tutmazsak diğerlerini de tuttuğumuz zaman gerektiği zaman bozabilirmişiz. Böyle bir şey var mı?
  CEVAP
  Öyle bir şey yok. Ramazanda her gün oruç tutmak farzdır. Böyle hurafelere inanmamak lazım. İnsan sağlık durumuna göre, ilk günler tutamaz da sonraki günler tutabilir veya ilk günler tutar da hastalanınca diğer günler tutamaz. Bu hallerde ne yapılacağı, nasıl yapılacağı ilmihal kitaplarında vardır. [Böyle hurafelere inanmamak için dinimizi öğrenmemiz lazım. Dinimizi doğru öğrenmek için de, ehli sünnet âlimlerinin kıymetli eserlerinden tercüme edilerek hazırlanan, Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye kitabını okumayı tavsiye ederiz.Şeytani rüya
  Sual: Ramazanda şeytani rüya görülür mü?
  CEVAP
  Görülmez. Nefsani rüya görülür

  Şeytanlar bağlanır
  Sual: Ramazanda şeytanların azgınları mı bağlanır?
  CEVAP
  Hayır, hepsi bağlanır. Ramazanda günah işleten, nefsimizdir. Bu ayda, şeytanlar bağlı olduğu için, vesvese veremezler. Ramazanda, esnemeler de şeytandan değildir. Asabi esnemeler, yorgunluk, uykusuzluk gibi hallerde meydana gelir.  < Konu Resmi..>  Sual: Ramazan ayı, niçin bazen 29, bazen 30 gün oluyor?
  CEVAP
  Ramazan-ı şerif kameri aylardandır. Kameri aylar 29 veya 30 gün olur. Kur’an-ı kerimde, Ramazan ayında oruç tutmanın farz olduğu bildirilmektedir. (Bekara 183-185) Ramazan ayı otuz çekerse 30, yirmidokuz çekerse 29 gün oruç tutmak farzdır. Bütün farz ibadetler Allahü teâlânın emridir.

  Sual: Oruç tutmayan işçiye, Ramazanda yemek verilir mi?
  CEVAP
  Yemek verilmez, yemek parası verilebilir.

  Sual: Yazın kazaya kalmış oruçları, kışın kaza etmek caiz mi?
  CEVAP
  Caizdir.

  Sual: Hacda şükür kurbanı yerine ceza olarak oruç tutmak caiz mi?
  CEVAP
  Caiz olmaz. Ancak israfı önlemek için caizdir.

  Sual: İmsak vaktinden sonra kazaya niyet edenin orucu nafile mi olur?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Seferdeki kimseye, evine gelince tutmadığı oruçları kaza etmek farz mı?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Ramazanın son günü, bugün bayram diyenlere aldanıp, orucunu bozana, kaza mı lazım olur?
  CEVAP
  Kaza lazım olur.

  Sual: Erzurumlu, yazın orucu, Adana’da tutsa, daha sevap mı?
  CEVAP
  Hayır. Sıkıntı kendiliğinden gelirse sevap olur.

  Sual: (Başkası yerine oruç tutulmaz) hadisi hangi kitapta var?
  CEVAP
  Tahtavi haşiyesinin 238. sayfasında var.

  Sual: Kaza orucunu davette bozmak caiz mi?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: Söylentilere inanıp, Ramazan diye, Şabanın 29’unda oruca niyet ettim. Doğrusunu öğrenince bozdum. Kaza gerekir mi?
  CEVAP
  Gerekmez.

  Sual: Bir kimse akşam namazından önce uyusa veya bayılsa öbür gün öğleyin uyansa hemen oruca niyet edebilir mi?
  CEVAP
  Artık niyet edemez. Öğleden bir saat önce uyanıp niyet etseydi sahih olurdu; fakat böyle durumlarda İmam-ı Züfer’in kavline uyup, bir şey yiyip içmeden, o andan itibaren niyet ederek, hatta hiç niyet etmeden de orucunu tutabilir.

  Sual: Ailemden uzakta başka şehirde talebeyim. Annem telefonda, sahura kalkabiliyor musun dedi, evet kalkıyorum dedim halbuki kalkamadığım çok oldu. Aç olarak oruç tuttuğumu bilip üzülmesin diye böyle söyledim bu yalan caiz olur mu?
  CEVAP
  Burada yalan caizdir.

  Sual: 3 senelik oruç borcu olan, bunu 30’ar gün olarak peş peşe mi tutması lazım?
  CEVAP
  Hayır. Fırsat buldukça birer ikişer veya üçer beşer tutulur, yani 30 gün birden tutmak gerekmez. 90 gün oluncaya kadar böyle devam edilir.

  Sual: Kaza orucum yoktur. Fakat bazı oruçlarım bozulmuş, kabul olmamış diye, oruç tutarken kazaya niyet edilse, mahzuru olur mu? Kaza orucum yoksa, bunlar nafile olur mu?
  CEVAP

  Kazası olmayanın da kaza namazı kılmasında, kaza orucu tutmasında mahzur yoktur. Kazası yoksa nafile olur.
  Sual: Oruca hesapla başlanılan yerlerde, yanlışlık olma ihtimali olacağı için, bayramdan sonra kaza orucu tutmak gerekir mi?
  CEVAP
  İki gün kaza orucu tutmak gerekir. Çünkü büyük İslam âlimi seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri, (Böyle yerlerde bulunan müslümanların bayramdan sonra, dilediği zaman, kaza niyeti ile, iki gün daha oruç tutmaları lazımdır) buyurdu.

  Sual: Bu sene yılbaşı Ramazana geldi. Bu ayda kumar oynamak, içki içmek daha kötü değil midir?
  CEVAP
  Kumar oynamak, içki içmek her zaman haramdır. Fakat mübarek yerlerde ve mübarek günlerde bu haramları işlemek elbette daha büyük günah olur.

  Yılbaşı ile Noel birbirinden farklı ise de, 21 veya 25 Aralıktaki Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden, yılbaşı gecesi Hristiyanlar gibi eğlenmek caiz olmaz. Yalnız Hristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Kâfirlerin yaptıkları ibadetler ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz. (Redd-ül Muhtar)

  Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!

  Sual: Bayramın ikinci günü oruç tutmak caiz mi?
  CEVAP
  Ramazan bayramının ikinci günü oruç tutmak caizdir.

  Sual: Kaza orucuna niyet eden bir kimse, cünüp iken, imsak vaktinden sonra kalkıp banyo yapsa orucu yine de tutabilir mi?
  CEVAP
  Tutabilir. Hatta namaz kılmayan kimse akşama kadar da cünüp dursa orucu yine sahih olur. Fakat namaz kılmadığı için ve cünüp durduğu için büyük günah olur. Yani cünüp oruç tutmakla, oruç bozulmuş olmaz.

  Sual: Fecirle imsak vakti aynı şey mi?
  CEVAP
  Fecir, sabah namazı vaktidir. İmsak, oruçken yiyip içmeyi kesme zamanıdır.

  Sual: Kazaya kalmış Ramazan orucunu bilerek bozan bir kimse kaç gün oruç tutması lazım?
  CEVAP
  Kaza orucunu bozunca bir gün tutar.

  Sual: Ölü veya diri için namaz kılmak, oruç tutmak ve ona bu sevabı yollamak olur mu?
  CEVAP
  Namazın orucun sevabı ona gönderilir. Bizzat onun için namaz kılınamaz, oruç tutulamaz. Gönderilen sevap da, onun kılmadığı namaz, tutmadığı oruç yerine geçmez.


   
Ramazanda şeytani rüya görülür mü? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ölürken Parlak Işık Görülür mü?

  Ölürken Parlak Işık Görülür mü?

  ölürken allah diyen bebek melekler görünür mü melekler görünürmü gözükürmü gözle görülür mü Bilmem içinizde varmı ama ben bu tür olaylara fazla meraklı olduğumdan zaman zaman böyle konuların içerdiği kitapları yada belgeselleri fazla seyrederim. En ilgimi çeken olaylardan biride ölüm anı ve bazı kişilerin o an yaşadığı tecrübeler çoğu kişinin ortak ifade ettikleri bir olay var oda ölüm anında...
 2. Hayvanlar Rüya Görür mü?

  Hayvanlar Rüya Görür mü?

  hayvanlar, rüya görür mü, nasıl görür, araştırmalar, açıklamalar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şimdiye kadar iki kere köpek besleme girişiminde bulundum ama ikisi de fiyaskoyla sonuçlandı ne yazık ki..Çok müthiş bir şey hayvan beslemek ama kesinlikle ve kesinlikle uygun ortamın tam anlamıyla sağlanması gerekiyor. En sevdiğim şey köpeğim uyurken...
 3. hayvanlar aleminde rüya görülür mü?

  hayvanlar aleminde rüya görülür mü?

  hayvanlar aleminde rüya görülür mü? evet arkadaşlar çok merak ettim acaba hayvanlar aleminde rüya görülür mü? hayvanlarda rüya görüyor mudur ne dersiniz?
 4. Hamilelik döneminde adet kanaması görülür mü?

  Hamilelik döneminde adet kanaması görülür mü?

  hamileyken adet olan varmı,hamileyken kanama olurmu,hamileyken kanama olması normalmi,hamileyken adet olanlar,hamilelikte adet kanaması hakkında bilgiler Hamilelikte adet görülmez ancak kanama olabilmektedir. Daha açık olmak gerekirse hamilelik sırasında gebe kadın adet olmaz ancak değişik sebepler ile bazı kanamalar görülebilmektedir. Oluşacak kanamaların sebebi uzmanlar tarafından...
 5. Test negatif aile hekiminde görülür mü?

  Test negatif aile hekiminde görülür mü?

  Iyi günler Beyza hanim dün adet gecikmesi olduğu için doktora gittim kanda gebelik testi istedi. Sonuç negatif fakat bu aile hekiminde görülür mü? Polistik over oldugumu soyledi tarsular verdi sabah aksam icicekmisim. 6 gun suruyor 12 tablet var adet oldugum zaman ilac bitmese bile birakmali miyim? 2 soru sordum karışık oldu biraz :) kusura bakmayin

Sayfayı Paylaş